Filmoteka w Bolonii opublikowała książkę, która przybliża projekt zatytułowany „The Freak”. To ostatnie nieukończone przedsięwzięcie Charliego Chaplina. Wielki hołd tego artysty dla kobiet jego życia. O wydarzeniu tym pisze Variety.
Charlie Chaplin zmarł 25 grudnia 1977 roku, w wieku 88 lat. Wśród pozostawionych przez niego prac, był też niedokończony projekt filmu zatytułowany „The Freak”. To opowieść o młodej kobiecie ze skrzydłami o imieniu Serapha, którą ludzie wykorzystują na różne sposoby.
Filmoteka mieszcząca się w Bolonii to jedno z najważniejszych archiwów filmowych na świecie. Od lat dba ono o ochronę spuścizny po Chaplinie. Wydana właśnie przez nich książka, po raz pierwszy prezentuje pełny scenariusz „The Freak”, można w niej znaleźć niepokazywane wcześniej notatki z przygotowań do produkcji, rysunki, zdjęcia i fotosy z kręconych prób do filmu. Szef bolońskich archiwów Gianluca Farinelli nazywa ten projekt „artystycznym testamentem” Chaplina.
Historia dziewczyny ze skrzydłami wydaje się opowieścią smutną. Serapha trafia do Patagonii, gdzie jako anioł ściąga tłumy pielgrzymów szukających u niej uzdrowienia. Potem dziewczyna zostaje porwana i przewieziona do Londynu, aby być wystawiana w cyrku. Udaje jej się uciec, ale trafia przed sąd, gdzie udowodnić musi, że jest człowiekiem.
Główną rolę w filmie „The Freak” zagrać miała córka Chaplina, Victoria. Sam Charlie Chaplin pojawić miał się tylko w małym epizodzie, grając niedowierzającego pijaka, który obserwuje lecącego na niebie anioła. Pomysł na tą historię Chaplin wymyślił na przełomie 1968/69, kiedy miał 80 lat. Zanim zaczął pozyskiwać finansowanie na film, zatrudnił osobiście projektantów do stworzenia storyboardów i opracowania efektów wizualnych.
Praca nad książką o nieukończonym filmie Chaplina trwała 10 lat. Na razie wydana została tylko w języku włoskim, ale wkrótce trafi do grona międzynarodowych wydawców. Książkę opracowała Cecilia Cenciarelli, która od lat współpracuje z Archiwum Chaplina i dotarła do materiałów o „The Freak” wśród artykułów producenta Jerry’ego Epsteina. Nad książką autorka współpracowała ściśle z Victorią Chaplin oraz gronem osób, które były zaangażowane w ten projekt filmowy.
Farinelli nazywa „The Freak” „bardzo silną historią”. Opowieść ta krytykuje wszechmocną siłę pieniądza, rosnący wpływ reklamy i kultury medialnej, a nawet rosnącą siłę fanatyzmu religijnego. Projekt filmowy datowany na 1969 rok mocno zakorzeniony jest w kulturze tamtego czasu i widać w nim echa wielu zbuntowanych filmów, takich jak „Swobodny jeździec”. W posłowiu do książki Farinelli podkreśla, że „The Freak” jest pierwszym filmem Chaplina, w którym kobieta jest zarówno bohaterką, jak i „jedyną pozytywną postacią”. „The Freak” miał być „hołdem dla kobiet w jego życiu” - pisze Farinelli. Hołdem dla wielkich aktorek, z którymi współpracował Chaplin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz