Kino Zamek w Szczecinie powraca po wakacyjnej przerwie do stacjonarnych pokazów. Na widzów najmniejszego kina w moim mieście przygotowaliśmy w zespole sporo interesujących propozycji. Powraca przegląd Jima Jarmuscha, będą ciekawe polskie filmy (po raz pierwszy „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”), produkcje ZFF Pomerania Film (m.in. premiera „Wiarołoma”), kilka ciekawych przedpremier („Pod ziemią”, „Baby Broker”, „Serce dębu”), premierowo „Vortex” i „Niewierna” oraz „Kręgosłup nocy” i „Stracone złudzenia”.
PROGRAM KINA ZAMEK W SZCZECINIE NA WRZESIEŃ 2022:
7XJARMUSCH: KULTOWE FILMY JIMA JARMUSCHA W KINIE ZAMEK
2-8 WRZEŚNIA
Permanent Vacation
2 września (piątek), godz. 19:30
dramat, USA 1980 (75 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Chris Parker, Leila Gastil, John Lurie
Nowy Jork. Allie, turysta na nieustających wakacjach, spotyka szaleńców, maniaków i outsiderów, z którymi prowadzi krótkie rozmowy i załatwia interesy. Przyczynami jego miejskich podróży są bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Debiut Jarmuscha to portret pokolenia postpunka.
INACZEJ NIŻ W RAJU
Stranger Than Paradise
3 września (sobota), godz. 19:30
dramat/komedia, USA/Niemcy Zachodnie 1984 (89 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson
Film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva, jej kuzyn Willie i jego przyjaciel Eddie. Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później – z braku lepszych zajęć – Willie i Eddie podążają jej śladem. Cała trójka wyrusza na Florydę, gdzie sprawy przybierają kiepski obrót.
POZA PRAWEM
Down by Law
4 września (niedziela), godz. 19:30
komedia/dramat, USA/Niemcy Zachodnie 1986 (107 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Tom Waits, John Lurie, Roberto Benigni
Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Trzech skazanych w więzieniu w Nowym Orleanie obmyśla plan ucieczki. W rolach głównych Tom Waits, John Lurie i Roberto Benigni.
MYSTERY TRAIN
6 września (wtorek), godz. 19:30
dramat/komedia, USA/Japonia 1989 (110 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Masatoshi Nagase, Yûki Kudô
W hotelu Arkada w Memphis, rodzinnym mieście Elvisa Presleya, zatrzymują się bohaterowie opowieści „Mystery Train” – dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału.
NOC NA ZIEMI
Night on Earth
7 września (środa), godz. 19:30
dramat, USA/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Japonia 1991 (129 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Winona Ryder, Gena Rowlands, Roberto Benigni
Miejska odyseja przez pięć miast (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym i Helsinki). Taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia.
KAWA I PAPIEROSY
Coffee and Cigarettes
8 września (czwartek), godz. 17:30
dramat, USA/Japonia/Włochy 2003 (95 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Bill Murray, Tom Waits, Roberto Benigni
11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę, m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu, czy latach 20. w Paryżu.
TRUPOSZ
Dead Man
8 września (czwartek), godz. 19:30
dramat, USA/Niemcy/Japonia 1995 (121 min)
Reżyseria Jim Jarmusch
Obsada: Johnny Depp, Gary Farmer
Psychodeliczny western, w którym młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt, przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie.
***
POWODZENIA, LEO GRANDE
Good Luck to You, Leo Grande
2 września (piątek), godz. 17:30
3 września (sobota), godz. 17:30
4 września (niedziela), godz. 17:30
6 września (wtorek), godz. 17:30
7 września (środa), godz. 17:30
komedia/dramat, Wielka Brytania 2022 (97 min)
Reżyseria Sophie Hyde
Obsada: Emma Thompson, Daryl McCormack
Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack). W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.
19. EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA
9-10 WRZEŚNIA 2022, WSTĘP BEZPŁATNY
Odbywający się w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. To wydarzenie otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii. Po raz kolejny wybrane filmy z bieżącej edycji festiwalu trafią do Kina Zamek w Szczecinie, które od lat wspiera to przedsięwzięcie. Pokazy odbywać będą się w dniach 9 i 10 września, a wstęp na nie będzie bezpłatny.
19. FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA: FILMY DOKUMENTALNE
9 września (piątek), godz. 15:00
Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min.
Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni, są podopiecznymi Puckiego Hospicjum.
W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę, oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.
Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min.
Wojtek - pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy - miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową.
Ściany życia (Walls Of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min.
Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães, malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.
19. FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA: FILMY FABULARNE
10 września (sobota), godz. 15:00
Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min.
Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.
Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18 min.
Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.
Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min.
Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z naszego życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy.
Więcej o festiwalu na integracjatyija.pl
ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY „POMERANIA FILM”
SZCZECIŃSKA PREMIERA FILMU „WIAROŁOM” I SPOTKANIE Z REŻYSEREM
WIAROŁOM (WYDARZENIE SPECJALNE)
9 września (piątek), godz. 19:15 (pokaz specjalny z udziałem reżysera i zaproszonych gości)
11 września (niedziela), godz. 19:00
dramat, Polska 2021 (76 min)
Reżyseria Piotr Złotorowicz
Obsada: Julia Szczepańska, Mateusz Więcławek, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz
Debiut Piotr Złotorowicza opowiada o Annie, młodej dziewczynie która po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić czas ze schorowaną matką. Spotkanie z Alkiem – pierwszą szkolną miłością Ani – uruchamia serię wydarzeń, które wydobywają głęboko skrywane tajemnice z przeszłości. „Ten film pomyślany został jako wizualny poemat, w którym powracają sceny oglądane z perspektywy kolejnych postaci. To opowieść o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnych kosztach prawdy i refleksja nad tym, czy zawsze warto je ponosić” – mówi reżyser.
Światowa premiera filmu miała miejsce na 20. Dhaka International Film Festival. „Wiarołom” brał udział w konkursach festiwalu Off Camera w Krakowie i Młodzi i Film w Koszalinie. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
ODWAGA I ORYGINALNOŚĆ W POLSKIM KINIE - PRZEGLĄD FILMOWY
9-15 września
Z okazji odbywającego się w Gdyni 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (12-17 września) Kino Zamek zaprasza na seanse nowych polskich produkcji, których wspólnym mianownikiem jest oryginalność i odważny nowy głos w polskim kinie.
DZIEŃ, W KTÓRYM ZNALAZŁEM W ŚMIECIACH DZIEWCZYNĘ (SZCZECIŃSKA PREMIERA)
9 września (piątek), godz. 17:00
13 września (wtorek), godz. 19:30
15 września (czwartek), godz. 17:00
dramat/fantastycznonaukowy, Polska 2021 (98 min)
Reżyseria Michał Krzywicki
Obsada: Dagmara Brodziak, Michał Krzywicki, Marek Kalita, Philippe Tłokiński
W niedalekiej przyszłości zobojętniały aktywista ogłasza, że o północy w Sylwestra popełni samobójstwo w proteście przeciwko panującemu na nowo w Polsce niewolnictwu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę i postanawia jej pomóc odzyskać wolność. Film brał udział w Konkursie Mikrobudżetów 46. FPFF.
GŁUPCY
10 września (sobota), godz. 17:00
13 września (wtorek), godz. 17:00
14 września (środa), godz. 19:30
dramat, Polska 2022 (107 min)
Reżyseria Tomasz Wasilewski
Obsada: Dorota Kolak, Łukasz Simlat, Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk
Tomasz Wasilewski („Zjednoczone stany miłości”, „Płynące wieżowce”) powraca z filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku. Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Film bierze udział w Konkursie Głównym 47. FPFF.
CICHA ZIEMIA
11 września (niedziela), godz. 17:00
14 września (środa), godz. 17:00
15 września (czwartek), godz. 19:30
dramat, Polska/Włochy/Czechy 2021 (113 min)
Reżyseria Aga Woszczyńska
Obsada: Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky
Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom Anna i Adam. Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności. Film bierze udział w Konkursie Głównym 47. FPFF.
***
Wenecja w Szczecinie. Nowe Horyzonty zapraszają!
POD ZIEMIĄ (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
Il buco
10 września (sobota), godz. 19:30
dramat, Włochy/Francja/Niemcy 2021 (93 min)
Reżyseria Michelangelo Frammartino
W dniu zakończenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji prezentujemy w Kinie Zamek, jedno z najważniejszych wydarzeń poprzedniej edycji tego święta kina. „Pod ziemią” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i kilku innych wyróżnień na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, film twórcy pamiętnego „Le quattro volte”, który po dekadzie milczenia powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć reżyser przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił Pod ziemią głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Pomiędzy dokumentem a fabułą, bez dialogów, w bezkresnej ciszy, rozgrywa się jeden z najpiękniejszych i najmądrzejszych filmów ostatnich lat. Ogólnopolska premiera zapowiadana jest na 2023 rok. Seans w Kinie Zamek ma więc wymiar szczególny.
NIEWIERNA (PREMIERA)
Avec amour et acharnement
16 września (piątek), godz. 17:00
20 września (wtorek), godz. 17:00
21 września (środa), godz. 17:00
22 września (czwartek), godz. 17:00
dramat, Francja 2022 (116 min)
Reżyseria Claire Denis
Obsada: Juliette Binoche, Vincent Lindon, Gregoire Colin
Sara i Jean są parą o długoletnim stażu, ich stabilny, silny związek nadal jest pełny wzajemnej miłości i fascynacji. Po powrocie z urlopu Sara niespodziewania wpada na François, dawnego kochanka, który poznał ją z Jeanem, i którego właśnie dla obecnego partnera porzuciła. Sara jest rozdarta pomiędzy namiętnością, która wybucha z niespodziewaną siłą a relacją, która jest jej wyborem. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli. SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA REŻYSERIĘ DLA CLAIRE DENIS NA FESTIWALU W BERLINIE W 2022 ROKU.
VORTEX (PREMIERA)
16 września (piątek), godz. 19:30
20 września (wtorek), godz. 19:30
21 września (środa), godz. 19:30
22 września (czwartek), godz. 19:30
dramat, Francja, Belgia, Monako 2021 (142 min)
Reżyseria Gaspar Noé
Obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz
„Vortex” to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Gaspar Noé („Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę” i „Climax”) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia „Vortex” na jednej półce z „Miłością” Hanekego czy „Szeptami i krzykami” Bergmana.
ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY „POMERANIA FILM”
PREMIERA FILMU „WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X” I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI
WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X (pokaz inaugurujący Festiwal Filmowy „Senior Movie” w Teatrze Lalek „Pleciuga”)
22 września (czwartek)
animowany, Polska 2022 (50 min)
Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
KRĘGOSŁUP NOCY (SZCZECIŃSKA PREMIERA)
The Spine of Night
23 września (piątek), godz. 17:00
27 września (wtorek), godz. 19:00
dramat/animowany/fantasty, USA 2021 (93 min)
Reżyseria Philip Gelatt, Morgan Galen King
Dubbing: Richard E. Grant, Lucy Lawless, Patton Oswalt czy Joe Manganiello
Animowany „Kręgosłup nocy” zdecydowanie nie jest propozycją dla najmłodszych widzów. To ultraepickie fantasy, opowiadające o walce między światem magii i natury a wspierającą je rozwijającą się cywilizacją. Philip Gelatt i Morgan Galen King tworzą opowieść, która pod względem skali i rozmachu dorównuje i Tolkienowi, i Sapkowskiemu – mimo że jest całkowicie oryginalna. Co być może jeszcze ciekawsze, „Kręgosłup nocy” powstawał przez siedem lat i jest jedną z nielicznych współczesnych animacji zrealizowanych za pomocą techniki rotoskopowej. Jeśli więc z wypiekami na twarzy oglądaliście kultowy „Heavy Metal” albo słynne, obrazoburcze animacje Ralpha Bakshiego („Kot Fritz”, „Władca pierścieni”, „Heavy Traffic”), to prawdopodobnie z miejsca zakochacie się w „Kręgosłupie nocy”. Film tylko dla dorosłych.
BABY BROKER (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
Broker
23 września (piątek), godz. 19:00
dramat, Korea Południowa 2022 (129 min)
Reżyseria Hirokazu Koreeda
Obsada: Song Kang-ho, Gang Dong-won, Doona Bae
„Rodzina to coś szalenie skomplikowanego, nie można zdefiniować jej na jeden sposób” – mówi japoński reżyser o swoim najnowszym filmie. Bo jak nazwać rodziną dwoje pośredników, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu nowych rodziców dla dziecka, porzuconego w oknie (właściwie „pudełku”) życia nowego domu wraz z jego matką, która je w tym miejscu zostawiła, ale następnego dnia wróciła? Każde z nich ma swoją motywację, a w duszy swoje blizny, ale tworzy się pomiędzy nimi szczególna więź. Autor filmu oddaje hołd życiu i każdemu, który się urodził, nikt bowiem nie jest zbędny. NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA NA FESTIWALU W CANNES 2022.
SERCE DĘBU (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
Le chêne
27 września (wtorek), godz. 17:00
dokumentalny, Francja 2022 (80 min)
Reżyseria Laurent Charbonnier, Michel Seydoux
Pierwsza miłość, wychowywanie dzieci, edukacja, kłopoty z sąsiadami, zazdrość, solidarność, przetrwanie – czyli mała społeczność w soczewce. Tylko, że twórcy filmu zamiast na przedmieścia Paryża czy francuską prowincję zabierają nas do miejsca zamieszkanego przez wiewiórki, mrówki, sójki, myszy, chrząszcze i sarny. Ich domem jest ponad dwustuletni dąb, długowieczny, majestatyczny, symbolizujący siłę i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Jest też naturalną przestrzenią życiową dla wielu stworzeń, których zmagań z losem na co dzień z tak bliska nie obserwujemy.
W cyklu: Książka sfilmowana:
STRACONE ZŁUDZENIA
Illusions perdues
28 września (środa), godz. 17:30
dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan
„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.
Seans filmu poprzedzi specjalne wprowadzenie, które wygłosi dr Jędrzej Wijas.
FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM
29 września – 2 października 2022
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny
Od ponad 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film wspiera twórców, chcących opowiadać wartościowe i ważne historie. Wiele z nich to filmy poświęcone wydarzeniom, które dotykają tematu dziedzictwa, obrazy poświęcone dokonaniom naszych poprzedników, które z dumą mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Cykl ten zatytułowany został „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film”. Po seansach planowane są spotkania z twórcami, z którymi rozmawiać będą Beata Bogusławska i Krzysztof Spór z ZFF Pomerania Film. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
ŚWIĘTO
29 września (czwartek), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2021 (27 min)
Reżyseria Małgorzata Mazur
Tematem filmu „Święto” jest wolność. (W pierwszej scenie widzimy bohaterów filmu stojących pod wielkim napisem „Wolność”). Zagadnienie wolności w przypadku osób z niepełnosprawnością umysłową, często będących pod opieką prawną opiekunów jest problematyczne, paradoksalnie jednak granica postawiona przez niepełnosprawność sprawia że młodzież ta wydaje się być bardziej autentyczna, spontaniczna i otwarta, pozbawiona zahamowań, które w kontaktach międzyludzkich tak ograniczają naszą swobodę. W pewnym sensie jest to być może oaza wolności, pozbawiona ambicji i problemów tożsamościowych, oaza dziecięcej otwartości i beztroski? Czy na pewno? Film jest próbą zdiagnozowania tej mikro społeczności, ale poprzez wprowadzenie elementu Święta Niepodległości w przejaskrawionym świetle odsyła nas do szerszego kontekstu, jakim jest całe społeczeństwo.
PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R
29 września (czwartek), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2021 (50 min)
Reżyseria Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
W dniu 15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy 40. rocznicę pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego, kiedy to oddziały wojska i ZOMO weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Bohaterowie opowiadający historię to działacze związku zawodowego „Solidarność”, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film prezentuje dwie strony konfliktu, który miał miejsce 40 lat temu.
KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA
30 września (piątek), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2021
Reżyseria Małgorzata Gwiazda-Elmerych
Ile osób, tyle zdań, poglądów i wiedzy na temat kombinatu gastronomicznego Kaskada. Zawsze jednak tok myślenia na temat obiektu wędruje ku najbardziej dramatycznym wydarzeniom w historii powojennej Szczecina, czyli ku pożarowi lokalu w 1981 roku. Świadkowie wydarzenia, znawcy historii Szczecina opowiadają, o tym jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.
I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC
30 września (piątek), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2022 (44 min)
Reżyseria Helena Kwiatkowska
Film pokazuje ludzi mediów radia i telewizji, którzy pracowali o ORTV Szczecin przy zbiegu ulicy Niedziałkowskiego i alei Wojska Polskiego od momentu budowy tego ośrodka w latach siedemdziesiątych, aż do opuszczenia wieżowca w latach 2005 – 2006. Powodem wyprowadzki radia i telewizji, było między innymi niespełnianie wymogów przeciwpożarowych przez ten obiekt. Przez ten czas zrealizowano ogromną ilość programów lokalnych i ogólnopolskich, transmisji, reportaży i dokumentów, z których wiele było nagradzanych w Polsce i poza granicami. Media przeszły metamorfozę do czasu programów rejestrowanych i później odtwarzanych na antenie, do całodobowej emisji na żywo. Rewolucja techniczna doprowadził do zmiany mediów z analogowych na cyfrowe.
HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE
1 października (sobota), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2017 (62 min)
Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.
POLONEZ. POWRÓT LEGENDY
1 października (sobota), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2022 (62 min)
Reżyseria Krzysztof Kubik
Kiedy młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat w 1973 roku nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht popadnie w tarapaty, które z czasem przykryją jego splendor całunem zapomnienia dla kolejnych pokoleń. Jak się jednak okazuje Legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię wielu, nie tylko żeglarzy ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Dzisiaj pojawia się nowa nadzieja, że ta piękna część naszego dziedzictwa narodowego ponownie wypłynie w rejs sławiąc polskie żeglarstwo oraz rozpalając serca młodych ludzi.
WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU
2 października (niedziela), godz. 17:30
dokumentalny, Polska 2011
Reżyseria Mieczysław Szewłoga
Okres małej stabilizacji lat 60-tych PRL, na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non iron, ortalionowe płaszcze buty bitlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presley ‘a, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rock and rollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, sporej części jednak termin mocne uderzenie kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał natomiast niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.
SIWY DYM
2 października (niedziela), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2019
Reżyseria Jędrzej Niestrój
Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performencu “ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABCowym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90., czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.
***
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz