Polski Instytut Sztuki Filmowej przygotowuje program pomocy dla kin mniejszych, które otworzą się tuż po administracyjnym uruchomieniu kin. Są pewne warunki.
Na branżę filmową czeka rządowa pomoc w wysokości 120 milionów złotych. Kwota ta podzielona zostanie na trzy równe części po 40 milionów złotych.
Pierwsza część pomocy zostanie skierowana do kin studyjnych. Kina studyjne będą mogły zabiegać o wsparcie w wysokości 15 tysięcy złotych na jeden ekran, na jeden miesiąc. Wsparcie to będzie obowiązywało od 1 listopada 2020 do końca kwietnia 2021.
Aby kino studyjne mogło ubiegać się o to dofinansowanie będzie musiało wznowić swoje działanie w ciągu 7 dni po administracyjnym odblokowaniu kin. Kino studyjne musi zagrać minimum 50 procent seansów filmów polskich, a pokazy takie muszą rozpoczynać się w godzinach między 17 a 21.
Kolejne części wsparcia przeznaczone zostaną dla dystrybutorów i producentów. Ci, którzy w czasach pandemii zdecydują się wprowadzić polskie filmy do kin, otrzymają m.in. zwrot kosztów P&A w wysokości 50 procent, do 1 miliona złotych. Wprowadzona zostanie też tzw. licencja covidowa, która będzie formą rekompensaty dla producentów, którzy zdecydują się zaprezentować swoje filmy widzom w kinach.
Będą też nieoprocentowane kredyty dla tych z producentów, którzy z powodu covidu będą musieli przerwać prace nad swoimi filmami. Jest to rodzaj zachęty dla producentów, aby rozpoczynali i kontynuowali prace nad swoimi filmami.
Szykowane jest też wsparcie socjalne dla twórców dotkniętych pandemią. Przewidywana kwota wsparcia to 2 miliony złotych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz