Być kimś |
Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy to bez wątpienia jeden z najciekawszych punktów programu Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Różnorodność gatunków i form filmowych, fascynujące debiuty i format nieprzekraczający 30 minut. Tym razem wśród najlepszych krótkich dokumentów, animacji i fabuł z całego świata zobaczymy 4 polskie produkcje, o których będzie w tym roku z pewnością bardzo głośno.
Konkurs krótkometrażowy to prawdziwa trampolina do międzynarodowej kariery dla polskich twórców. To tu w krótkich formach debiutowali tacy filmowcy jak Krzysztof Kieślowski, czy laureat Oscara, Zbigniew Rybczyński. Być może, któryś z tegorocznych polskich filmów krótkometrażowych powtórzy spektakularny sukces nominowanej w 2022 roku do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej “Sukienki” Tadeusza Łysiaka? My już trzymamy mocno kciuki. - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Ze swoim najnowszym filmem na Krakowski Festiwal Filmowy powraca ubiegłoroczny laureat Srebrnego Lajkonika za “Martwe małżeństwo” - Michał Toczek. Razem z nim, na krakowskie ekrany wraca wybitny aktor, Sebastian Stankiewicz. Brawurowo partneruje mu Jowita Budnik. Krótkometrażowa fabuła “Być kimś” opowiada o losach rodziny, która przypadkowo wprowadza się do mieszkania, niegdyś należącego do Lecha Wałęsy. Przekształcenie nowego domu w muzeum daje szansę na dodatkowy zarobek, ale też brutalnie weryfikuje sens życia.
Po bijącym rekordy popularności serialu „Kontrola” Natasza Parzymies podejmuje tym razem temat miłości dwóch dojrzałych kobiet w filmie “Moje stare”. Bohaterki, w których role wcieliły się ikony polskiego kina Dorota Pomykała i Dorota Stalińska, odnajdują się po 50 latach by wyruszyć w ostatnią wspólną podróż i zawalczyć o dawne uczucie. Fantastyczne kreacje aktorskie i muzyka Ralpha Kaminskiego z wielką czułością prowadzą widzów w emocjonującą podróż nad morze, ale także w głąb samych siebie.
Życie bohaterki krótkometrażowego dokumentu “Starsza pani szuka” (reż. Maria Wider) także potoczyło się nie do końca tak, jak chciała, ale mimo przeciwności losu jest gotowa na kolejny rozdział. Krystyna, energiczna siedemdziesięciodwulatka, szuka prawdziwej miłości. Aktualizuje ogłoszenia matrymonialne i umawia się na randki. Niestety kolejne spotkania przynoszą więcej rozczarowań niż satysfakcji i zmuszają ją do zastanowienia się, czego naprawdę potrzebuje do szczęścia.
Polską reprezentację zamyka jedyna polska animacja w konkursie międzynarodowym. Pochodzący z Hajnówki reżyser Szymon Ruczyński, zrealizował wstrząsający animowany dokument “W lesie są ludzie”. Film za pomocą minimalistycznej kreski przywołuje dramatyczny kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej, który trwa nieprzerwanie od jesieni 2021 roku.
Wszystkie te filmy wezmą udział w najstarszym konkursie krakowskiego festiwalu i zabiegać będą o Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara. Równolegle zmierzą się z najlepszymi krajowymi produkcjami w konkursie polskim.
Polskie filmy w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym:
● Być kimś / Be Somebody, reż. Michał Toczek, fabuła, 26’, Polska, 2023
● Moje stare / My Old Gals, reż. Natasza Parzymies, fabuła, 25’, Polska, 2023
● Starsza pani szuka / Old Summer, reż. Maria Wider, dokument, 24’, Polska, 2023
● W lesie są ludzie / There Are People in the Forest, reż. ,Szymon Ruczyński, animacja,10’, Polska, 2023
63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach w dniach od 28 maja do 4 czerwca oraz online na platformie KFF VOD na terenie całej Polski od 2 do 18 czerwca 2023.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz