czwartek, 14 maja 2015

"Bodo" w serialu. Szkoda, że nie będzie filmu


Opowieść o słynnym przedwojennym amancie to znakomity materiał na znaczące przedsięwzięcie filmowe. Ostatecznie "Bodo" powstanie  jako serial dla TVP 1. Szkoda, bo zamiast obrazu o jakości "Miasta 44" otrzymamy serial o wyglądzie "Czasu honoru". Wszystkie te produkcje powstały w Akson Studio. Film miałby szansę na statut wydarzenia, nie wiem jak będzie z serialem, choć zatrudniono do niego znanych aktorów i uznanych twórców. Reżyserują Michał Kwieciński (szef Aksona) i Michał Rosa.

Serial "Bodo" ma kilka bardzo intrygujących elementów. W roli Bodo wystąpią Antoni Królikowski (młody Bodo) i Tomasz Schuchardt (obaj zagrali w "Mieście 44"). Ciekawie wygląda obsada kobieca, w której znajdują się m.in. Roma Gąsiorowska, ale też (uwaga, uwaga) Patricia Kazadi. Przyjaciół Boda odtwarzać będą Piotr Żurawski, Józef Pawłowski oraz jako Aleksander Żabczyński Filip Bobek i w roli Adolfa Dymszy Bartłomiej Kotschedoff. Oczywiście najważniejsze przy tej produkcji jest strona wizualna. Scenografię stworzy Anna Wunderlich, a kostiumy Magdalena Biedrzycka – i tutaj możemy być spokojni. Bardzo wiele zależy przy tej produkcji od zdjęć, a te realizować będzie Kamil Płocki. Czy twórcom uda się odejść od typowej estetyki telewizyjnej? Będą tańce, piosenki z dawnych lat – przy filmie pracują choreografowie i trenerzy wokalni. Twórcy stawiają na odtworzenie atmosfery kabaretów, teatrzyków i pierwszych planów filmowych w Polsce.

TVP w swoim komunikacie pisze o "wielkiej produkcji". Powstanie 13 odcinków. Obsadzono 240 ról aktorskich, 300 epizodystów, 4000 statystów.  Będą 293 lokalizacje.

Może jest i tak, że tylko serial jest w stanie udźwignąć ogrom biografii Eugeniusza Bodo, ale jednak filmu żal…

OFICJALNY KOMUNIKAT

„Bodo”, czyli opowieść o życiu Eugeniusza Bodo – wielkiej gwiazdy międzywojennego polskiego kina i kabaretu, aktora, reżysera, producenta, biznesmena, bohatera plotek i skandali, obiektu westchnień kobiet i idola mężczyzn – to nowa serialowa propozycja TVP1, którą widzowie zobaczą na ekranach telewizorów wiosną 2016 r.

Eugeniusz Bodo zmarł ponad 70 lat temu. Był wielką gwiazdą międzywojennej kultury czy wręcz popkultury, a jednocześnie kimś w rodzaju „narodowego męczennika”, który podzielił los wielu Polaków zamęczonych w sowieckich łagrach. Był najbardziej uwielbianym aktorem dwudziestolecia międzywojennego. Zagrał w blisko trzydziestu filmach, był gwiazdą przedwojennych teatrów rewiowych – „Morskiego oka”, „Qui Pro Quo”, twórcą pamiętanych do dzisiaj szlagierów, był również scenarzystą i reżyserem. W jego biografii, jak w soczewce, skupia się wszystko to, co tworzyło niezwykłą atmosferę przedwojennej Warszawy.

W poszczególnych odcinkach nowego serialu TVP1 „Bodo”, twórcy przyjrzą się trudnej drodze, jaka wiodła Eugeniusza Bodo na szczyt, opowiedzą o porażkach i wielkich sukcesach. Przypomną jego najbardziej znane szlagiery – od „Titiny” po „Sex appeal”, przez „Już taki jestem zimny drań”, aż po „Baby, ach te baby”. Pokażą, jak wyglądał i jakimi prawami rządził się w przedwojennej Polsce przemysł rozrywkowy i filmowy. Opowiedzą o trudnych decyzjach – ucieczce z domu, pierwszych krokach aktorskich w podrzędnych prowincjonalnych teatrach. Razem z Eugeniuszem Bodo odwiedzą kulisy warszawskich rewii, a także plany najbardziej znanych przedwojennych polskich filmów. Opowiedzą o bliskiej relacji z zaborczą matką. Spróbują zrozumieć, dlaczego Bodo – mimo olbrzymiego powodzenia – nigdy nie zaangażował się w stały związek, jakie uczucia łączyły go z pięknymi aktorkami: Norą Ney i Tahitanką Reri. Opowiedzą też o poświęceniu, jakiego wymaga kariera artysty, o bogatym życiu towarzyskim, o tragedii związanej z wypadkiem samochodowym, w którym zginął przyjaciel Eugeniusza, o miłości i zdradzie. W końcu o przedziwnej ironii losu, jaka towarzyszyła Eugeniuszowi Bodo przez całe życie, aż do niezrozumiałej zagadkowej śmierci.

Zdjęcia do serialu „Bodo” rozpoczną się 26 maja, realizowane będą aż w 293 lokalizacjach, m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Żyrardowie, Zgierzu i Warszawie. Zaplanowano 13 odcinków.

Obsadzono 240 ról aktorskich, 300 epizodystów, 4000 statystów. W doborowej obsadzie znaleźli się m.in.: jako Bodo – Antoni Królikowski (młody Bodo) i Tomasz Schuchardt (starszy Bodo); kobiety Bodo – Anna Próchniak (Nora Ney, wł. Sonia Nejman), Roma Gąsiorowska (Zula Pogorzelska), Michalina Olszańska (Ada), Patrycja Kazadi (Reri); przyjaciele Bodo – Piotr Żurawski (Moryc), Józef Pawłowski (Antek), Eryk Kulm (Karol Hanusz) oraz największe gwiazdy tamtych lat – Filip Bobek (Aleksander Żabczyński) i Bartłomiej Kotschedoff (Adolf Dymsza).

Serial trafi do ramówki TVP1 wiosną 2016 r. Producentem wykonawnyczm jest Akson Studio. Serial według scenariusza Piotra Derewendy i Domana Nowakowskiego, wyreżyseruje Michał Kwieciński i Michał Rosa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz