Planeta Małp reż. Tim Burton |
Magazyn „Rolling Stone” opublikował ciekawą listę, na której zamieścił 50 nieudanych, złych i najgorszych filmów, które wyreżyserowali wybitni reżyserzy. W dużej części nie ma dyskusji, nawet ci najwięksi i przez fanów kina ukochani, popełniali filmowe niewypały. Nie wszystko na liście „Rolling Stone” powinno się jednak znaleźć, ale warto pamiętać, że to zawsze nieco subiektywny wybór i rodzaj pewnej zabawy.
Na liście „Rolling Stone” znalazły się nieudane filmy takich twórców, jak m.in. Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Martina Scorsese, Tim Burton, bracia Coen, William Friedkin, David Fincher, Ridley Scott, Clint Eastwood, Ang Lee, Darren Aronofsky, Steven Soderberg, Alexander Payne, Spike Lee. Są tutaj także filmy „żelaznych” klasyków: Alfreda Hitchcocka, Franka Capry, Sydneya Lumeta, Johna Forda, Johna Hustona, Roberta Altmana, Victora Fleminga, Elii Kazana, Milosa Formana, Mike’a Nicholsa.
Wielu wybitnych filmowców ma na swoim koncie jakiś filmowy niewypał, ale są i chlubne wyjątki, bo nie odnajduję w tym zestawieniu filmów Denisa Villeneuve’a i Christophera Nolana. Nie ma też Charliego Chaplina („Hrabina z Hongkongu” mu nie wyszła na pewno) czy Stanleya Kubricka (potknięć brak), a przykładów można by mnożyć.
„Rolling Stone” zaprezentował swoją listę, a na jej szczycie umieścił film Francisa Forda Coppoli zatytułowany „Jack” z Robinem Williamsem w roli tytułowej i jest to bardzo słuszny wybór. Drugi na liście „North” Roba Reinera też nie powala, ale darzę go sporą sympatią. „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” to najgorszy z odcinków przygód archeologa, ale w dorobku Spielberga było kilka innych wątpliwej jakości filmów, z których „Czas wojny”, „Na zawsze” czy „BFG” uznać należy za porażki większe.
Umieszczenie na liście pierwszych filmów Jamesa Camerona czy Martina Scorsese to pójście na łatwiznę przez „Rolling Stone”. Nie wiem po co w ogóle umieszczać w zestawieniu film Hitchcocka z 1929 roku. Zdecydowanie bardziej doceniam ich za dostrzeżenie tych naprawdę złych filmów, podpisanych przez wybitnych twórców. Tutaj na pewno jest miejsce dla Tima Burtona i jego „Planety Małp”, rozumiem miejsce braci Coen z filmem „Ladykillers”, bardzo fajnie, że jest tutaj bardzo rozczarowujący „Amsterdam” Davida O. Russella.
Jednak kilku pozycji nie rozumiem. „Obcy 3” Davida Finchera to nie jest najlepszy film z tej serii, ale dziś po latach ogląda się go dobrze i na to zestawienie nie zasłużył. „Ze śmiercią jej do twarzy” Roberta Zemeckisa to świetna zabawa (powinien być tu raczej „Pinokio” tego reżysera lub „Pinokio” Roberto Benigniego), a „Dobry rok” Ridleya Scotta to i tak lepszy film od wielu jego innych filmów z „Obcym: Przymierze” na czele. Wiele osób zapewne zaskoczy, jak mnie zaskoczyło, miejsce na tej liście filmu „Źródło” Darrena Aronofsky’ego. W to miejsce pasowałaby bardziej „Diuna” Davida Lyncha lub „Haker” Michaela Manna.
Przykładów można by mnożyć, bo co reżyser to jakaś wpadka i trudno dziś jej uniknąć. Lista „Rolling Stone” dotyczy filmów amerykańskich i aż strach pomyśleć, jak wyglądałoby takie zestawienie zawierające filmy nieanglojęzyczne/zagraniczne („Co?” Polańskiego zasługuje na takie miejsce). Trzeba też kiedyś przyjrzeć się polskiemu kinu, bo i ono niestety bez większych problemów dałoby nam listę złych filmów, podpisanych przez cenionych twórców (na przykład „Panna Nikt” Andrzeja Wajdy). Tymczasem poniżej lista przygotowana przez „Rolling Stone”, ale potraktujmy ją jako formę zabawy, a nie jakieś rzetelne zestawienie.
01. Jack (Francis Ford Coppola)
02. North (Rob Reiner)
03. Indiana Jones and the Kingdom of Crystal Skull (Steven Spielberg)
04. Psycho (Gus Van Sant)
05. Planet of the Apes (Tim Burton)
06. Piranha II: The Spawning (James Cameron)
07. Star Wars: Episode I — The Phantom Menace (George Lucas)
08. Amsterdam (David O. Russell)
09. She’s Having A Baby (John Hughes)
10. How the Grinch Stole Christmas (Ron Howard)
11. The Ladykillers (Joel, Ethan Coen)
12. The Stupids (John Landis)
13. Boxcar Bertha (Martin Scorsese)
14. Junior (Ivan Reitman)
15. Club Paradise (Harold Ramis)
16. Jade (William Friedkin)
17. Alien 3 (David Fincher)
18. A Good Year (Ridley Scott)
19. Death Becomes Her (Robert Zemeckis)
20. What Planet Are You From? (Mike Nichols)
21. Juno and the Paycock (Alfred Hitchcock)
22. Joan of Arc (Victor Fleming)
23. The 15:17 to Paris (Clint Eastwood)
24. The Wings of Eagles (John Ford)
25. Phobia (John Huston)
26. Wild Wild West (Barry Sonenfeld)
27. Pocket of Miracles (Frank Capra)
28. Beyond Therapy (Robert Altman)
29. Oz The Great and the Powerful (Sam Raimi)
30. The Last Tycoon (Elia Kazan)
31. Sphere (Barry Levinson)
32. Goya’s Ghosts (Milos Forman)
33. Buddy Buddy (Billy Wilder)
34. Gemini Man (Ang Lee)
35. The Stepford Wives (Frank Oz)
36. The Ward (John Carpenter)
37. Garbo Talks (Sidney Lumet)
38. Downsizing (Alexander Payne)
39. Jupiter Ascending (The Wachowskis)
40. Random Hearts (Sydney Pollack)
41. The Good German (Steven Soderbergh)
42. Girl 6 (Spike Lee)
43. Assassins (Richard Donner)
44. Basic (John McTiernan)
45. Bicentennial Man (Christopher Columbus)
46. Look Who’s Talking Now? (Amy Heckerling)
47. The Truth About Charlie (Jonathan Demme)
48. How Do You Know (James L. Brooks)
49. The Fountain (Darren Aronofsky)
50. Renaissance Man (Penny Marshall)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz