wtorek, 21 października 2014

Polskie filmy na krótkiej liście do Oscara

Joanna
Dwa polskie filmy znalazły się na skróconej liście do nominacji Amerykańskiej Akademii Filmowej dla krótkometrażowych dokumentów. Szansę na to wyróżnienie mają "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego oraz "Joanna" Anety Kopacz. Sezon oscarowy zaczął się bardzo dobrze.

Polskie filmy znalazły się wśród ośmiu produkcji kandydujących do nominacji. Pełna lista tytułów wygląda następująco:

"Crisis Hotline: Veterans Press 1" - producent:  Perry Films
"Joanna" - producent:  Wajda Studio
"Kehinde Wiley: An Economy of Grace" - producent:  Show of Force
"The Lion’s Mouth Opens" - producent:  Tree Tree Tree
"One Child" - producent:  New York University
"Our Curse" - producent:  Warszawska Szkoła Filmowa
"The Reaper (La Parka)" - producent:  Centro de Capacitación Cinematográfica
"White Earth" - producent:  Weary Traveler

Do tej kategorii zgłoszono w sumie 58 filmów. Nominacje poznamy 15 stycznia 2015 roku.

"Joanna" to jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatniego roku. Zdobyła dotychczas ponad 20 nagród i była pokazywana na ponad 30stu festiwalach na całym świecie, wśród nich: Nagroda dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona i wiele innych. Ostatnio "Joanna" znalazła się też na skróconej liście do prestiżowych amerykańskich nagród Cinema Eye Honors, a w ten weekend dostała nagrodę publiczności na zakończonym właśnie Warszawskim Festiwalu Filmowym.

„Nasza klątwa” stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Reżyser dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po urodzeniu dziecka. Na początku chłopiec jest jeszcze w szpitalu, ale wkrótce przyjeżdża do domu wraz z całą niezbędną do życia aparaturą medyczną. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.
(dla www.stopklatka.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz