Europejska Akademia Filmowa zaprezentowała listę 13 tytułów rekomendowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii doceniającej pełnometrażowe dokumenty. W tym gronie znalazły się dwie polskie produkcje/koprodukcje. O nominację i potem tytuł najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego zabiegają „Film Balkonowy” Pawła Łozińskiego oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak.
FILM BALKONOWY
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. "Film Balkonowy" to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?
Film zdobył wiele nagród, pokazywany był na kilkudziesięciu festiwalach w kraju i poza jego granicami [więcej >>>]. Ma już zapewniony udział w rywalizacji o Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii doceniającej pełnometrażowe dokumenty. Jest też na liście kandydatów do reprezentowania Polski w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy [więcej >>>].
Blog „Spór w kinie” uznał „Film Balkonowy” za najlepszy film 2021 roku [więcej >>>].
ANIOŁY Z SINDŻARU
Film nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich siły i odwagi. Hanifa i Saeed przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. Ciężko ranny Saeed wyczołguje się z masowego grobu, zanim bojownicy ISIS zdążą pogrzebać ofiary masakry - wśród nich większość jego bliskich. Hanifie udaje się uniknąć porwania, ale jej pięć młodszych sióstr zostaje zniewolonych przez Państwo Islamskie. Aby dotrzymać obietnicy danej umierającemu ojcu, Hanifa podejmuje się heroicznej, śmiertelnie niebezpiecznej misji, której celem jest odnalezienie sióstr i sprowadzenie ich do domu. [opis mdag.pl]
***
Na liście kandydatów do nominacji i nagrody ogłoszonej przez Europejską Akademię Filmową znalazło się 13 filmów. W tym gronie znajduje się kilka znakomitych tytułów, które miałem już okazję obejrzeć. Szczególne wrażenie zrobił na mnie film „Trzy minuty zawieszone w czasie” w reżyserii Bianki Stigter. Na mojej liście najlepszych filmów pierwszego półrocza 2022 roku, znalazł się on na pierwszym miejscu [więcej >>>]. To także film pośrednio związany z Polską, bo opowiada o wydarzeniach dziejących się w naszym kraju przed wybuchem II wojny światowej.
O filmie tak pisałem po pokazie na Millennium Docs Against Gravity: „Trzy minuty zawieszone w czasie” to film zbudowany wokół trzyminutowego filmiku z przedwojennego Nasielska, małej miejscowości 50 km na północ od Warszawy. Jak niewiele potrzeba, aby opowiedzieć w pasjonujący sposób o zaginionej przeszłości i żydowskiej tradycji w naszym kraju. Całość zbudowana została wokół kolorowego amatorskiego nagrania, które ktoś bardzo dokładnie obejrzał i odkrył na nim opowieść jeszcze nieopowiedzianą. Staranne wykonanie, przekonujący komentarz, umiejętne przedstawienie historii w formie śledztwa, to nie zdarza się w kinie aż tak często. Film wyreżyserowała Bianca Stigter, wyprodukował go Steve McQueen, a narratorką jest Helena Bonham Carter. Bardzo rzadko mamy możliwość wejścia do świata utraconego, ten film daje tę sposobność, zabiera nas do przedwojennej Polski do świata ludzi, których wkrótce czeka zagłada. Jeden z najcenniejszych zapisów z historii naszego kraju, jakie miałem możliwość zobaczyć w filmie dokumentalnym.
Na liście filmów rekomendowanych przez EFA znalazło się wiele produkcji, które pokazywane były m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym czy Millennium Docs Against Gravity. Wśród nich są m.in. „Dom z drzazg”, „Instagramowa rodzina”, „Mr Landsbergis” Siergieja Łoźnicy, „Nelly & Nadine”. Jest też na liście głośne „Mariupolis 2” w reżyserii Mantasa Kvedaraviciusa, reżysera zamordowanego przez Rosjan w Ukrainie.
Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych 2022 ogłoszone zostaną w listopadzie na festiwalu w Sewilli. Laureatów nagród poznamy 10 grudnia podczas gali nagród, która odbędzie się w Rejkiawiku.
SELEKCJA FILMÓW DOKUMENTALNYCH ZABIEGAJĄCYCH O EUROPEJSKĄ NAGRODĘ FILMOWĄ (wersja angielska z polskimi tytułami):
A HOUSE MADE OF SPLINTERS (DOM Z DRZAZG)
Denmark, Sweden, Finland, Ukraine (88 min)
Directed by: Simon Lereng Wilmont
A THOUSAND FIRES
France, Switzerland, The Netherlands, Palestine (90 min)
Directed by: Saeed Taji Farouky
Written by: Saeed Taji Farouky
ANGELS OF SINJAR (ANIOŁY Z SINDŻARU)
Poland, Germany (106 min)
Directed by: Hanna Polak
Written by: Hanna Polak
GIRL GANG (INSTAGRAMOWA RODZINA)
Switzerland (98 min)
Directed by: Susanne Regina Meures
Written by: Susanne Regina Meures
HOW TO SAVE A DEAD FRIEND
Sweden, Norway, France, Germany (103 min)
Directed by: Marusya Syroechkovskaya
Written by: Marusya Syroechkovskaya
KARAOKE PARADISE / KARAOKEPARATIISI
Finland (75 min)
Directed by: Einari Paakkanen
Written by: Einari Paakkanen
MARIUPOLIS 2
Lithuania, France, Germany (112 min)
Directed by: Mantas Kvedaravicius
MR LANDSBERGIS / MR LANDSBERGIS. SUGRIAUTI BLOGIO IMPERIJĄ
(248 min)
Directed by: Sergei Loznitsa
Written by: Vytautas V. Landsbergis (junior), Sergei Loznitsa
NELLY & NADINE
Sweden, Belgium, Norway (93 min)
Directed by: Magnus Gertten
Written by: Magnus Gertten, Jesper Osmund
REPUBLIC OF SILENCE
Germany, France, Syria, Qatar, Italy (183 min)
Directed by: Diana El Jeiroudi
Written by: Diana El Jeiroudi
THE BALCONY MOVIE / FILM BALKONOWY
Poland (100 min)
Directed by: Pawel Lozinski
Written by: Pawel Lozinski
THE ECLIPSE / FORMØRKELSEN (ZAĆMIENIE)
Norway (110 min)
Directed by: Nataša Urban
Written by: Nataša Urban
THREE MINUTES – A LENGTHENING (TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE)
The Netherlands, UK (72 min)
Directed by: Bianca Stigter
Written by: Bianca Stigter
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz