W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym i bardzo jest to smutna informacja. Bardzo lubiłem, jak wielu z nas, jego poczucie humoru objawiające się w wielu przestrzeniach artystycznej wypowiedzi.
"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" - przekazała w piątek redakcja tygodnika "Polityka". Tym był satyrykiem, felietonistą, aktorem, reżyserem, scenarzystą, komediopisarzem, autorem skeczy, rysownikiem.
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini. W 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej, ale został stamtąd relegowany. Potem przez jakiś czas pracował jako robotnik w warszawskich zakładach "22 Lipca", studiował w stolicy na Wydziale Przetwórstwa SGGW oraz na wydziale rysunku i prac ręcznych studium nauczycielskiego a także, ponownie, na Wydziale Chemii PW. Dorabiał jako szatniarz i bramkarz w warszawskim klubie studenckim Stodoła. W 1958 roku dostał się na Wydział Aktorski warszawskiej PWST.
Studia w szkole aktorskiej przerwał w 1960 roku. Związał się wówczas ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS). Współpracował też z kabaretem "Dudek" Edwarda Dziewońskiego - dla "Dudka" napisał m.in. słynny skecz "Ucz się, Jasiu" (znany też jako "...wężykiem").
Ważną i przełomową rolą dla Tyma był udział w „Rejsie” Marka Piwowskiego. W latach 70. rozpoczął współpracę ze Stanisławem Bareją, u którego zagrał w m.in. „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” i oczywiście w „Misiu”. Prezes klubu Tęcza, Ryszard Ochódzki, znów grany przez Tyma, powrócił w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego (1991) i w "Rysiu" (2007), którego wyreżyserował sam Tym.
W 2021 roku aktora zobaczyliśmy w filmie Marcina Sautera "Miasto". Dla Tyma oznaczało to powrót na plan po kilkunastu latach przerwy.
Był stałym, długoletnim felietonistą tygodnika "Wprost" (1991–1999), "Rzeczpospolitej" (1999–2006) i "Polityki" od 2006 roku. Stanisław Tym był też autorem sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, współtwórcą i wykonawcą telewizyjnych programów rozrywkowych. W roku 2004 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz