Ewa Braun, Maria Malatyńska, Jerzy Łukaszewicz, Wojciech Solarz i Krzysztof Wierzbicki, to laureaci tegorocznej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Główny Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.
- Kazimierz Dąbrowski, wybitny polski psycholog kliniczny, filozof oraz pedagog, pisał, że siła człowieka zawsze i niezawodnie bierze się ze słabości. Ta idea stała się fundamentem wielu wybitnych filmów. My też, jako środowisko, możemy z niej skorzystać. Nawet jeśli nie zawsze nam wszystko wychodzi i czasami zdarza się nam potknąć, to powinniśmy żywić głębokie przekonanie, że na przekór atakom, znajdziemy wewnętrzną siłę, która pozwoli nam osiągnąć zamierzony cel. Życzę Wam, każdemu z osobna, ale przede wszystkim całemu Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, żeby udało nam się zamienić wszystko to, co jest destrukcyjne na coś, co będzie nas jednoczyło i pozwalało skutecznie walczyć o dobro polskiego kina. Chciałbym życzyć Państwu na nadchodzące Święta i Nowy Rok wszystkiego najlepszego. Spędźmy ten czas w spokoju i z uśmiechem, patrząc z nadzieją w przyszłość – mówił Grzegorz Łoszewski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
W 2024 roku Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii otrzymali:
Ewa Braun
Kostiumografka, dekoratorka wnętrz, scenografka, członkini Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 1994 roku zdobyła Oscara za dekorację wnętrz w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, dzieląc sukces z Allanem Starskim, nagrodzonym Oscarem za scenografię w tym filmie. Wśród ponad 60 filmów kinowych i telewizyjnych, które ma w dorobku twórczym, są dzieła takich reżyserów jak: Krzysztof Kieślowski, Janusz Majewski, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda.
Maria Malatyńska
Krytyczka filmowa, członkini Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Autorka licznych recenzji filmowych, esejów i książek o kinie, nierozerwalnie związana z Krakowem. Znawczyni filmu dokumentalnego oraz klasyki filmowej, zwłaszcza ekspresjonizmu niemieckiego. Wieloletnia wykładowczyni krakowskiej PWST.
Jerzy Łukaszewicz
Autor zdjęć filmowych, reżyser, pedagog, członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Zachwycił zdjęciami w „Dolinie Issy” Tadeusza Konwickiego. Jako operator przyczynił się do sukcesów kilku komedii Juliusza Machulskiego – „Vabank”, „Seksmisja” i „Kingsajz”. Własnymi filmami, m.in. „Przyjaciel wesołego diabła”, zdobył uznanie widowni dziecięcej. Od wielu lat kształci adeptów sztuki operatorskiej.
Wojciech Solarz
Reżyser i scenarzysta filmów fabularnych i widowisk telewizyjnych, członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Reżyser pierwszej filmowej koprodukcji polsko-francuskiej - „Wielka miłość Balzaka” oraz znakomitego debiutu - „Molo”, inspirowanego twórczością Federico Felliniego.
Krzysztof Wierzbicki
Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, członek Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Bliski współpracownik Kazimierza Karabasza i Krzysztofa Kieślowskiego. Twórca lub współtwórca ponad 60 filmów, w większości dokumentów. Wspólnie z Tomaszem Zygadło zrealizował pierwszy polski mockument – dowcipną „Prawdziwą historię guźca”. [informacja prasowa]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz