sobota, 3 lutego 2018

„The Widowed Witch” wygrywa w Rotterdam


Dobiega końca 47 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, pierwsze ze znaczących europejskich wydarzeń filmowych. Nagrodę główną otrzymał film „The Widowed Witch”. Mamy też polski akcent, jedną z nagród otrzymał polski film "Nina".

Nagroda główna w Rotterdamie warta jest 40 tysięcy euro. Jury przyznając swoją nagrodę chińskiemu filmowi napisało, że to „dzieło o epickim wymiarze, opowiedziana z feministycznego punktu widzenia, z silnym bohaterem, który nie chce być ofiarą”. To opowieść o pewnej wdowie, która po serii tragedii, które ją dotknęły, wyrusza w podróż po wiejskich terenach Chin.

Film „Nina” w reżyserii Olgi Chajdas (produkcja Film It) otrzymał główną nagrodę w konkursie VPRO Big Screen. W istniejącej od 2013 roku sekcji VPRO Big Screen Competition jury przyznaje wybranemu przez siebie filmowi nagrodę w wysokości 30 tys. euro, z której to kwoty połowa ma być przeznaczona na kolejny film twórcy, natomiast reszta pieniędzy przyznawana jest na dystrybucję oraz promocję filmu w Holandii. Zwycięski tytuł ma również zapewnioną dystrybucję telewizyjną.  Jury w składzie: Miriam van den Brink, Nazanin Hedayati, Jasper Jacobs, Mees van Rooij i Tessa Verrijp spośród 8 konkursowych produkcji najwyżej oceniło polski film. Zdaniem jurorów „Nina” to „Uniwersalna historia miłosna, poruszająca kwestię tożsamości i niosąca nadzieję. To opowieść o przyswajaniu sobie oczekiwań społecznych, także walce z nimi i o byciu wiernym sobie (...). Historia daleka od stereotypów oferuje portret osobistego doświadczenia. To też pięknie sfotografowany film, pełen powolnych, długich i niezwykle intymnych ujęć, znakomicie zagrany”.


„Historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują” – piszą producenci obrazu. Główne role w filmie zagrali Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz filmu napisały wspólnie Olga Chajdas oraz Marta Konarzewska. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It. [źródło PISF]

Na stronie internetowej festiwalu prowadzony jest plebiscyt publiczności. Na dzień dzisiejszy listę najlepszych filmów tworzą:

1. The Guilty
2. The Insult
3. Marquis de Wavrin, du manoir à la jungle
4. BEWAREN – of hoe te leven
5. AlphaGo

Pełna lista nagrodzonych (wersja angielska):

Hivos Tiger Award - The Widowed Witch (Cai Chengjie)

Special Jury Award (Screenplay) - The Reports on Sarah and Saleem (written by Rami Alayan, dir. Muayad Alayan)

Bright Future Award  - Azougue Nazaré (Tiago Melo)

VPRO Big Screen Award - Nina (Olga Chajdas)

IFFR Audience Award - The Guilty (Gustav Möller)

Hubert Bals Fund Audience Award - The Reports on Sarah and Saleem (Muayad Alayan)

Voices Short Audience Award - Joy in People (Oscar Hudson)

FIPRESCI Award - Balekempa (Ere Gowda)

KNF Award - Zama (Lucrecia Martel)

NETPAC Award - Nervous Translation (Shireen Seno)

IFFR Youth Jury Award - The Guilty (Gustav Möller)

Found Footage Award - Newsreel 63 — The Train of Shadows (Nika Autor)

Ammodo Tiger Short Competition - Mountain Plain Mountain (Araki Yu & Daniel Jacoby)

Rose Gold (Sara Cwynar) - With History in a Room Filled with People with Funny Names 4 (Korakrit Arunanondchai)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz