Film "Sukienka" Warszawskiej Szkoły Filmowej, który znalazł się na shortliście Akademii Filmowej, jest już dostępny za darmo w serwisie YouTube dla widzów na całym świecie. Zgodnie z informacjami przekazanymi mi przez producenta, film pozostanie tam do końca miesiąca.
Krótkometrażowy film "Sukienka" to przejmująca opowieść o pragnieniu miłości i bliskości, której główną bohaterką jest kobieta z niepełnosprawnością. Produkcja ta, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka – przyniosła twórcom m.in. zwycięstwo na Atlanta Film Festival czy Brązową Kijankę festiwalu Energa Camerimage (a od siebie dodam Grand Prix na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie). Teraz obraz staje przed szansą na nominację do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie.
"Sukienka" to historia niskorosłej kobiety, która nie zaznała nigdy miłości i intymności. Bohaterka po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere?
Film przełamuje tabu narosłe wokół seksualności osób niepełnosprawnych i stara się walczyć z krzywdzącymi stereotypami. W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Pod tym względem "Sukienka" może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności oraz castingu, który uwzględnia różnorodność.
Podczas gdy badania Annenberg Inclusion Initiative wskazują, że w latach 2007-2019 zaledwie 2,3% wszystkich postaci w 100. najlepiej zarabiających filmach amerykańskich było osobami niepełnosprawnymi, gwiazda "Sukienki" w wielkim stylu przebija szklany sufit dla przedstawicieli tej mniejszości w branży filmowej.
Sama aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie: "Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa "inność" i otworzyli się na to, że są różne perspektywy. [...] Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą."
Film o niskorosłej Julii to nie pierwsza społecznie zaangażowana produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej, mająca na celu przybliżenie pomijanych w kinie mniejszości. Wiele etiud studenckich porusza te tematy, pomagając w walce z uprzedzeniami wobec osób dyskryminowanych. To w tej szkole początek miał serial internetowy "Kontrola" – międzynarodowy hit o miłości dwóch młodych kobiet (ponad 50 milionów widzów na całym świecie). Także tu nakręcono nominowany w 2015 roku do Nagród Akademii Filmowej krótkometrażowy dokument "Nasza Klątwa", w którym reżyser i jego żona ukazali swoje zmagania z niezwykle rzadką chorobą ich synka.
"Sukienka" jest już dostępna w całości i za darmo w serwisie YouTube na kanale "Short of the Week". Film został opatrzony angielskimi napisami, by widzowie z całego świata mogli podziwiać kunszt młodych polskich filmowców i wielki talent pierwszoplanowej aktorki.
Nakręcony przez studentów obraz, poza szansą na nominację do prestiżowej nagrody, może stać się prawdziwym kamieniem milowym na drodze ku zwiększeniu reprezentacji osób z niepełnosprawnościami na ekranie. [informacja prasowa]
Niestety nie załapałem się, przykro.
OdpowiedzUsuń