wtorek, 5 lipca 2022

Pod wspólnym niebem. Filmy z różnych kultur

Przegląd filmowy w formie kina plenerowego na dziedzińcu kamienicy-siedziby Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11 w Warszawie realizowany w okresie letnim 13 lipca – 7 września 2022 r. zakłada 11 cotygodniowych, bezpłatnych pokazów filmowych, połączonych z eksperckim wprowadzeniem oraz dyskusją. Brzmi intrygująco. Na otwarcie przeglądu "Pod wspólnym niebem" pokazany zostanie film „Atlantyda” w reżyserii Walentyna Wasjanowicza.

Głównym motywem repertuarowym jest tematyka kultur i społeczeństw krajów, z których przybysze stanowią istotną część nowych mieszkańców dzisiejszej Warszawy. Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane produkcje z Ukrainy, Białorusi, Wietnamu, Indii i Gruzji. Bezpłatne wydarzenie towarzyszące: cykl 4 podcastów.

W obliczu dynamicznie zmieniającej się struktury ludnościowej Warszawy, której coraz większą część stanowią przybysze z innych krajów i kręgów kulturowych, pojawia się potrzeba tworzenia bezpiecznych form międzykulturowego spotkania. Takich, które zminimalizują niezwykle społecznie szkodliwy wpływ lęku wobec inności, poczucia alienacji i obcości.

Medium filmowe, wśród wszystkich dziedzin sztuki, jest tą najbardziej uniwersalną, sugestywną i zrozumiałą. Mimo różnic kulturowych i barier językowych, pozwala na prezentację idei, budowanie relacji opartych na pozytywnych wartościach i ma potencjał dekonstruowania negatywnych stereotypów. Jest zatem doskonałym narzędziem kreowania miękkich kompetencji, służących lepszemu rozpoznaniu nie tylko różnic, ale przede wszystkim tego, co dla wszystkich ludzi wspólne  w wymiarze aksjologicznym, społecznym i kulturowym.

Projekt kina plenerowego na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11 realizowany w okresie letnim zakłada cykl cotygodniowych pokazów filmowych (9 pokazów w okresie lipiec-wrzesień 2022 r.), połączonych z eksperckim wprowadzeniem oraz dyskusją. Głównym kryterium wyboru kinowych propozycji, poza wysokim poziomem artystycznym, jest ich tematyka, dotycząca kultur i społeczeństw krajów, z których przybysze stanowią istotną część mieszkańców dzisiejszej Warszawy. Dlatego też, na bazie szacunkowych danych dotyczących liczby obcokrajowców mieszkających, pracujących lub studiujących w stolicy, podczas przeglądu zostaną zaprezentowane produkcje z Ukrainy, Białorusi, Indii i Gruzji. Drugim kryterium doboru repertuaru jest prezentacja filmów podejmujących problematykę doświadczeń osób migrujących: poczucia wykorzenienia, kryzysu kulturowej tożsamości, ale i budujących prób kreatywnego odnalezienia się w rzeczywistości nowego kraju. Wszystkie pokazy w ramach przeglądu będą stanowiły platformę międzykulturowego spotkania. Poza tradycyjną warszawską publicznością tego typu wydarzeń, zostaną na nie zaproszeni także obcokrajowcy z wymienionych krajów mieszkający w Warszawie, dzięki szerokiej i intensywnej współpracy z organizacjami ich zrzeszającymi i działającymi na ich rzecz.

 

PROGRAM

 

UKRAINA

13 lipca

ATLANTYDA (Atlantis)

reż. Valentyn Vasyanovych

2021 r.

fabularny, 108 min

 

17 sierpnia

OLGA

reż. Elie Grappe

2021 r.

fabularny, 85min

 

INDIE

20 lipca

PEWNEGO RAZU W KALKUCIE (Once Upon a Time in Calcutta)

reż. Aditya Vikram Sengupta

2021 r.

fabularny, 131 min

 

10 sierpnia

THE GREAT INDIAN KITCHEN

reż. Jeo Baby

2021r.

fabularny, 100 min

 

GRUZJA

27 lipca

CO WIDZIMY, PATRZĄC W NIEBO? (What Do We See When We Look At The Sky?)

reż. Alexandre Koberidze

2021 r.

fabularny, 150min

 

24 sierpnia

MOJA SZCZĘŚLIWA RODZINA (My Happy Family)

reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Groß

2017 r.

fabularny, 120min

 

BIAŁORUŚ

3 sierpnia

CZYSTA SZTUKA  (Clean Art)

reż. Maksim Shved

2019 r.

dokument, 51 min

EPITAFIUM

reż. Victor Asliuk

2020 r.

dokument, 28 min

SOYKA

reż. Anastasiya Serhiyenia,

2021 r.

short, 15 min

 

31 sierpnia

KRYSZTAŁ (Khrustal)

reż. Darya Zhuk

2018 r.

fabularny, 95 min

[informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz