I kolejny polski akcent związany z 75. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cannes. Agnieszka Holland znalazła się w gronie jurorskim, które przyzna nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego.
I kolejny polski akcent związany z 75. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cannes. Agnieszka Holland znalazła się w gronie jurorskim, które przyzna nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes dodali kolejne tytułu do oficjalnego programu tego wydarzenia.
Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, apeluje do Radosława Śmigulskiego, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o przywrócenia w Regulaminie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni indywidualnej Nagrody za Reżyserię.
Już po raz 25. w Nowogardzie odbędzie się Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa Lato z Muzami. Po raz 8. integralną częścią wydarzenia będzie Konkurs Filmowa Młoda Polska, prezentujący dokonania młodego pokolenia rodzimych autorów. Ruszył nabór filmów do konkursu. Na laureatów czekają nagrody finansowe.
Pełnometrażowy dokument Bogny Kowalczyk „Boylesque” zostanie premierowo zaprezentowany na festiwalu Hot Docs w Toronto. Film jest jedynym polskim reprezentantem w międzynarodowym konkursie International Spectrum. W sieci zadebiutował plakat do filmu.
Na początku marca, kilka dni po barbarzyńskim ataku Rosji na Ukrainę, giganci z Hollywood poinformowali, że nie będą wyświetlać swoich filmów w rosyjskich kinach. W Rosji znaleziono sposób na obejście tych sankcji i w kinach oglądać można filmy ściągnięte nielegalnie z torrentów. Przypadek taki spotkał między innymi najnowszego „Batmana”.
Disney podał oficjalny polski tytuł drugiej części „Avatara”. W oryginale będzie on nosił tytuł „Avatar: The Way of Water”, a w Polsce film będzie zatytułowany…
Nie jest to w dzisiejszych czasach takie częste, że pojawiają się kompilacje muzyki filmowej z polskich filmów i seriali. Dlatego cieszy bardzo, że 29 kwietnia pojawi się na rynku muzyka Łukasza Targosza do serialu „Odwilż”. Zostanie ona wydana na płycie CD oraz będzie dostępna w serwisach digitalnych
Nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku zostanie przyznana już po raz czwarty. Spośród licznych filmowych i serialowych premier z 2021 roku organizatorzy wybrali te, które wyróżniają się wyjątkowymi ścieżkami dźwiękowymi i ich zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Nominację do nagrody zdobyło sześć tytułów, a zwycięzcę poznamy 25 maja podczas odbywającego się w ramach FMF koncertu Scoring4Polish Directors: Jerzy Skolimowski.
10 scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych oraz 3 scenariusze słuchowisk zakwalifikowało się do finału konkursu Script Pro 2022. Laureatów poznamy podczas gali wręczenia nagród 4 maja na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera w Krakowie. Z tego konkursu powstało wiele ciekawych projektów filmowych.
Mamy kolejny akcent na festiwalu w Cannes. Polska aktorka Joanna Kulig weszła w skład jury sekcji Un Certain Regard. W tym konkursie wystartuje film Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins”.
Oto oficjalny plakat 25. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. Jego autorami są Paweł Kleszczewski i Kasia Zimnoch, którzy bohaterką swojej pracy uczynili Marlenę Dietrich, jedną z największych gwiazd w historii kina. Festiwal w Nowogardzie odbędzie się w dniach 11-17 lipca 2022 roku.
Firma Galapagos Films ogłosiła kalendarz swoich premier Blu-ray i DVD na maj i czerwiec. Jest tutaj sporo fajnych premier. Mnie cieszy najbardziej premiera Blu-ray „West Side Story” oraz „Belfast”, ale smuci, że „Zaułek koszmarów” doczeka się tylko premiery DVD. Już w maju na Blu-ray i DVD pojawi się nowy „Batman”.
Netflix kupił nowy film Alejandro G. Iñárritu zatytułowany „Bardo”, ale planuje szeroką dystrybucję kinową tego przedsięwzięcia. Polski nie ma liście krajów z kinowymi seansami tego filmu. Na razie…
Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili skład jury Konkursu Głównego tegorocznego wydarzenia. Na czele jury stanie francuski aktor Vincent Lindon, a wspierać go w tych pracach będą m.in. Asghar Farhadi i Noomi Rapace.
Organizatorzy 22. MFF Nowe Horyzonty ponownie zaprezentują filmy ikony kina awangardowego, Jonasa Mekasa. We Wrocławiu obejrzeć będzie można 15 filmowych dzienników oraz dokumenty przybliżające postać Mekasa. Pojawi się też wystawa dedykowana temu artyście.
[BOX OFFICE] Jak podał dystrybutor filmu „Najgorszy człowiek na świecie”, w polskich kinach obejrzało go już ponad 100 tysięcy osób. To duży sukces dla tego, wcale nie tak łatwego w odbiorze, filmu. Nie tylko tego.
Powiększa się obsada nowego filmu Romana Polańskiego. Do udziału w „The Palace” zaproszeni zostali Oliver Masucci i Fanny Ardant. Wcześniej z projektem związał się Mickey Rourke. W ekipie współpracowników Polańskiego przy tym filmie są ponownie Paweł Edelman i Alexandre Desplat. Współautorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski.
Wojna w Ukrainie, wywołana agresją Rosji, trwa drugi miesiąc. Na kraj rządzony przez Władimira Putina zostały nałożone sankcje, które uderzają również w branżę kultury. Dotkliwie odczuło to pogrążone w kryzysie kino.
Jeden z najważniejszych duetów polskiego kina - Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski zaprezentują na otwarcie Krakowskiego Festiwalu Filmowego swoje najnowsze dzieło - “Syndrom Hamleta”. Pokaz dokumentu będącego intrygującym portretem naznaczonego przez wojnę młodego pokolenia Ukraińców odbędzie się podczas uroczystego wieczoru 29 maja w kinie Kijów.
[BOX OFFICE] Znane są już wyniki oglądalności „Batmana” w pierwszy weekend po wprowadzeniu go oficjalnie do internetu. Spadek jest odczuwalny, ale film ciągle grany jest w naszych kinach.
„Odo” – serial animowany o przygodach małej sówki, stworzony przez warszawskie studio Letko i Sixteen South z Irlandii Północnej w czerwcu powalczy o Rockie Awards w kategorii animacja przedszkolna. To kolejna nominacja dla produkcji, która podbiła serca dzieci w ponad 130 krajach na całym świecie.
Tegoroczny festiwal w Cannes otworzy film Michela Hazanaviciusa o zombie. Wcześniej nosił on tytuł „Z”, ale przeciwko takiemu tytułowi zaprotestował Instytut Ukraiński. Litera ta kojarzy się bowiem z symbolem poparcia dla wojsk rosyjskich, które napadły na Ukrainę. Mimo, że wcześniej reżyser twierdził, że jest za późno na zmianę tytułu, okazało się ostatecznie, że uda się film nazwać inaczej. We Francji będzie on nosił tytuł „Coupe”, a na rynku międzynarodowym znany będzie, jako „Final Cut”.
W zeszłym roku po ponad czterdziestu latach odnaleziono zaginioną sukienkę, w której Judy Garland wystąpiła w kultowym "Czarnoksiężniku z Oz". Okazało się wówczas, że słynna błękitna kreacja przez cały ten czas znajdowała się na terenie kampusu Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, omyłkowo umieszczona przez jednego z pracowników w worku na śmieci. Odnaleziony rekwizyt niedługo trafi pod młotek. Według organizatorów licytacji sukienka może być dziś warta nawet 1,2 miliona dolarów.
Meksykański reżyser Michel Franco przygotowuje swój ósmy pełnometrażowy projekt filmowy. Zapowiada się ciekawie, bo w niezatytułowanym filmie zagrają Jessica Chastain i Peter Sarsgaard.
W trakcie pierwszych trzech miesięcy 2022 roku Netflix stracił 200 tysięcy subskrybentów. Trend będzie się nasilał i jak sądzą analitycy, w nadchodzącym kwartale N straci dodatkowe 2 miliony odbiorców.
Wyprodukowana w Szkole Filmowej w Łodzi etiuda animowana „Jutro nas tam nie ma” w reżyserii Olgi Kłyszewicz znalazła się w konkursie filmów studenckich Cinefondiation na festiwalu w Cannes. Wśród 16 filmów zakwalifikowanych do tych zmagań są tylko trzy produkcje animowane. O udział w konkursie zabiegało 1528 filmów z całego świata.
Krakowski występ Hansa Zimmera dla wielu odbiorców będzie zapewne wydarzeniem pamiętanym przez długi czas. Ze mną tak będzie na pewno. To już nie był klasyczny koncert muzyki filmowej, to muzyczne rockowe show pełne niespodzianek, wzruszeń i uniesień.
Na polskim rynku produkcyjnym pojawił się Przewodnik po zrównoważonej produkcji filmowej i telewizyjnej w Polsce i Słowacji będący odpowiedzią KIPA i jej partnerów na wyzwania związane z zieloną transformacją. Nieprzypadkowo pojawił się on dzisiaj 22 kwietnia, w Dniu Ziemi.
Polski Instytut Sztuki Filmowej uruchamia nabór wniosków w ramach nowego Programu Operacyjnego Polsko – Ukraińskie Inicjatywy Filmowe. Celem nowego PO jest wspieranie działań prowadzonych wspólnie przez producentów i twórców polskich oraz ukraińskich lub o tematyce polsko-ukraińskiej.
[WIDEO] W zwiastunie serialu fantastycznonaukowego Amazon Prime zatytułowanego „Night Sky” dostrzec można Piotra Adamczyka. Polski aktor występuje u boku m.in. Sissy Spacek i J.K. Simmons. Premiera w maju.
Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, zgodnie z zapowiedzią, uzupełnili program swojego wydarzenia. W Konkursie Głównym pojawiły się trzy nowe filmy. Wzrosła też ogólna liczba filmów wyreżyserowanych przez kobiety. O Złotą Palmę powalczy w sumie 21 produkcji.
Guillermo del Toro potwierdził, że na potrzeby wydania cyfrowego zostanie przygotowana czarno-biała wersja jego „Zaułka koszmarów”. Premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu na platformie Hulu. Dla tego filmu zrealizowanego w duch kina noir, to bardzo dobra decyzja. Czy doczekamy jej w Polsce?
Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, jak zawsze silną reprezentację w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanowić będą polskie produkcje, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, a także zaprezentowane zostaną w cyklach specjalnych. Aż 12 polskich tytułów zawalczy o nagrody w międzynarodowych konkursach filmowych!
Francuscy widzowie otrzymają szansę obejrzenia w kinach filmu „CODA”, laureata Oscara dla najlepszego filmu roku. Nie zanosi się na to, aby film ten trafił także do polskich kin. A zapewne cieszyłby się sporym wzięciem.
Jerzy Skolimowski został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2022 za Osiągnięcia Życia. Oficjalne wręczenie statuetki Orła za Osiągnięcia Życia nastąpi podczas uroczystej gali 24. Polskich Nagród Filmowych w dniu 6 czerwca 2022.
[WIDEO] 20 maja pojawi się na Netflix trzecia część animowanej antologii fantastycznonaukowej „Miłość, śmierć i roboty”. Na razie niewiele wiadomo o produkcji, pojawił się krótki teaser. Poprzednie dwie części tej serii krótkich animacji stały na bardzo wysokim poziomie.
Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowali oficjalny plakat tego wydarzenia. Za kadr posłużyło im pamiętne ujęcie z „Truman Show” Petera Weira. Plakat jest piękny, a symbol drogi do wolności bardzo czytelny.
Organizatorzy Tribeca Film Festival zaprezentowali pełny program swojego wydarzenia. Wśród 109 pełnometrażowych filmów znajduje się kilka polskich koprodukcji. To tutaj odbędzie się między innymi premiera „Kobiety na dachu” Anny Jadowskiej.
Festiwal w Cannes ujawnił filmowy
program sekcji Directors’ Fortnight. W gronie tym znalazły się 23 filmy, na
otwarcie pokazany zostanie nowy film Pietro Marcello, a w programie jest m.in. „Man”
w reżyserii Alexa Garlanda. W programie jest też polska koprodukcja.
W Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wystartuje maksymalnie 16 filmów. 12 z nich wskaże dyrektor artystyczny, cztery pozostałe komitet organizacyjny. Kandydatów do udziału w tym wydarzeniu będzie wiele, niektóre trafią do zmagań w kategorii dedykowanej mikrobudżetom. Zgłoszenia przesyłać można do 31 maja 2022. Festiwal odbędzie się w dniach 12-17 września 2022.
Kolejne filmowe odkrycie 2022 roku. Po „Małej mamie”, tym razem skierowałem wzrok na „Memorię” i doznałem olśnienia. To jeden z tych magnetycznych i magicznych filmów, które dzięki minimalizmowi osiągają na ekranie swoją wielkość.
Słynna siekiera, która zagrała w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka i przeszła przez ręce Jacka Nicholsona, trafi na aukcję. Chętny będzie musiał za nią zapłacić około 100 tysięcy dolarów. Warto trzymać filmowe rekwizyty.
[WIDEO] Niech czytelnicy tego bloga będą przygotowani, że przy nadarzającej się okazji pisał będę o zawodowych dokonaniach Taika Waititi. Właśnie pojawił się zwiastun jego kolejnego filmu z uniwersum Marvela. Raz jeszcze twórca ten opowie historię Thora.
W wieku 82 lat zmarł Andrzej Korzyński, ceniony autor muzyki filmowej i rozrywkowej. W kinie zawdzięczamy mu wiele rozpoznawalnych motywów muzycznych, w tym „Akademię Pana Kleksa”, kilka filmów Andrzeja Wajdy i filmy Andrzeja Żuławskiego. Pisał też utwory prześmiewcze, jak „Mydełko Fa” czy piosenki dla Franka Kimono. Odszedł Mistrz!
Przez prawie trzy dekady David Lynch skutecznie wypierał się związków z „Diuną”, którą zekranizował w 1984 roku. Tamten film zyskuje dziś drugie życie, także dzięki świetnej nowej wersji nakręconej przez Denisa Villeneuve’a. Trochę dystansu i okazuje się, że David Lynch nie odmawia już ponownego spojrzenia na swój film, tak mocno zniszczony w całym procesie produkcji jakieś 40 lat temu. Czy oznacza to, że otrzymamy wersję reżyserską jego „Diuny”?
O tym, że „Zabójstwo Jessego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” to westernowy majstersztyk pisałem już chwilę po premierowym pokazie na festiwalu Camerimage lata temu. 15 lat później film ten ma bardzo silną pozycję i uchodzi za współczesny klasyk. Jego reżyser Andrew Dominik potwierdza, że istnieje dłuższa wersja tej historii.
Z perspektywy mieszkańca Szczecina „Odwilż” oglądana jest nieco inaczej. Patrzę z dumą na nasze miasto, które jeszcze nigdy wcześniej nie zostało pokazane tak ciekawie. Jak na tym tle wypada sama kryminalna historia opowiedziana przez twórców, jak zaprezentowali się aktorzy? Sześcioodcinkowy serial HBO Max właśnie dobiegł końca i dopiero teraz można poddać go ocenie.
Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali odbywających się w Polsce. Organizatorzy przedstawili już cały program, a ja szczególną uwagę zwracam na konkurs, w którym zaprezentowane zostaną nowe polskie pełnometrażowe dokumenty.
Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował bardzo oczekiwane wyniki sesji 1/2022 Programów Operacyjnych Edukacja filmowa, Upowszechnianie kultury filmowej oraz Rozwój kin. To jest ten moment, na który czekają m.in. organizatorzy festiwali i wydarzeń filmowych.