piątek, 15 lipca 2022

Pokazy charytatywne filmów ukraińskich

14 lipca platforma Filmmakers-For-Ukraine rozpoczęła charytatywne pokazy online prezentujące filmy, dokumenty i krótkie metraże autorstwa ukraińskich reżyserów, a także opowiadające o Ukrainie. Co tydzień do programu dodawane będą kolejne filmy.

Charytatywne pokazy online zostały stworzone, aby wspierać ukraiński przemysł filmowy i zachęcić międzynarodową społeczność miłośników filmu do poznania historii tego kraju i jego mieszkańców przez pryzmat sztuki filmowej. Pokazy są efektem miesięcy intensywnej pracy FILMMAKERS-FOR-UKRAINE, platformy prowadzonej przez CREW UNITED.

Projekt rozpoczął się w pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji. Wraz z zespołem zaangażowanych wolontariuszy z całej z całej Europy - wśród których znaleźli się przedstawiciele stowarzyszeń zawodowych, instytucji a także grono międzynarodowych filmowców - udało im się stworzyć portal z informacjami dla Ukraińców w potrzebie. Projekt pomógł ludziom znaleźć mieszkanie, pracę i środki potrzebne do codziennego życia.

Apel do filmowców

Na początku kwietnia, gdy trwało bombardowanie Ukrainy, inicjatywa FILMMAKERS-FOR-UKRAINE wystosowała apel do ukraińskich filmowców, prosząc ich o zgłaszanie filmów na pokazy charytatywne. Zaproszenie to skierowano także do produkcji międzynarodowych. Środki zebrane z internetowych pokazów charytatywnych zostaną przekazane filmowcom w dramatycznych sytuacjach życiowych.

Pokazy charytatywne są wynikiem współpracy pomiędzy FILMMAKERS-FOR-UKRAINE a partnerem projektu - firmą PANTAFLIX, uznaną platformą video-on-demand z siedzibą w Niemczech, z globalnym zespołem i światowym zasięgiem. Firma PANTAFLIX wspiera od 2016 rokum.in. liczne międzynarodowe festiwale filmowe (m.in. DOK.fest Munich i Filmfest Oldenburg).

Wszystkie fundusze, zebrane dzięki projekcjom online są zarządzane przez nowo założoną organizację pozarządową FILMMAKERS-FOR-REFUGEES. Komitet złożony z międzynarodowych profesjonalistów filmowych o rozległej wiedzy przeznaczy zebrane środki na ukraiński przemysł filmowy i jego potrzeby.

Wsparcie dla projektu wyraziła reżyserka Agnieszka Holland: "Chcemy zrozumieć, co dzieje się na Ukrainie, a kino jest bardzo pomocne, bo otwiera drzwi do głębszej wiedzy i emocjonalnego doświadczenia. Dlatego prezentacja ukraińskiego kina na FILMMAKERS-FOR-UKRAINE to sytuacja, w której obie strony zyskują: oglądasz wspaniałe filmy i wspierasz ukraińskich ukraińskich twórców. Oni potrzebują być teraz widziani, potrzebują wsparcia i możliwości kontynuowania swojej pracy".

Na platformie można obejrzeć także wirtualną sesję Q&A. Duński filmowiec Simon Lereng Wilmont – którego wielokrotnie nagradzany dokument „A w oddali ujadały psy" (The Distant Barking of Dogs) (2017) otwiera program platformy – opowiada o realizacji swojego filmu na Ukrainie i o tym, jak ważne jest podtrzymywanie opowieści na terenach dotkniętych wojną.

 

• - „A w oddali ujadały psy" (The Distant Barking of Dogs) (2017), reż. Simon Lereng Wilmont - *Film otwarcia (dzięki uprzejmości CINEPHIL International Sales, producentki Moniki Hellström i FINAL CUT FOR REAL),

• - „Not Now” (2020), film krótkometrażowy w reżyserii Andrew Liulko (i dzięki jego uprzejmej zgodzie),

• „The Forgotten” (2019),w reżyserii Darii Onyshchenko (dzięki uprzejmości Wide Management, producentki Claudii Lehmann i reżyserki Darii Onyshchenko),

• „Falling” (2017), w reżyserii Mariny Stepanskiej (dzięki uprzejmości TVCO International Sales)

• „The Rain Project” (2016), krótki dokument w reżyserii Olega Chornego, (i dzięki jego uprzejmej zgodzie),

• „Mr Pilipenko and His Submarine” 2006), reż. Jan Hinrik Drevs i René Harder (dzięki uprzejmości nonfictionplanet film & television GmbH oraz producenta Jensa Fintelmanna).

Rekomendacja Agnieszki Holland:

https://youtu.be/hLHIWPIBu5c

1 komentarz: