poniedziałek, 4 maja 2015

Michał Socha zrobił "Proroka" dla Salmy Hayek


Już niemal rok temu w Cannes zaprezentowano pełnometrażowy film animowany zatytułowany "Kahlil Gibran’s The Prophet", którego producentką jest Salma Hayek. Potem film pojawił się m.in. na festiwalu w Toronto. Niedługo trafi do kin w USA, a o polskiej premierze nie słychać. Choć współtwórcą jest tutaj Michał Socha. Zwiastun zapowiada przepiękną animację.


„Prorok" to opublikowany w 1923 roku zbiór 26 opowiadań, napisanych po angielsku przez libańskiego artystę, filozofa i pisarza - Kahlila Gibrana. Mądrość i duchowość tego eseistycznego utworu sprawiły, że przetłumaczony na ponad 40 języków po dziś dzień zachował aktualność. Sam autor zmarł w 1931 roku. Powieść ta była inspiracją dla wielu późniejszych twórców i w historii literatury ma pozycję klasyki. Książka inspiruje też od lat miliony czytelników. Książkę przetłumaczono na ponad 40 języków i sprzedano w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Książka w Polsce wydana została w 2007 roku. Oto jej fragment: "O miłości" Wtedy zawołała Almitra: - Mów do nas o miłości! On podniósł głowę. Zapadła cisza. Wielkim głosem zawołał: - Podążaj za m iłością, kiedy cię wzywa, Chociaż jej drogi trudne są i strome. A gdy obejmie cię skrzydłami - ulegnij, Nawet gdyby miał cię zranić miecz ukryty. Gdy miłość mówi do ciebie, miej wiarę, Choćby ten głos miał rozbić twoje sny jak wiatr północny, co pustoszy ogrody. B o w tej samej chwili będziesz przez miłość ukoronowany i ukrzyżowany. Ona chce, abyś rósł wysoko, i godzi się, aby cię ścięli. Jest przy twojej wyniosłości i pieścić będzie najpiękniejsze gałęzie kołyszące się w słońcu. A jednocześnie zejdzie w głąb do korzeni i poruszy je, gdy czepiają się ziemi. Zbierze was jako kłosy, Wymłóci do nagiego ziarna, Przesieje, uwalniając od plewy".

Reżyserią filmu zajęło się kilku wybitnych światowych animatorów, a każdy z nich zajął się innym rozdziałem książki. Wśród nich znaleźli się: Roger Allers, Paul i Gaëtan Brizzi, Joan C. Gratz, Mohammed Saeed Harib, Tomm Moore, Nina Paley, Bill Plympton, Joann Sfar i Michał Socha – twórca cenionej "Laski", jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych animatorów na świecie.

W USA film pojawi się 7 sierpnia. Czekamy na oficjalną polską datę premiery tego filmu.