niedziela, 11 lutego 2018

Zmarł kompozytor Jóhann Jóhannsson


Niespodziewanie w wieku 48 lat w Berlinie zmarł islandzki kompozytor muzyki filmowej Jóhann Jóhannsson. To jego niesamowite dźwięki nadały siły takim filmom, jak m.in.: „Nowy początek” i „Sicario”.

Przyczyna śmierci kompozytora nie jest jeszcze znana, ale podobno przez kilka dni przed tym smutnym wydarzeniem nie było z nim kontaktu przez kilka dni.

Śmierć Jóhann Jóhannsson jest tym bardziej smutna, że przed tym kompozytorem kariera stała dopiero otworem i wyraźnie, twórca ten dopiero się rozpędzał. Jego charakterystyczne dźwięki przyniosły mu już wielkie uznanie, w tym nominację do Oscara i Złoty Glob.

Największe uznanie kompozytor zyskał dzięki współpracy przy filmach Denisa Villeneuve’a. Zaczęło się od „Labiryntu”, potem było „Sicario” i szczytowe ich wspólne osiągnięcie, czyli „Nowy początek”. Jóhannsson został też zaproszony do napisania muzyki do filmu „Blade Runner 2049”, ale ostatecznie nie wykorzystano jego kompozycji.

Za muzykę do filmu „Teoria wszystkiego” Jóhann Jóhannsson otrzymał Złoty Glob i nominację do Oscara. Wśród jego ostatnich prac była muzyka do filmu „mother!” Darrena Aronofsky’ego oraz kompozycja do filmu "Na głęboką wodę". Na Sundance pokazano „Mandy” z jego muzyką, a wiosną do kin trafić ma „Maria Magdalena”.