Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nazwiska osób, które otrzymają honorowe Oscary za osiągnięcia artystyczne. Na liście nagrodzonych znaleźli się pochodząca z Martyniki reżyserka i scenarzystka Euzhan Palcy, australijski reżyser Peter Weir, amerykańska kompozytorka Diane Warren oraz urodzony w Kanadzie gwiazdor "Powrotu do przyszłości", Michael J. Fox. Gala wręczenia statuetek odbędzie się w listopadzie.
"Rada Gubernatorów Akademii ma zaszczyt wyróżnić cztery niezwykłe osoby, które wniosły olbrzymi wkład w kinematografię i miały niebagatelny wpływ na cały świat. Michael J. Fox poprzez zaangażowanie w badania nad chorobą Parkinsona i swój bezgraniczny optymizm pokazuje, że jeden człowiek może zmienić przyszłość milionów. Euzhan Palcy to pionierka, której przełomowe dzieła trwale zapisały się w historii kina. Muzyka Diane Warren zainspirowała całe pokolenia artystów. Peter Weir natomiast jest reżyserem o doskonałych umiejętnościach i kunszcie, którego prace przypominają nam o sile filmu w odkrywaniu pełnego spektrum ludzkich doświadczeń" - powiedział w oświadczeniu David Rubin, przewodniczący Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Na liście laureatów znalazła się pochodząca z Martyniki reżyserka i scenarzystka Euzhan Palcy, której dzieła poruszają tematy związane z rasą, płcią i polityką, z naciskiem na utrwalone skutki kolonializmu. 64-letnia twórczyni ma na swoim koncie Srebrnego Lwa oraz Cezara za najlepszy film debiutancki. Palcy jest twórczynią "Suchej białej pory" z 1989 roku, dramatu, który został nakręcony w szczytowym okresie walki o zniesienie apartheidu. Za rolę w tym filmie Marlon Brando był nominowany do Oscara. Co ciekawe Palcy wyreżyserowała tylko trzy pełnometrażowe filmy fabularne, ostatni w 1992 roku. „Euzhan Palcy wydaje mi się dowodem na to, że świetni reżyserzy mogą pochodzić z dowolnego miejsca – ale muszą wiedzieć, że są świetnymi reżyserami i ufać, że są wspaniali” – napisał o niej Roger Ebert.
Akademia postanowiła uhonorować także australijskiego reżysera Petera Weira, twórcę "Pikniku pod Wiszącą Skałą", oscarowego "Stowarzyszenia umarłych poetów" oraz m.in. „Ostatniej fali”, „Gallipoli", „Roku niebezpiecznego życia”, „Świadka”, „Wybrzeża moskitów”, „Zielonej karty” „Bez lęku”, "Truman Show", „Pana i władcy: Na krańcu świata” oraz „Niepokonanych”, którzy zrealizowani zostali na podstawie książki Sławomira Rawicza „Długa droga”. Filmowiec zdobył sześć nominacji do Oscara (cztery za reżyserię, jedną za scenariusz i jedną za produkcję), cztery nominacje do Złotych Globów oraz trzy nagrody BAFTA. Jest to jeden z moim ulubionych reżyserów, a nagroda ta cieszy mnie szczególnie. To jeden z tych twórców, przez których definiuję pojęcie kina i którego filmy tak wspaniale działają na wielkim ekranie.
Honorową statuetkę Akademii otrzyma też słynna amerykańska kompozytorka Diane Warren. Artystka współpracowała z takimi gwiazdami, jak Beyoncé, Cher, Celine Dion, Whitney Houston, Jennifer Hudson czy Lady Gaga. Warren była 13-krotnie nominowana do Oscara, lecz nigdy nie zdobyła statuetki. Od 2018 roku jest corocznie nominowana do Oscara, ma więc serię pięciu nominacji z rzędu. Jest pierwszą osobą piszącą piosenki, która otrzyma honorowego Oscara. Czyżby Akademia nie wierzyła, że Diane Warren może w końcu zdobyć Oscara za piosenkę? Ostatnie nominacje zdobywała za m.in. „Four Good Days” (2022), „Życie przed sobą” z Sophią Loren (2021), „Przypływ wiary” (2020), dokumentu „RGB” (2019), a wcześniej do tak głośnych filmów, jak m.in. „Pearl Harbor”, „Armageddon”, „Namiętności”. Chyba jednak za wcześnie jest na nagrodę pocieszenia dla tej artystki, Warren zdecydowanie nie powiedziała/napisała ostatniego słowa i muzyki.
W tym roku Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła również przyznać Nagrodę im. Jean Hersholt. Jej laureatem został Michael J. Fox. Wyróżnienie to zostało dotąd przyznane zaledwie 41 osobom. Nagroda im. Jean Hersholt wręczana jest za szczególne osiągnięcia w działalności humanitarnej. Michael J. Fox to gwiazdor kultowego "Powrotu do przyszłości" oraz seriali "Więzy rodzinne", "Spin City" i "Żona idealna". Aktor znany jest nie tylko ze świetnych ról, ale też z ogromnego zaangażowania w zwiększanie społecznej świadomości na temat choroby Parkinsona, którą zdiagnozowano u niego, gdy miał 29 lat. W 2000 roku Fox założył fundację swojego imienia, która zajmuje się badaniami nad Parkinsonem.
Gala wręczenia honorowych Oscarów odbędzie się 19 listopada w Los Angeles.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz