wtorek, 5 maja 2015

Beksińscy w kinie. Aktorzy wybrani


Znana jest oficjalnie obsada filmu fabularnego, opowiadającego poruszające losy rodziny Beksińskich – „Ostatnia Rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, autora nagradzanego na świecie dokumentu „Deep Love". Bardzo zacny temat, bardzo duża szansa na wielkie kino. Książka o życiu Beksińskich budzi w naszym prywatnym życiu sporo emocji.

Dla mnie Tomek Beksiński nie był kimś ważnym w życiu i nie kształtował mojej muzycznej wrażliwości – bliższe mi były jego tłumaczenia Monty Pythona i Bonda. Za to twórczość Zdzisława, to był zawsze mój świat – z pogranicza koszmaru, science-fiction, wielkich wizji. Połączenie tych dwóch osobowości na ekranie wypaść może imponująco. Dziś potwierdzono udział znanych aktorów w tej produkcji. Oto informacja prasowa na ten temat:

Legendarnego polskiego malarza, Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), zagra Andrzej Seweryn („Różyczka”, „Ziemia obiecana”), zaś w rolę jego syna – kultowego dziennikarza muzycznego i tłumacza – Tomka Beksińskiego (1958-1999), wcieli się Dawid Ogrodnik („Chce się żyć”, „Ida”). W obsadzie znaleźli się również:  Aleksandra Konieczna („Mur”), która zagra żonę Zdzisława – Zofię Beksińską oraz Andrzej Chyra („Dług”, „Komornik”), który sportretuje postać marszanda, Piotra Dmochowskiego.

Akcja filmu będzie rozgrywała się na przestrzeni 28 lat, zaś fabuła skoncentruje się na warszawskim okresie życia rodziny Beksińskich.

Scenariusz „Ostatniej Rodziny” autorstwa Roberta Bolesto w 2010 roku znalazł się w finale  prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill.

Za zdjęcia do filmu będzie odpowiadał Kacper Fertacz („Hardkor Disko”), zaś scenografią zajmie się Jagna Janicka („Hiszpanka”, „Pod Mocnym Aniołem”).

Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Mazowieckiego Funduszu Filmowego. Za produkcję odpowiada studio Aurum Film, producenci filmu „Carte Blanche”.

„Ostatnia Rodzina” pojawi się na ekranach kin w 2016 roku.