czwartek, 8 czerwca 2023

Z 21. MDAG do kinowej dystrybucji

Jubileuszowa edycja Millennium Docs Against Gravity dobiegła końca. Znane są już daty 21. MDAG. Festiwal odbędzie się od 10 do 19 maja 2024 roku w kinach oraz od 21 maja do 3 czerwca online na mdag.pl. Tymczasem wybrane tegoroczne filmowe wydarzenia, trafią na ekrany polskich kin w regularnej dystrybucji.

Organizatorzy festiwalu ogłosili także tytuły filmów, które były prezentowane na festiwalu i trafią do końca roku do polskich kin. Wśród nich „Całe to piękno i krew”, które będzie miało swoją dystrybucję w całym kraju już od 16 czerwca. Oprócz zwycięzcy Wenecji Against Gravity wprowadzi do kin inne hity 20. MDAG: „Świat po pracy” (4 sierpnia), „Siostrzeństwo świętej sauny” (10 listopada) oraz w grudniu „Pieśni wielorybów”.

 

16 czerwca do kin trafi „Całe to piękno i krew”. Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara® oraz stał się hitem 20. Millennium Docs Against Gravity.

Fotografka, buntowniczka, aktywistka – Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za film „Citizenfour”). Tak powstało „Cało to piękno i krew” – trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków – rodziną Sacklerów. Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować społeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość?

„Świat po pracy” - 4 sierpnia

We wtorek 06 czerwca została ogłoszona ostatnia nagroda przyznana podczas jubileuszowej edycji festiwalu - Nagroda Publiczności Online powędrowała do filmu „Świat po pracy” (After Work) Erika Gandiniego. Film będzie miał swoją premierę kinową 4 sierpnia.

„Świat po pracy” był liderem od startu edycji online aż do samego końca. Szwedzki mistrz kina dokumentalnego podbił serca publiczności, opowiadając o temacie bliskim każdej osobie. Nagrodę Publiczności Online zdobywa zgodnie z tradycją najchętniej oglądany tytuł na mdag.pl.

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego. W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi.

Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, co oznacza dziś słowo „praca” i czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.

 

„Siostrzeństwo świętej sauny” - 10 listopada

„Siostrzeństwo świętej sauny” w polskich kinach pojawi się 10 listopada. Film został w czasie 20. MDAG dwukrotnie nagrodzony, otrzymując Nagrodę magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego Filmu o tematyce psychologicznej oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań. To był także jeden z dziesięciu najpopularniejszych wśród publiczności tytułów festiwalu MDAG. Wcześniej Anna Hints dostała nagrodę za reżyserię podczas festiwalu w Sundance.

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

 

„Pieśni wielorybów” - grudzień 2023

„Pieśni wielorybów”, czyli spektakularny wizualnie i muzycznie film o największych istotach żyjących na Ziemi, otrzymał Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc przyznaną przez publiczność w czterech festiwalowych miastach oraz był jednym z najpopularniejszych filmów kinowej części Millennium Docs Against Gravity. 

Czy wiesz, że wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat? Przez tysiące lat skutecznie strzegły sekretu swojej „pieśni”. Czy to środek komunikacji na odległość, który mógłby konkurować swobodnie z internetem? Narzędzie do przekazu międzypokoleniowego i geolokalizacji? Film zabiera nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując historię tych niezwykłych stworzeń. Zainspirowany bestsellerowym audiobookiem Heathcote'a Williamsa „Whale Nation” dokumentuje społeczność wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami i bogatym, złożonym życiem społecznym. Przyjmuje oryginalną perspektywę – wieloryb opowiada tu swoją historię, a my mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. W obliczu zmian klimatycznych ich rola okazuje się kluczowa. Przyczyniają się do zapewnienia równowagi na Ziemi.

Film, tworzony z niezwykłą troską o przyrodę, ostrzega przed niebezpieczeństwami czyhającymi na wieloryby i konsekwencjami, jakie może przynieść ich zniknięcie. Narratorem jest nagrodzony Oscarem® francuski aktor i piosenkarz Jean Dujardin. Oprócz spektakularnych ujęć, podkreślających piękno natury, wrażenie robi także oryginalna ścieżka dźwiękowa, w której wykorzystano m.in. muzykę Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Felixa Mendelssohna, Leonarda Cohena, Jona Thora Birgissona, Orri Pall Dyrasona czy Georga Holma. [informacja prasowa]

***

Od siebie dodam jeszcze nieoficjalną informację. Na początku 2024 roku w polskich kinach pojawi się film „Pianoforte” Jakub Piątka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz