piątek, 8 maja 2015

Obejrzane. MAJ 2015

Listę tę tworzę dla własnego użytku, ale jeżeli kogoś to interesuje to proszę bardzo... Jest ona na bieżąco aktualizowana.

Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło
Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen

Podsumowanie miesiąca:

Mad Max: Na drodze gniewu
Zimowy sen
Plemię
Karski i władcy ludzkości
Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy
Who Am I
Taxi Teheran


Ostatnio obejrzany film/serial:
Wcześniej obejrzane filmy/seriale:

Kraina jutra 4/10 Patryk 8/10
Mdłe, nudne, przegadane, z efektami które nie powalają. Na co poszło 190 mln dolarów? Dziecinada totalna i czy w ogóle można tak rozmawiać z najmłodszymi. Nie przekonuje mnie ta krzepiąca wizja przyszłości i nadzieja. Naciągane, wydumane, nie tak się dziś rozmawia z młodymi widzami. Syn choć się kręcił w czasie seansu, przyjął film lepiej.

Project Almanac 5/10
Przeciętna opowiastka o podróżach w czasie, zakrzywionych czasoprzestrzeniach i takich tam. Całość nakręcona modną kamerą subiektywną, ale jakoś nie trzyma za mocno napięcia.

Rozumiemy się bez słów 6/10
Bardzo przyjemna opowieść o rodzinie. Główna w tym zasługa aktorów. 

Plemię 8/10
Przerażające, wstrząsające, bardzo realistyczne i na długo pozostające w głowie. W dodatku pokazuje świat, który zazwyczaj wydaje nam się wyidealizowany. Imponujące artystyczne dokonanie.

Złota dama 5/10
Lepiej by to wypadło, gdyby pominięto wątki retrospektywne. Zabrakło ikry. Szkoda, bo temat taki w rękach kogoś zdolniejszego i z lepszym scenariuszem przyniósł by lepszy film. 

Taxi Teheran 7/10
To nie jest arcydzieło, a Złoty Niedźwiedź to po prostu sposób uznania dla Jafara Panahiego, za jego walkę z władzami Iranu.

Loft 7/10
Oryginalna wersja holenderska wypada znakomicie. Świetna intryga, narracja nielinearna, sporo tajemnic. Generalnie thriller na dobrym poziomie.

Mad Max: Na drodze gniewu 8/10
Chciałbym być oryginalny i bardziej krytyczny, ale po prostu się nie da. To po prostu znakomity film rozrywkowy, w niczym  nie przypominający dzisiejszych szmir z Hollywood. Jest ostro, bardzo widowiskowo, pięknie oświetlone kolorami i dobrze grane. Lubię filmy w świecie post-apokalipsy, więc nowy "Mad Max" trafia w mój gust idealnie. Choć zdecydowanie nie ma co przesadzać, że to jakieś arcydzieło. W temacie rozrywki spełnia się idealnie.

The Cobbler 7/10
Lubię tego reżysera za "Dróżnika", ale nigdy potem nie zbliżył się do tego genialnego filmu. Tym razem jest po prostu bardzo fajnie. W dodatku Adam Sandler nie przeszkadza. Porządne kino o szewcu i jego magicznych zdolnościach we współczesnym Nowym Jorku. Czasami błahe, ale jako całość podsumowuje bardzo pozytywnie.

Lost River 4/10
Niektórzy aktorzy nie powinni stawać po drugiej stronie kamery. Reżyser Ryan Gosling ma się zapewne za wielkiego artystę, ale po tym filmie zachodzę tylko w głowę, gdzie krąży wyobraźnia twórcy i co skrywa jego prywatny świat. Jest film ukazaniem złego świata i ludzi, którzy próbują w nim przeżyć. Co Gosling wie na ten temat? Po jego filmie wnioskuję, że nic nie wie, za to wiele sobie dopowiada. Totalna bzdura, bez polotu, dobrej narracji, umiejętnej gry aktorskiej. Musi być artystycznie, więc dostajemy snuja, którego nie da się oglądać. To jakby film utkany z obrazów. Tanich i ze ścian podłego motelu.

Boyhood 6/10
Francuska opowieść o czwórce dziewczyn żyjących w ciężkim świecie pod paryskich przedmieść. Z początku wydaje się, że oglądam film jakich wiele już było, ale z czasem nabiera on większego znaczenia, a główna bohaterka nie wydaje się w swoich wyborach taka oczywista. W kinie zadziałało by lepiej, a w telewizji... wiadomo.

Wiek Adaline 5/10
Gdzieś w tle science-fiction, ale głównie jednak romansidło - w dodatku zwyczajnie przewidywalne i nużące. Czy nie można było z tego tematu wykrzesać więcej akcji? Przecież pościg FBI nie przeszkodziłby w rozwoju miłosnego związku. Nawet dla kobiet będzie to dość trudna przeprawa. Nie przekonuje mnie ten film, za to można się zachwycić odtwórczynią głównej roli. Dla niej tylko warto poświęcić ten czas.

Saga Wikingów 4/10
Bronią się ładne ujęcia pędzących wojowników i dobrze dobrani Wikingowie. Całość to jednak popłuczyny po serialu "Wikingowie". Scenariuszowo bardzo słabo.

Fenix 6/10
Traumy niemieckiej po wojnie ciąg dalszy. Tym razem kobieta po Auschwitz rozgrywa swoją ciekawą grę z mężem, który jej nie rozpoznaje. Finał mistrzowski, ale po drodze bardzo jest ciężko.

Wizyta 7/10
Chyba oczekiwałem nieco innego filmu. Sam jednak koncept filmu jest znakomity, a jego realizacja na świetnym poziomie. W tematyce wizyty obcych na Ziemi, to bardzo ważna analiza. Daje do myślenia.

Zimowy sen 8/10
Jest w tym filmie coś autentycznie szczerego. To ludzie w swoim codziennym życiu, ze swoimi pracami, troskami. Opowieść na wielu poziomach, głęboka i niezwykle umiejętnie poprowadzona. Ponad 3 godziny, wiele długich ujęć, sporo rozmów, samotności, ludzkich dramatów. Bardzo szczere kino i długo siedzi w głowie.

Karski i władcy ludzkości 8/10
Mój temat, moje kino. Dokument o Janie Karskim, naszym wielkim bohaterze i jego misji poinformowania świata o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Znakomicie poprowadzony, umiejętnie zmontowany, pełen emocji, drastycznych scen i wielkich prawd o tej tragedii.

Who Am I 7,5/10
Niespodziewanie świetne kino o hakerach. Zrealizowane na wysokim poziomie, umiejętnie poprowadzone, z fajnym twistem. Może w końcówce nie starczyło już "mocy", ale ciągle ogląda się całość znakomicie.

Maggie 6/10
Znakomity Arnold Schwarzenegger! To jego najlepsza rola w karierze. A sam film? Świat zombie i problem na łonie rodziny mógłby rozgrywać się z większym napięciem i z liczniejszymi zwrotami akcji.  I nie chodzi mi wcale o większe tempo, bo klimat jest wyczuwalny. Zdecydowano się na film niemal medytacyjny, a to przecież Hollywood. Szkoda, bo chyba nie przepracowano całości na poziomie scenariusza. I zdecydowanie taki film mógłby bez większych problemów powstać w Polsce.

[Serial] Dig 5/10
Lubię to miejsce i takie klimaty. Lubię tajemnicę, stare przepowiednie i oczekiwanie na zagładę. Jednak jako całość serial wraz ze zbliżającym się końcem stawał się tak bardzo przewidywalny i nudny, że aż szkoda czasu. Dobrnąłem do końca z obowiązku i muszę zapomnieć.

Sekrety morza 8/10
Wysoka ocena za piękną stronę plastyczną, bo dziś takich filmów animowanych w kinach nie spotyka się zbyt często. Do tego świetny polski dubbing. Baśń i bajka w irlandzkich klimatach, do wielokrotnego oglądania i starannej analizy. Piękne choć nieco nużące.

Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy 7,5/10
Nie ukrywam, że nie wszystkie wywody bohatera filmu są dla mnie zrozumiałe (szczerze pisząc niewiele z tego ogarniam moją głową). A jednak wchodzę w ten świat, jest on fascynujący, bo bohater jest niezwykły, bije od niego szczerość i wielkie zrozumienie świata. Tacy ludzie tworzą dziś przyszłość świata.

[Serial] Tyran 8/10
Polityka z klimatach bliskowschodnich. Walka o demokrację i tyran u władzy. Świetnie poprowadzona historia, ciekawe zwroty akcji, wiarygodni bohaterowie. Jeden z lepszych nowych dla mnie seriali.

Avengers: Czas Ultrona 6/10 (Syn Patryk 10/10)
Chyba jednak chciałem więcej. W filmie jest dużo i intensywnie, ale niestety całość jakoś mocno nie wciąga. Zapewne producenci wiedzieli co mają, a mają samograja i myślą, że niewiele potrzebują by się całość kręciła i zarabiała. Dla mnie to za mało. Mnożenie atrakcji wcale nie oznacza budowania lepszego filmu. I zdecydowanie odradzam wersję 3D. Patryk zachwycony, 3D wg niego rewelacyjne.

Randki w ciemno 6/10
Smutna historia miłośna, ale z przebłyskami umiejętniej narracji. To taki zwykły film gruziński, ze zwykłymi ludźmi i ich zwykłymi problemami. Jeśli nie mamy tego w życiu i lubimy przyjmować gorzką opowieść o świecie, to jest to takie kino. Kilka polskich akcentów znalazło się w filmie.

Druga strona muru 6/10
Spojrzenie na emigracje z NRD do RFN. Kolejny rozliczeniowy film niemiecki (z polskim akcencikiem). Wszystko bardzo czytelne, tym razem "nie jest różowo" po zachodniej stronie Berlina. Raczej dramat kobiety, która chce zostawić za sobą przeszłość, niż ogólniejsze spojrzenie na problem.

[Serial] Imperium. Sezon 1 7,5/10
Pod sam koniec sezonu zabrakło w nim mocy i wątki zbliżyły produkcję do opery mydlanej. Ciągle to jednak klasa i cudowna Cookie trzymają całość na świetnym poziomie. Kapitalnie dobrana obsada, świetna muzyka/piosenki, pięknie ubrani i wystylizowani aktorzy. Dobra intryga. Oglądam dalej.

Zabójcy bażantów 6/10
Porządny skandynawski kryminał. Główny detektyw nieco przerysowany i na siłę stara się być oryginalny w tym gatunku. Trzyma poziom i napięcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz