sobota, 12 grudnia 2020

45. FPFF. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” najlepszy

Po raz pierwszy w historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę dla najlepszego filmu otrzymała pełnometrażowa animacja. Złote Lwy otrzymał film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Sześć nagród zdobył film „Sweat”, w czterech kategoriach wygrała „Magnezja”. Polski kandydat do Oscara, „Śniegu już nigdy nie będzie”, nie zdobył żadnej nagrody. Żadnej nagrody nie otrzymała też "Sala samobójców. Hejter".

Złote Lwy festiwalu w Gdyni dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to wspaniała wiadomość. Dzieło to poraża i zachwyca, jest w pełni spełnioną artystyczną wypowiedzią. I nie jestem tą nagrodą zaskoczony, tym bardziej, że przewodniczącym jury był Lech Majewski, twórca o równie niezwykłym podejściu do sztuki. Pełnometrażowa produkcja wybitnego autora animacji artystycznej, Mariusza Wilczyńskiego, była jednym z najciekawszych tytułów prezentowanych na ostatnim Berlinale i została wyróżniona na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Czułe, hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii.

Film Wilczyńskiego to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce; „Zabij to i wyjedź z tego miasta” łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na festiwalu w Gdyni zdobył też nagrodę za dźwięk.

Jednak najwięcej nagród festiwalu zdobył „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna, który doceniono Srebrnymi Lwami, ale też za reżyserię, zdjęcia, montaż, drugoplanową rolę kobiecą dla Aleksandry Koniecznej i pierwszoplanową rolę kobiecą dla Magdaleny Koleśnik.

Cztery nagrody w Gdyni otrzymał film „Magnezja” w reżyserii Maćka Bochniaka. To odważne rodzime przedsięwzięcie doceniono „Złotym Pazurem”, za scenografię, kostiumy i charakteryzację. Trzy nagrody zdobył film „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, który doceniono za scenariusz, muzykę i debiut aktorski. Nagrody otrzymali też Jan Holoubek za debiut reżyserski i Piotr Trojan za główną rolę aktorską w „25 lat niewinności”. Nagrodę za najlepszą męską rolę drugoplanową otrzymał Tomasz Włosok, który wystąpił w „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”.

Tegoroczny festiwal w Gdyni odbył się online, przy wielu ograniczeniach i niestety bez udziału widzów. Zgodnie z wieloma deklaracjami organizatorów chodziło przede wszystkim o zachowanie ciągłości festiwalu. To zadanie udało się spełnić.

Jest kilka niespodzianek tegorocznego werdyktu, który uważam za bardzo dobry. Bez nagród zostały m.in. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta oraz  "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. Oba filmy mające spore międzynarodowe sukcesy na swoim koncie, nie zyskały uznania w oczach członków jury, które dokonując swoich wyborów obradowało przez ponad siedem godzin.

Lista nagrodzonych:

Nagrody regulaminowe w Konkursie Głównym przyznało Jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie: Lech Majewski – Przewodniczący Jury, Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska

Wielką Nagrodę „Złote Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producentki: Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior.

Nagrodę „Srebrne Lwy” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „Sweat” otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski.

Nagrodę „Złoty Pazur” 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne Spojrzenie” dla filmu „Magnezja”, otrzymali reżyser Maciej Bochniak oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Nagrody indywidualne otrzymali:

Magnus von Horn za reżyserię filmu „Sweat”

Piotr Domalewski za scenariusz do filmu „Jak najdalej stąd”

Jan Holoubek za debiut reżyserski za film „25 lat niewinności”

Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Sweat”

Hania Rani za muzykę do filmu „Jak najdalej stąd”

Marek Warszewski za scenografię do filmu „Magnezja”

Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Agnieszka Glińska za montaż filmu „Sweat”

Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu „Magnezja”

Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu „Magnezja”

Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Sweat”

Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie „Sweat”

Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „25 lat niewinności”

Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie „Jak najdalej stąd”

***

Podczas gali zakończenia 45. FPFF ogłoszono również zwycięzców dwóch pozostałych konkursów filmowych.

Nagrodę za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film „Ostatni Komers”.

Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film „Alicja i żabka”.

„Platynowe Lwy”, nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

***

Nagrody pozaregulaminowe

Ranking filmów 45. FPFF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz