Andrzej Fidyk |
W ostatnich dniach pojawiły się dwie bardzo ważne informacje dotyczące zmian w strukturach dotykających polskiej branży filmowej. Wynikają one z reorganizacji instytucji, które przeszły w nowe ręce po wyborach z 15 października. Andrzej Fidyk wraca do TVP!
Jak informuje serwis wirtualnemedia.pl, „Po ośmiu latach nieobecności wraca do Telewizji Polskiej Andrzej Fidyk - reżyser i scenarzysta, który związany był z TVP przez około 36 lat. Teraz pokieruje redakcją dokumentu w biurze programowym TVP”. Andrzej Fidyk odszedł z TVP w lutym 2016 roku. Był wtedy kierownikiem redakcji dokumentu w Jedynce. Rozstał się z telewizją publiczną za porozumieniem stron. Jego odejście związane było ze zmianami w stacji - od połowy stycznia 2016 roku dyrektorem kanału został Jan Pawlicki.
Do Telewizji Polskiej Andrzej Fidyk trafił w 1980 roku, wygrywając konkurs na kierownika produkcji. Od 1982 roku pracował w Redakcji Reportażu i Dokumentu. W 1996 roku został szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Jest twórcą programu “Czas na dokument”, trzykrotnie nagrodzonego Wiktorem (1998, 2002, 2010) oraz programów “Miej oczy szeroko otwarte” i “Czas na kontrowersyjny dokument”. Jest wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prowadzi wykłady na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. [źródło wirtualnemedia.pl]
Andrzej Fidyk to ceniony twórca i znakomity producent, za czasów którego w TVP powstało wiele znakomitych filmów i programów dokumentalnych. Jego powrót do państwowej telewizji, to dobra wiadomość. Czekam jednak na plany nowego/starego dyrektora na „ruszenie” produkcji dokumentalnej w TVP. W nowych strukturach redakcji dokumentu mam nadzieję, że znajdzie się głos dla tych, którzy mieli zamkniętą drogę do tej instytucji, ale że też redakcja dokumentu nie odwróci się też od drugiej strony, że na każdy ważny temat znajdzie się miejsce w dokumentalistyce tworzonej przez TVP.
Prowadziłem na zeszłorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym spotkanie z Andrzejem Fidykiem. Bardzo to było cenne i ważne spotkania. Nie jest też tajemnicą, że jego propozycje filmowe w ostatnich latach były mocno utrącane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i nie otrzymał on wsparcia na swoje projekty filmowe.
Drugie ważne branżowe posunięcie związek ma z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje serwis internetowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich: Maciej Dydo, przez ostatnie lata dyrektor KIPA, objął stanowisko Dyrektora Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oto, czym będzie się zajmował w Ministerstwie.
Bardzo mocne i ważne wsparcie w strukturach Ministerstwa, pozyskało ono bowiem jednego z najlepszych fachowców w swoich dziedzinach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz