Uwaga Szczecin i okolice! Już tradycyjnie i po raz kolejny w wakacje Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe. Edycja 2023 rozgrywać będzie się na dużym dziedzińcu w każdy czwartek lipca i sierpnia. Tradycyjnie wszystkie seanse będą bezpłatne, a ja przyłożyłem swoje „dwa grosze” do programu tych filmowych spotkań.
22 czerwca dobiegł końca sezon filmowy w Kinie Zamek w Szczecinie i tradycyjnie na okres wakacyjny kino to przenosi się w plener. W tym roku miejscem wydarzeń będzie Duży Dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich. Program Zamkowych Nocy Filmowych 2023 to dziewięć starannie wyselekcjonowanych filmów, część znana z ekranu kina Zamek, inne prezentowane będą w przestrzeni Zamku po raz pierwszy. Lipcowe pokazy startować będą o 22:00, a sierpniowe o 21:30.
Wszystkie nasze propozycje są znakomitym przykładem, jak kino potrafi dziś poruszać i wzruszać, wywoływać śmiech i przerażenie, zadawać trudne pytania i zaglądać w intrygujący sposób w przestrzeń relacji międzyludzkich. To filmy uznanych mistrzów i twórców debiutujących, to propozycje z różnych zakątków świata. Bardzo się cieszymy, że w tym roku, blisko połowa filmów wyselekcjonowanych do Zamkowych Nocy Filmowych to produkcje polskie, ważne i nagradzane, z powodzeniem oglądane w kinach na całym świecie. Jesteśmy bardzo ciekawi ich odbioru w plenerowej przestrzeni Zamku Książąt Pomorskich – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek w Szczecinie.
Zamkowe Noce Filmowe 2023 zainauguruje głośne „W trójkącie”, filmowe spotkanie na najwyższym szczycie. Przed rokiem film Rubena Ostlunda zdobył Złotą Palmę w Cannes, potem liczne Europejskie Nagrody Filmowe i trzy główne nominacje do Oscarów. To zdecydowanie podkreśla, jak ważną filmową wypowiedzią jest ten obraz, jak bardzo może zachęcić do rozmowy także o nas i naszym świecie. „W trójkącie” to jeden z najlepszych filmów prezentowanych w polskich kinach w 2023 roku. Podobnie jak „Lunana. Szkoła na końcu świata”, skromny i mądry film z dalekiego Bhutanu, który temu krajowi przyniósł pierwszą w historii nominację do Oscara. O nagrodę tę rywalizował też polski „IO” Jerzego Skolimowskiego, który przed rokiem w Cannes zdobył jedną z głównych nagród. Klasyk polskiego kina zaproponował opowieść na wskroś nowoczesną z perspektywą, jaką w kinie oglądamy bardzo rzadko. I w końcu lipcowe seanse zamknie sam Pedro Almodovar i jego najnowsze pełnometrażowe „Matki równoległe”, z nominowaną do Oscara Penelope Cruz. Hiszpański mistrz jest w znakomitej filmowej formie.
Sierpniowe pokazy rozpocznie polska „Sonata”, bodajże jeden z najlepszych polskich debiutów ostatnich lat, zachwycająca opowieść o pewnej rodzinie, która postanowiła walczyć o zdrowie swojego dziecka i swoje szczęście. Kolejnym pokazem będą francuskie „Stracone złudzenia”, które udowadniają, jak klasyczna literatura może z powodzeniem korespondować ze współczesnymi problemami. Wydarzeniem Zamkowych Nocy Filmowych będzie też prezentacja „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, najlepszego polskiego filmu w oczach jury zeszłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na sercach zrobi się cieplej, a film zachęci do rozmów, po pokazie włoskich „Superbohaterów”, filmu wyreżyserowanego przez Paolo Genovese, którego trafne obserwacje polscy widzowie pokochali w filmie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Włoskiego reżysera nie opuszcza umiejętność przedstawiania relacji między najbliższymi.
Zamkowe Noce Filmowe 2023 zakończą się seansem specjalnym pod szyldem Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film. To właśnie ze środków tego regionalnego funduszu filmowego, którego donatorami są województwo zachodniopomorskie, miasta Szczecin i Koszalin, powstał „Fucking Bornholm” w reżyserii Anny Kazejak, z udziałem m.in. Macieja Stuhra i Agnieszki Grochowskiej. „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.
Zapraszamy na plenerowe seanse filmowe w wakacyjne czwartki na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2023
6 lipca – 31 sierpnia
Lipiec, godz. 22:00
Sierpień, godz. 21:30
Duży Dziedziniec, wstęp wolny
W TRÓJKĄCIE (Triangle of Sadness)
6 lipca (czwartek), godzina 22:00
komedia/dramat, Niemcy/Francja/Szwecja/Wielka Brytania 2022 (147 min)
Reżyseria Ruben Östlund
Obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon, Zlatko Burić
Nagrodzona
Złotą Palmą i trzema nominacjami do Oscarów (najlepszy film roku!) szalona
komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych
ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie
pod prąd (brawurowy występ Woody’ego Harrelsona!) – tak zaczyna się rejs na
miarę naszych czasów.
Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”),
jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych,
a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już
dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!
LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (Lunana: A Yak in the Classroom)
13 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat, Bhutan/Chiny 2019 (110 min)
Reżyseria Pawo Choyning Dorji
Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
Pierwsza oscarowa nominacja dla Bhutanu dla niektórych widzów będzie wystarczającą rekomendacją, by wraz z twórcami filmu zajrzeć do Lunany, małej wioski położonej w północnej części kraju. Trafia tam również Ugyen, młody nauczyciel, który marzy o karierze piosenkarza i emigracji do Australii. Zanim jednak będzie mógł wyjechać, musi odpracować jeszcze jeden rok (do czego zmusza go rządowy kontrakt). Nie spodziewał się jednak, że trafi – niemal dosłownie – na koniec świata.
IO
20 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)
Reżyseria Jerzy Skolimowski
Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz
Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Grand Prix na festiwalu w Cannes i nominacja do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
MATKI RÓWNOLEGŁE
27 lipca (czwartek), godzina 22:00
dramat/komedia, Hiszpania 2021 (120 min)
Reżyseria Pedro Almodóvar
Obsada: Penélope Cruz, Milena Smit, Rossy de Palma, Aitana Sánchez-Gijón
Wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach.
Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.
SONATA
3 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska 2022 (118 min)
Reżyseria Bartosz Blaschke
Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat
Grzegorz Płonka (Michał Sikorski), po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia – zagrać „Sonatę Księżycową” Beethovena.
STRACONE ZŁUDZENIA (Illusions perdues)
10 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat,
Francja/Belgia 2021 (149 min)
Reżyseria Xavier Giannoli
Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan
Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.
SILENT TWINS
17 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)
Reżyseria Agnieszka Smoczyńska
Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Wizjonerski, wypełniony muzyką, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Tym razem są to bliźniaczki, które przestają komunikować się ze światem i uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
SUPERBOHATEROWIE (Supereroi)
24 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)
Reżyseria Paolo Genovese
Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano
Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne: bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.
ZFF Pomerania Film przedstawia:
FUCKING BORNHOLM
31 sierpnia (czwartek), godzina 21:30
dramat/komedia, Polska 2022 (99 min)
Reżyseria Anna Kazejak
Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki
Tej majówce daleko do hygge… „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.
Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz