środa, 7 lutego 2018

PISF zmieni siedzibę


Jeszcze nieoficjalnie, ale już wiadomo na pewno, że w tym roku Polski Instytut Sztuki Filmowej opuści swoją dotychczasową siedzibę i przeniesie się do nowego miejsca. PISF straci więc prestiżowy adres na Krakowskim Przedmieściu, ale trafi do legendarnego filmowego miejsca w Warszawie, na ulicę Chełmską. Czym podyktowana jest ta zmiana?

Nowe szefostwo PISF uważa, że przeniesienie siedziby na Chełmską do miejsca, w którym znajduje się m.in. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych spowoduje, że Instytut będzie bliżej branży i w samym środku jej działań.

Krytycy tej zmiany zauważają, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie chce być blisko Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z którym nowym władzom nie jest „po drodze”, a SFP i Jacek Bromski urzędują także na Krakowskim Przedmieściu. W dodatku adres na Krakowskim Przedmieściu ma bardzo symboliczne znaczenie i stosunkowo łatwo jest zorganizować tutaj jakieś pikiety czy protesty, które nie przechodzą bez echa w mediach krajowych i zagranicznych. Dało się to zaobserwować jesienią zeszłego roku, kiedy środowisko filmowe protestowało przeciwko odwołaniu Magdaleny Sroki z funkcji dyrektor PISF. Za bramą na Chełmskiej takie działania, pod wieloma względami, będą utrudnione i nie będą miały takiej siły oddziaływania.

Zazwyczaj jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi najczęściej o pieniądze. Wynajęcie pomieszczeń na Krakowskim Przedmieściu jest z pewnością znacznie droższe, od tego na Chełmskiej. Nie sądzę jednak, by był to najważniejszy powód przeniesienia PISF.