piątek, 1 lipca 2022

25. "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Program

Festiwalowym prologiem 10 lipca rozpocznie się w Nowogardzie 25. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Od 11 do 17 lipca, od rana do późnych godzin nocnych, festiwal zaprosi widzów na seanse filmowe, koncerty, specjalną wystawę i przede wszystkim spotkania z zaproszonymi gośćmi. W programie znalazło się ponad 50 filmów, a swoją wizytę zapowiedziało ponad 30 twórców polskiego kina i przedstawicieli naszej kinematografii.

Wśród gości, którzy zapowiedzieli w Nowogardzie swoją wizytę, znaleźli się m.in.: Katarzyna Figura, Hanna Śleszyńska, Lech Dyblik, Michał Sikorski, Tomasz Habowski, Filip Gieldon, Magdalena Żak, Lidia Duda, Marcin Bortkiewicz i Marianna Ame, Grzegorz i Zofia Jaroszukowie, Wojciech Solarz, Maciej Makowski oraz laureat nagrody za wybitne osiągnięcia artystyczne, Radosław Piwowarski.

 

Przez nieco ponad tydzień na „Lecie z Muzami” zostanie zaprezentowanych ponad 50 filmów, w większości polskich produkcji i nigdy wcześniej niepokazywanych w Nowogardzie. Pojawią się propozycje pełnometrażowe i krótkometrażowe, fabularne, dokumentalne i animowane, w tym sporo wydarzeń o statusie pokazów przedpremierowych. Bardzo silna będzie też reprezentacja kina zagranicznego, gdzie pojawią się filmy znane i doceniane, ale też te czekające dopiero na swoje ogólnopolskie premiery.

 

Polskie kino fabularne reprezentują „Magdalena”, „Piosenki o miłości”, „Po miłość”, „Sonata” oraz pokazywane przedpremierowo „Tonia”, „Bliscy” i „Chrzciny”. I wszystkim tym seansom towarzyszyć będą spotkania z twórcami! Polskie pełnometrażowe dokumenty to, prezentowany na początku festiwalu „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego oraz niemal zamykające „Lato z Muzami” „Pisklaki” Lidii Dudy. Szeroka będzie prezentacja filmów krótkometrażowych, z których aż 17. weźmie udział w zmaganiach o Grand Prix 8. Konkursu Filmowa Młoda Polska. Swój krótki esej filmowy, z Lechem Dyblikiem w obsadzie, zaprezentuje Piotr Biniek. Dodatkowo krótkie metraże zobaczyć będzie można m.in. podczas wernisażu prac Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego oraz na zakończenie festiwalu, gdzie pokazana zostanie specjalna jubileuszowa animacja tworzona przez tych artystów, przy wsparciu młodzieży z Nowogardu oraz Wojtka Solarza i Macieja Makowskiego.

 

Kino międzynarodowe reprezentuje kilka tytułów, które podbiły już wiele festiwali i zdobyły szerokie uznanie widzów i krytyków na świecie. Tak będzie, gdy widzowie zobaczą „Małą mamę”, skuszą się na „Ennio”, spotkają „Superbohaterów” i błyskotliwą Emmę Thompson w „Powodzenia, Leo Grande”. Specjalną uwagę warto zwrócić na wybitne „Trzy minuty zawieszone w czasie”, bo to piękny dokument z Holandii, mówiący wiele o przedwojennej Polsce.

 

Będzie kilkoro specjalnych bohaterów i bohaterek na tegorocznym festiwalu „Lato z Muzami”. Tym najważniejszym będzie Radosław Piwowarski, laureat Lauru Cisowego za całokształt osiągnięć artystycznych. Z reżyserem publiczność spotka się kilka razy, także po seansie jego debiutanckiego „Yesterday” oraz przed pokazem innej kultowej propozycji tego twórcy, „Pociągu do Hollywood”. Gwiazdą pamiętnego filmu była Katarzyna Figura, która zapowiedziała swoją wizytę w Nowogardzie, także by wziąć udział w spotkaniu z publicznością, której zaprezentuje swoją kreację w bardzo udanych „Chrzcinach” oraz startującej w konkursie Filmowa Młoda Polska „Victorii”. Tego samego dnia z widzami rozmawiać będzie Lidia Duda, reżyserka dokumentalnych „Pisklaków”, które wzruszają, jak mało który polski film.

 

Do Nowogardu zawita grono młodych artystów, którzy dziś są przyszłością polskiego kina. Dotrze do nas Michał Sikorski, odtwórca głównej roli w poruszającej „Sonacie” i spotkać będzie można aktorski diament! Pojawi się Magdalena Żak, która aktorsko zachwyciła w „Magdalenie”. Z widzami spotkają się reżyserzy Filip Gieldon i Tomasz Habowski, których „Magdalena” i „Piosenki o miłości” to dziś czołówka młodego polskiego kina. Do Nowogardu powróci też kilku cenionych twórców. Marcin Bortkiewicz zaprezentuje swoją „Tonię”, a dodatkowo spotkać na festiwalu będzie można odtwórczynię roli tytułowej, Mariannę Ame. Powraca też Grzegorz Jaroszuk, aby oddać widzom do oceny film „Bliscy” z Olafem Lubaszenko w głównej roli. Towarzyszyć mu będzie w Nowogardzie Zofia Jaroszuk, producentka z firmy Animoon, która wprowadzi widzów w piękny świat animacji „Nawet myszy idą do nieba”.

 

Spotkań będzie znacznie więcej. Przed dokumentalnym „Ennio”, spotkają się dyrektorzy „Lata z Muzami” i „Ińskiego Lata Filmowego”, aby opowiedzieć o swojej miłości do muzyki Ennio Morricone. O muzyce rozmawiać będą też Wojtek Koladyński i Dominik Wastowski. Po seansie „Trzech minut zawieszonych w czasie” odbędzie się panel poświęcony kondycji kina dokumentalnego. Katarzyna Wajda opowiem widzom o Marlenie Dietrich, która jest w tym roku twarzą festiwalowego plakatu, a która w Nowogardzie…

 

To z Marleną Dietrich związane jest jedno z wydarzeń muzycznych festiwalu. 15 lipca odbędzie się koncert piosenek tej artystki w wykonaniu Celiny Muzy i z akompaniamentem Andrzeja Janaszka. 16 lipca do filmu niemego z Busterem Keatonem w roli młodego Sherlocka Holmesa zagra Orkiestra Ludwika Sarskiego. Tego samego wieczora i tuż po filmie zapraszamy na Spaghetti Disco Dance, czyli muzyczny wieczór inspirowany twórczością Ennio Morricone. W niedzielę zaś publiczności zaprezentują się artyści z Nowogardzkiego Domu Kultury w programie o nazwie „Piosenki w kadrze”.

 

Element malarski w tym roku na „Lecie z Muzami” to wystawa Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego, autorów tegorocznego plakatu festiwalowego. Ich artystyczna propozycja nosi nazwę „Shadows” i łączy ona instalacje wideo z ich pracami malarskimi. Projekt "Shadows" był pokazywany między innymi na  międzynarodowych festiwalachsztuki; NordART i Zukunftvissionen w Niemczech. 11 lipca, o 12:00 odbędzie się wernisaż tej wystawy w foyer Nowogardzkiego Domu Kultury, a chwilę potem obejrzymy wybrane filmy animowane tych artystów.

 

Na festiwalu pojawią się CEGIEŁKI FESTIWALOWE. To niezobowiązująca forma wsparcia dla naszego festiwalu i naszych działań. Nadeszły bowiem czasy, w których nasze bezpłatne przedsięwzięcie potrzebuje wsparcia przyjaciół. My w podziękowaniu proponujemy tydzień filmowych i artystycznych atrakcji.

 

25. Festiwal Filmy Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 11-17 lipca 2022. Organizatorami wydarzenia są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Wstęp na wszystkie filmowe wydarzenia jest bezpłatny.

 

25. FESTIWAL FILMU MUZYKI MALARSTWA „LATO Z MUZAMI” W NOWOGARDZIE, 11-17 LIPCA 2022

PROGRAM FESTIWALU**

 

FESTIWALOWY PROLOG: NIEDZIELA, 10 LIPCA 2022

 

17:00 | Kino Orzeł

MAGDALENA (dramat, Polska 2021, 101’)

REŻYSERIA: Filip Gieldon. OBSADA: Magdalena Żak, Natalia Sikora, Anna Gajewska

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MAGDALENĄ ŻAK I REŻYSEREM FILIPEM GIELDONEM.

 

PONIEDZIAŁEK, 11 LIPCA 2022

 

12:00 | Kino Orzeł | Foyer NDK

INAUGURACJA FESTIWALU

WERNISAŻ WYSTAWY KASI ZIMNOCH I PAWŁA KLESZCZEWSKIEGO

PREZENTACJA WYBRANYCH FILMÓW ANIMOWANYCH ICH AUTORSTWA

SPOTKANIE Z ARTYSTAMI

 

13:00 | Kino Orzeł

FILM BALKONOWY (dokumentalny, Polska 2021, 100’)

REŻYSERIA: Paweł Łoziński

 

16:00 | Kino Orzeł

MAŁA MAMA (Petite maman, obyczajowy/fantasy, Francja 2021, 72’)

REŻYSERIA: Celine Sciamma. OBSADA: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

 

18:30 | Kino Orzeł

PO MIŁOŚĆ/POUR L’AMOUR (dramat, Polska 2021, 90’)

REŻYSERIA: Andrzej Mańkowski. OBSADA: Jowita Budnik, Artur Dziurman, Lech Dyblik

PIEŚŃ BIELIKA (impresja, Polska 2022, 25’)

REŻYSERIA: Piotr Biniek. OBSADA: Lech Dyblik

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z LECHEM DYBLIKIEM I PIOTREM BIŃKIEM.

 

WTOREK, 12 LIPCA 2022

 

13:00 | Kino Orzeł

BELFAST (dramat, Wielka Brytania 2021, 98’)

REŻYSERIA: Kenneth Branagh. OBSADA: Jude Hill, Caitriona Balfe, Jamie Dornan, Judi Dench

 

16:00 | Kino Orzeł

ENNIO (dokumentalny, Włochy/Belgia/Holandia/Japonia 2021, 150’)

REŻYSERIA: Giuseppe Tornatore

ZA CO KOCHAMY ENNIO MORRICONE? PRZEMYSŁAW LEWANDOWSKI I KRZYSZTOF SPÓR ROZMAWIAJĄ PRZED FILMEM.

 

19:30 | Kino Orzeł

PIOSENKI O MIŁOŚCI (dramat/muzyczny, Polska 2021, 90’)

REŻYSERIA: Tomasz Habowski. OBSADA: Tomasz Włosok, Justyna Święs, Andrzej Grabowski

PIOSENKA I FILM - ZGODNE BRZMIENIA. Z REŻYSEREM TOMASZEM HABOWSKIM ROZMAWIAJĄ WOJTEK KOLADYŃSKI I DOMINIK WASTOWSKI.

 

ŚRODA, 13 LIPCA 2022

 

12:30 | Kino Orzeł

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK I: OBLICZA POLSKI (107’)

 

16:00 | Kino Orzeł

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK II: KONFRONTACJE (118’)

 

19:00 | Kino Orzeł

POWODZENIA, LEO GRANDE (Good Luck to You, Leo Grande, komedia/dramat, Wielka Brytania 2022, 97’)

REŻYSERIA: Sophie Hyde. OBSADA: Emma Thompson, Daryl McCormack, Isabella Laughland

 

CZWARTEK, 14 LIPCA 2022

 

12:30 | Kino Orzeł

KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA. BLOK III: DRESZCZ EMOCJI. KINO GATUNKU (128’)

 

16:00 | Kino Orzeł

SUPERBOHATEROWIE (Supereroi, komediodramat, Włochy 2021, 122’)

REŻYSERIA: Paolo Genovese. OBSADA: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano

 

19:00 | Kino Orzeł

TRZY MINUTY ZAWIESZONE W CZASIE (Three Minutes – A Lengthening, dokumentalny, Niderlandy, Wielka Brytania 2021, 68’)

REŻYSERIA: Bianca Stigter

DOKUMENT, FUNDAMENT FILMOWEGO ŚWIATA. PANEL DYSKUSYJNY Z UDZIAŁEM GOŚCI.

 

PIĄTEK, 15 LIPCA 2022

 

13:00 | Sala numer 4

FILMOWE SPOTKANIE Z MARLENĄ DIETRICH

 

18:00 | Kino Orzeł*

UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

LAUR CISOWY 2022: RADOSŁAW PIWOWARSKI

SPEKTAKL „JUDY” Z UDZIAŁEM HANNY ŚLESZYŃSKIEJ

 

21:00 | Koncert w plenerze | Plac Wolności

SAMOTNY ANIOŁ – PIOSENKI  MARLENY DIETRICH - Celina Muza (śpiew) i Andrzej Janaszek (fortepian)

 

SOBOTA, 16 LIPCA 2022

 

12:30 | Kino Orzeł

YESTERDAY (dramat/muzyczny, Polska 1985, 87’)

REŻYSERIA: Radosław Piwowarski. OBSADA: Piotr Siwkiewicz, Anna Kazimierczak, Krystyna Feldman

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z RADOSŁAWEM PIWOWARSKIM.

 

16:00 | Kino Orzeł

TONIA (dramat/komedia/musical, Polska 2022)

REŻYSERIA: Marcin Bortkiewicz. Obsada: Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzat Zajączkowska

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z MARCINEM BORTKIEWICZEM ORAZ MARIANNĄ AME.

 

19:00 | Kino Orzeł

SONATA (dramat obyczajowy, Polska 2021, 118’)

REŻYSERIA: Bartosz Blaschke. OBSADA: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Jerzy Stuhr, Lech Dyblik

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI, MICHAŁEM SIKORSKIM.

 

22:00 | Plenerowe wydarzenie filmowo-muzyczne | Plac Wolności

FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO: MŁODY SHERLOCK HOLMES (Sherlock, Jr. USA 1924, 45’)

REŻYSERIA: Buster Keaton. OBSADA: Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton

MUZYKA: ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO

 

23:00 | Plac Wolności

SPAGHETTI DISCO DANCE

MUZYCZNY WIECZÓR INSPIROWANY TWÓRCZOŚCIĄ ENNIO MORRICONE

 

NIEDZIELA, 17 LIPCA 2022

 

9:00 | Kino Orzeł

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA (I mysi patrí do nebe, animowany, Czech, Słowacja, Polska, Francja 2021, 80’)

REŻYSERIA: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova

SEANS POPRZEDZI SPOTKANIE POŚWIĘCONE REALIZACJI FILMU ANIMOWANEGO. O PRODUKCJI OPOWIE ZOFIA JAROSZUK, Z FIRMY ANIMOON.

 

12:30 | Kino Orzeł

BLISCY (komediodramat, Polska 2020, 74’)

REŻYSERIA: Grzegorz Jaroszuk. OBSADA: Olaf Lubaszenko, Adam Bobik, Izabela Gwizdak

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSEREM GRZEGORZEM JAROSZUKIEM.

 

15:30 | Kino Orzeł

PISKLAKI (dokumentalny, Polska 2022, 83’)

REŻYSERIA: Lidia Duda

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ LIDIĄ DUDĄ.

 

18:30 | Kino Orzeł

CHRZCINY (komediodramat, Polska 2021, 88’)

REŻYSERIA: Jakub Skoczeń. OBSADA: Katarzyna Figura, Maciej Musiałowski, Tomasz Schuchardt

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCZYNIĄ GŁÓWNEJ ROLI, KATARZYNĄ FIGURĄ.

 

21:30 | Plac Wolności

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE FILMOWA MŁODA POLSKA

NIESPODZIANKA ZWIĄZANA Z 25. EDYCJĄ FESTIWALU

KONCERT: „PIOSENKI W KADRZE”

35 LAT OD PREMIERY FILMU „POCIĄG DO HOLLYWOOD”

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ FIGURĄ I RADOSŁAWEM PIWOWARSKIM

 

* Liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasie NDK w czasie trwania festiwalu

 

- Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, odwołania pokazów lub przeniesienia miejsca seansów.

- Fotografie i nagrania wykonane podczas wydarzenia zostaną opublikowane na stronach organizatora, patronów medialnych, na portalach społecznościowych oraz materiałach promocyjnych 8organizatora.

- Organizatorami wydarzenia są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

- Wstęp na wszystkie filmowe pokazy jest bezpłatny.

** Pełny program festiwalu znajduje się na www.festiwal.ndk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz