Kilka dni temu Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podał informację, że jest szansa na wcześniejsze otwarcie kin w Polsce. Wygląda na to, że nic z tego nie wyjdzie.
Kilka dni temu Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski podał informację, że jest szansa na wcześniejsze otwarcie kin w Polsce. Wygląda na to, że nic z tego nie wyjdzie.
Środowisko kultury zwraca się z prośbą o zmianę planów i wcześniejsze otwarcie teatrów, kin, filharmonii, oper i domów kultury dla publiczności. List podpisali m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Grzegorz Jarzyna, Joanna Kos-Krauze czy Dorota Segda. Jak przekonują sygnatariusze otwartego listu, "nie ma żadnej epidemiologicznej wykładni, zgodnie z którą instytucje i organizacje kultury powinny zostać otwarte później, niż centra handlowe czy sklepy budowlane".
Na HBO GO dostępny jest miniserial dokumentalny zatytułowany „Wytępić całe to bydło”. Nic mnie tak w ostatnim czasie nie pochłonęło i nic mną tak nie wstrząsnęło. To jedna z najważniejszych produkcji dokumentalnych z jakimi miałem do czynienia. Seans obowiązkowy… ale nie dla wszystkich.
W lipcu tego roku, po rocznej przerwie, w Nowogardzie planowana jest 24. edycja Festiwalu Filmowego Lato z Muzami. Organizatorzy ogłosili nabór filmów krótkometrażowych do Konkursu Filmowa Młoda Polska. I liczą, że pandemia nie pokrzyżuje im planów związanych z dorocznym świętem filmowym i artystycznym.
To będzie spotkanie na absolutnym filmowym szczycie. Roman Polański wyreżyseruje nowy film, do którego scenariusz współtworzy Jerzy Skolimowski. Będzie to dla obu gigantów kina artystyczne spotkanie po 60 latach od powstania „Noża w wodzie”. Dla Polańskiego to był debiut reżyserski, Skolimowski napisał do filmu scenariusz.
Na 29 maja polski rząd zapowiedział otwarcie kin stacjonarnych. Kultura filmowa (i teatralna) zepchnięta została na margines, kina są daleko na liście do ponownego uruchomienia. Czy uda się zmienić to nastawienie? Dyrektor PISF pisał, że jest na to szansa, ale nie przeszkadza to w podsyłaniu kolejnych argumentów, które zachęcą do łagodniejszego potraktowania kultury. Z taką inicjatywą wystąpili organizatorzy festiwalu Docs Against Gravity.
O swoim powrocie na rynek kinowy oficjalnie poinformowała sieć Helios. Nastąpi to 29 maja, czyli w dniu oficjalnego otwarcia kin stacjonarnych.
Środowiska artystyczne zabiegają o szybsze otwarcie placówek kulturalnych. I nieoficjalnie pojawiają się informacje, że jest na to realna szansa. Szczegóły poznać mamy podobno w piątek.
Sieć Multikino planuje wznowić działalność już od 29 maja. Obecnie prowadzone są rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego repertuaru dla widzów. Multikino czeka na podanie szczegółów dotyczących zasad konsumpcji i używania maseczek.
[WIDEO] W sieci oficjalnie dostępny jest fragment gali Oscarów, w trakcie którego wspominano twórców filmowych zmarłych w ostatnich 14 miesiącach. Producenci gali zaproponowali nieco innego podejście do tego delikatnego momentu całej ceremonii i zdecydowanie propozycja ta wypadła dobrze.
Dobiegła końca 93. gala wręczenia Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W tym roku wszystko było inaczej, nawet sam przebieg gali i rozdanie głównych Oscarów. Czemu to służyło? Wygraną „Nomadland” szanuję, ale najbardziej cieszy mnie Oscar dla Anthony’ego Hopkinsa – drugi po 29 latach. Z tegorocznymi Oscarami związanych jest wiele ciekawostek.
Ranking telewizyjny jest bezwzględny. Gala wręczenia Oscarów dołączyła do innych tego typu programów, których oglądalność w pandemii znacząco spadła. Transmisję z gali w amerykańskiej telewizji śledziło o 58 procent mniej widzów, w porównaniu z rokiem poprzednim.
Tegoroczni zdobywcy Oscarów – „Nomadland”, „Ojciec”, „Minari” i „Na rauszu” – czekają na otwarcie kin w Polsce. Kiedy można spodziewać się premier tych filmów? Wygląda na to, że tuż po otwarciu kin zaleją nas propozycje filmów z Oscarami.
To była bardzo nietypowa gala wręczenia Oscarów. Bez tysięcy osób na sali, przerywników muzycznych, dowcipów i okolicznościowych filmików montażowych, ale na stacji kolejowej i w obecności około 170 osób. „Nomadland” zdobył Oscara dla najlepszego filmu, doceniono też Chloe Zhao za reżyserię i Frances McDormand za główną rolę kobiecą. Wśród aktorów pierwszoplanowych wygrał Anthony Hopkins za rolę w „Ojcu”. To były bardzo wyrównane Oscary, aż sześć filmów zdobyło po dwie nagrody.
Dobiegła ceremonia wręczenia Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oto pełna lista laureatów.
Mający powstać dla HBO serial „The Last Of Us”, na podstawie bardzo cenionej gry, zyskał dwójkę nowych twórców, którzy dołączyli do projektu. Reżyserią serialu zająć mają się Jasmila Žbanić i Ali Abbasi, dwójka którą trudno jest wiązać z estetyką gier wideo. Jest szansa, że „The Last Of Us” będzie czymś niezwykłym.
Oscary zostaną w tym roku
przyznane po raz 93. Na przestrzeni wielu dekad najważniejszego Oscara zdobyły
92 filmy. Zawsze mnie ta lista zaskakuje, bo ciekawie pokazuje upływ czasu,
zmieniające się mody. Na liście jest ponad 90 filmów, z których wiele to
klasyki kina, jest też sporo tytułów, które nie przetrwały upływu czasu. Przedstawiam też listę najlepszych filmów, ułożoną spośród produkcji docenionych Oscarami w głównej kategorii.
Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej skrywa wiele ciekawostek, rekordów, osiągnięć. Oto uaktualniona lista dotycząca historycznego aspektu Oscarów.
Pojawił się apel o ustanowienie nagród "Orły" w kategorii "Najlepszy Casting" dla reżyserek i reżyserów castingu w Polsce. Przedstawiciele tego zawodu zwracają uwagę na swoją pracę i jej znaczący wkład w powstanie dzieła filmowego.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Popkulturalna Akademia Wszystkiego po raz dziesiąty przyznała Węże. To nagrody doceniające nieudane polskie produkcje i ich twórców. Najgorszy film roku to „365 dni”, który wraz z „Pętlą” Patryka Vegi zdominował Węże w tym roku. Oba filmy otrzymały po trzy nagrody.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Ogłoszono laureatów Złotych Malin, nagród dla najgorszych filmów i twórców, którzy zaistnieli za oceanem w poprzednim sezonie. Zwyciężył dokumentalny „Absolute Proof”, najwięcej nagród otrzymał film „Music”, dwa wyróżnienia zdobył Rudy Giuliani, a polskie „365 dni” doceniono za żenujący scenariusz.
12 polskich filmów zostanie zaprezentowanych podczas Millennium Docs Against Gravity – będą to ich światowe premiery. Powalczą one o Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu Dokumentalnego oraz Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim.
[FILM] W dniach 23-27 kwietnia w internetowym kinie Zamek oglądać można film animowany Izabeli Plucińskiej zatytułowany „Portret Suzanne”. Ta genialna animacja wygrała w 2019 roku jeden z konkursów Krakowskiego Festiwalu Filmowego, była na szerokiej liście kandydatów do Oscara i do dziś odwiedziła kilkadziesiąt krajowych i międzynarodowych wydarzeń. Film „Portret Suzanne” wsparty został przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Nad ranem w poniedziałek 26 kwietnia poznamy już wszystkich tegorocznych zwycięzców najważniejszych nagród filmowych na świecie. Niektórzy twierdzą, że wszystko już wiadomo i można w ciemno obstawiać laureatów Oscarów. Osobiście mam takie przeczucie, że przebieg gali przyniesie sporo niespodzianek, a Oscary będą bardzo demokratyczne i każdy z ośmiu tytułów nominowanych w kategorii Najlepszy Film zdobędzie przynajmniej jedną Nagrodę Akademii. Ja kibicuję filmowi „Ojciec”.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Wielu specjalistów uważa, nagrody Independent Spirit otwierają „Nomadland” bezpośrednią drogę do Oscarów. Na pewno jest to znaczące wsparcie dla filmu Chloe Zhao, ale czy przesądza o Oscarach? Koprodukowana przez polską kinematografię „Aida” zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego.
[WIDEO] Należę do fanów filmowej serii zatytułowanej „Obecność” i dwie poprzednie części uważam za szczytowe osiągnięcie horrorów z Hollywood. Już od dłuższego czasu czekam na trzecią część tego filmu i w czerwcu odbyć ma się premiera tego filmu. „Obecność 3: Na rozkaz diabła” zapowiada się na zwiastunie równie dobrze, jak dwie poprzednie części.
Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły. Największą liczbę 15 nominacji zdobył film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka. Aż sześć razy na liście nominowanych pojawiło się nazwisko Mariusza Wilczyńskiego. Laureatów nagród poznamy na przełomie maja i czerwca.
Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – rozpoczął się nabór najnowszych polskich produkcji, które będą rywalizować w trzech kategoriach konkursowych o nagrody tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym może wziąć udział maksymalnie 16 filmów.
W dniach od 23 do 27 kwietnia na kanale YouTube Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie można bezpłatnie obejrzeć film Izabeli Plucińskiej zatytułowany „Portret Suzanne”. Seans poprzedza i mu towarzyszy rozmowa z reżyserką, na którą zapraszam już dziś.
Urszula Śniegowska została dyrektorką American Film Festival, zaś Marcin Pieńkowski dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Oboje przejęli funkcje od Romana Gutka – założyciela festiwali, który pozostaje Prezesem Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz będzie dalej aktywnie uczestniczył w tworzeniu koncepcji programowej obu wydarzeń.
Od 26 kwietnia w Nowym Jorku zwiększona zostanie liczba dostępnych miejsca na salach kinowych, a sprzedaż biletów będzie mogła wzrosnąć z 25 procent do 33 procent.
[WIDEO] Na 23 lipca zapowiadana jest premiera drugiego sezonu serialu „Ted Lasso”. Nie mogę się doczekać. Jason Sudeikis powraca! Pierwszy sezon to genialna komediowa produkcja, bodajże najlepsza która wyszła w AppleTV+. Oto zwiastun drugiego sezonu.
Premiery najciekawszych polskich filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, powroty twórców nagradzanych i najświeższe debiuty, nagroda za wkład w rozwój światowej kinematografii dla Piotra Dumały - w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego szczególne miejsce zajmują zawsze produkcje twórców rodzimych, którzy opowiadają o Polsce i świecie w sposób oryginalny i bezkompromisowy.
Trwają przygotowania do nakręcenia filmu „Furiosa”, który jest prequelem powstałego sześć lat temu „Mad Max: Na drodze gniewu”. To będzie najdroższy film realizowany w Australii. George Miller zapowiada nie lada wydarzenie.
[WIDEO] Pojawił się zwiastun zapowiadający drugą część antologii „Miłość, śmierć i roboty”. Premiera na Netfliksie 14 maja. Poprzednia odsłona tej serii animowanych filmów fantastycznonaukowych była bardzo udana, czy druga część będzie w stanie jej dorównać?
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Minęły dwa lata od ostatnich nagród filmowych i telewizyjnych przyznawanych przez MTV. Swego czasu było to fajne wydarzenie pokazujące, co cieszy się powodzeniem wśród głównie młodszych odbiorców. MTV w 2021 postanowiło przyznać swoje nagrody i właśnie ogłosiło nominacje.
Proces siódemki z Chicago |
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021]
Z wszystkich Gildii skupiających przedstawicieli poszczególnych zawodów
filmowych w USA, ta w której są montażyści ma szczególne znaczenie. Montaż
bardzo często decyduje o jakości filmu, a Akademia bardzo uważnie obserwuje te
nagrody i często głosuje podobnie. W tym roku wygrał "Proces siódemki z Chicago".
Kolejny zgrzyt w sprawie planowanego filmu opowiadającego historię Goralenvolk. Tym razem „Białej odwagi” Marcina Koszałki nie chcą górale ze Związku Podhalan. Co na to minister kultury? Piotr Gliński czytał scenariusz tego filmu.
Organizatorzy tegorocznego festiwalu w Cannes poinformowali, że filmem otwarcia tego wydarzenia będzie „Annette” w reżyserii Leosa Caraxa. W tym musicalu główne role zagrali Adam Driver i Marion Cotillard. Festiwal w Cannes odbędzie się w lipcu. Jest zwiastun filmu.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów
Zdjęć Filmowych (American Society of Cinematographers) przyznało po raz 35. swoje
doroczne nagrody. Wyróżnienie tej grupy zawodowej dla filmu z najlepszymi
zdjęciami zdobył Erik Messerschmidt za „Manka” w reżyserii Davida Finchera. To niespodzianka. Oscary robią się jeszcze ciekawsze.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film ogłosił rozpoczęcie XIII Konkursu na wsparcie produkcji filmowej. Donatorami Konkursu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin i Miasto Koszalin, a do rozdysponowania jest 600 tysięcy złotych. Termin dostarczenia wniosków upływa 18 maja 2021. W kolejny rok działalności ZFF wkracza z nową stroną internetową, nowym formularzem aplikacyjnym oraz propozycją wspierającą zrównoważoną produkcję filmową. Miałem możliwość pracy przy tym przedsięwzięciu.
Producenci Oscarów przybliżyli kilka szczegółów dotyczących przebiegu i wyglądu tegorocznej ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wiadomo o niej więcej, ale wciąż wiele elementów gali Oscarów pozostaje tajemnicą i na widzów czekają niespodzianki.
Ciągle pojawiają się różne informacje na temat tegorocznej odsłony festiwalu w Cannes. Od jakiegoś czasu twórcy wydarzenia mówią, że będzie miało ono miejsce w lipcu, ale plotki sugerują kolejne przesunięcia. Głos w sprawie zabrał dyrektor festiwalu Thierry Fremaux, który zajął jednoznaczne stanowisko.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] „Soul” i „Wolfwalkers” zdobyły najważniejsze nagrody Annie, a jest to bardzo cenione wyróżnienia przyznawane produkcjom animowanym. Oba filmy zmierzą się w rywalizacji o Oscara, ale wyróżnienie Annie nie rozstrzyga, kto wygra tę rywalizację. Czy będzie to produkcja Pixara czy piękna i tradycyjna w stylu animacja z Irlandii?
Przygotowywany przez Amazona serial „Władca Pierścieni” może okazać najdroższą produkcją tego typu w historii. Pierwszy sezon kosztować ma podobno 465 mln dolarów.
Jak podaje Onet.pl tegoroczną telewizyjną relację na żywo z rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w Polsce będzie można oglądać na Canal+ Premium.
W wieku 52 lat zmarła ceniona brytyjska aktorka Helen McCrory. Dużą popularność zdobyła grając w serialu „Peaky Blinders”, miała znaczącą rolę w serii „Harry Potter”, wystąpiła w polskim filmie.
W listopadzie zeszłego roku pojawiła się informacja, że Disney planuje nakręcić kolejny film z cyklu „Predator”. John i Jay Thomas, scenarzyści oryginalnego i pierwszego filmu z tej serii, zamierzają walczyć o prawa do tej postaci.
Od kilku dni można na Netliksie oglądać film „Prime Time” w reżyserii Jakuba Piątka. Historia pokazana w filmie inspirowana była prawdziwymi wydarzeniami (twórcy podkreślają, że nie odtwarzają tamtych zdarzeń). W sprawie tej list otwarty do dystrybutora i producentów skierował mężczyzna, który był sprawcą prawdziwych wydarzeń w siedzibie TVP w 2003 roku. Jego ocena filmowej produkcji jest bardzo krytyczna, a list jest bardzo emocjonujący. Publikuję go w całości. Przedstawiam też stanowisko reżysera filmu.
Ze wszystkich informacjach o angażach gwiazd do nowych projektów, ta wzbudziła oczywiście moje największe zainteresowanie. Mads Mikkelsen zagra w piątym kinowym filmie z serii „Indiana Jones 5”. Produkcja „Indiany Jonesa 5” robi się coraz ciekawsza.