wtorek, 25 kwietnia 2023

Program kina Zamek w Szczecinie – maj 2023

Tonia

W maju w kinie Zamek w Szczecinie, którego układam repertuar, pojawi się kilka filmowych rarytasów, z których kilka w moim mieście nie było wcześniej prezentowanych. Będą m.in. „Roving Woman”, „Braty”, przedpremierowo „Osiem gór”, „Tonia”, „Daliland”, „Między lustrami”, „Kawałek nieba” oraz „Miasto nocą. Powrót rzeźnika z Niebuszewa”.

ROVING WOMAN – SZCZECIŃSKA PREMIERA

6 maja (sobota), godz. 17:00

9 maja (wtorek), godz. 17:00

10 maja (środa), godz. 19:00

dramat, Polska/USA 2022 (96 min)

Reżysera Michał Chmielewski

Obsada: Lena Góra, John Hawkes, Chris Hanley

Sara zostaje wyrzucona z domu przez swojego chłopaka. Ubrana w wieczorową suknię, z pustymi rękami, rusza w drogę. Próbuje wrócić w rodzinne strony i pogodzić się z matką, ale jej podróż przyjmuje nieoczekiwany kierunek. Dziewczyna kradnie samochód i rusza przed siebie. Przemierzając kalifornijskie pustynie spotyka innych zagubionych ludzi, którzy tak jak ona poszukują własnej drogi. Każdej nocy przegląda też znalezione w aucie rzeczy. Właściciel skradzionego auta, Gregory Milloy, zaczyna ją coraz bardziej fascynować. Ostatecznie Sara postanawia go odnaleźć.

 

BRATY – SZCZECIŃSKA PREMIERA

6 maja (sobota), godz. 19:00

7 maja (niedziela), godz. 17:00

9 maja (wtorek), godz. 19:00

10 maja (środa), godz. 17:00

11 maja (czwartek), godz. 17:00

dramat, Polska 2022 (82 min)

Reżysera Marcin Filipowicz

Obsada: Hubert Miłkowski, Sebastian Dela, Marta Stalmierska

Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu.

 

NOWY VERMEER. WYSTAWA WSZECH CZASÓW (Veermer. The Greatest Exhibition) – WYDARZENIE SPECJALNE

7 maja (niedziela), godz. 15:00

13 maja (sobota), godz. 17:00

17 maja (środa), godz. 19:00

21 maja (niedziela), godz. 17:00

dokumentalny, Wielka Brytania 2022 (90 min)

Reżysera David Bickerstaff

Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie” zaprasza widzów na zupełnie nową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku odbywa się największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza: Dziewczyna z perłą, Geograf, Mleczarka, Mała ulica, Pani pisząca list ze swoją pokojówką czy Kobieta trzymająca równowagę. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

Uwaga! Cena biletu na to wydarzenie to 25 złotych.

 

OSIEM GÓR (Le otto montagne) – POKAZY PRZEDPREMIEROWE

7 maja (niedziela), godz. 19:00

14 maja (niedziela), godz. 19:00

27 maja (sobota), godz. 19:30

1 czerwca (czwartek), godz. 19:00

dramat, Włochy / Belgia / Francja 2022 (147 min)

Reżysera Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

Obsada: Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Filippo Timi

Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.

„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paulo Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence'a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.

 

JUTRO BĘDZIE PADAĆ – POKAZ SPECJALNY Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW

11 maja (czwartek), godz. 19:00

dramat, Polska 2022 (77 min)

Reżyseria Sebastian Karaśkiewicz

Obsada: Dominik Szyca, Maksymilian Pluto-Prądzyński, Aisha Jorda i Maciej Mielewczyk

„Jutro będzie padać” to pełnometrażowy film fabularny, wyprodukowany przez Fundację Aby chciało się chcieć. Jego akcja obejmuje lata 1930-1951 i toczy się na polskim Pomorzu. Opowiada o relacjach Kaszubów, Polaków i Niemców żyjących tutaj obok siebie. Głównymi bohaterami są dwaj bracia Kaszubi, zakochani w swojej pięknej sąsiadce, Niemce. Ich losy naznaczone są zmianami, jakie w tych relacjach wywołała II wojna światowa.

Seansowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami oraz zaproszonymi gośćmi.

Pokaz filmu jest bezpłatny, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed seansem.

 

TONIA – PREMIERA

12 maja (piątek), godz. 17:00

13 maja (sobota), godz. 19:00

16 maja (wtorek), godz. 17:00

17 maja (środa), godz. 17:00

18 maja (czwartek), godz. 19:00

dramat, Polska 2022 (107 min)

Reżysera Marcin Bortkiewicz

Obsada: Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzat Zajączkowska

Tonia mieszka z ojcem i babcią. Jej matka nie żyje, ojciec nadużywa alkoholu i stracił swoją pracę. Babcia postanawia wysłać go na trzy miesiące do pracy na budowie we Włoszech. Tonia zrobi wszystko, co w jej mocy, aby udaremnić ten plan.

 

MIĘDZY LUSTRAMI (Subtraction)

12 maja (piątek), godz. 19:00

14 maja (niedziela), godz. 17:00

16 maja (wtorek), godz. 19:00

18 maja (czwartek), godz. 17:00

dramat, Iran/Francja 2022 (107 min)

Reżysera Mani Haghighi

Obsada: Taraneh Alidoosti, Navid Mohammadzadeh, Ali Bagheri

Teheran. Pewnego dnia żona spotyka w autobusie mężczyznę łudząco podobnego do swojego męża. Postanawia go śledzić i trafia do mieszkania innej... kobiety. Po powrocie do domu żona zarzuca mężowi zdradę, ale... mąż wszystkiemu zaprzecza. A może jednak poddenerwowana kobieta się myli? Podczas wspólnej konfrontacji, we wspomnianym wcześniej mieszkaniu, okazuje się, że mieszka tam małżeństwo, które... jest ich lustrzanym odbiciem. Spotkani małżonkowie chociaż wizualnie są identyczni, to jednak różnią się od nich charakterami. Ta niecodzienna interakcja z parą sobowtórów sprowokuje pomiędzy małżeństwami niebezpieczne interakcje. Co się wydarzy pomiędzy "małżeńskimi" lustrami? Irański thriller o sobowtórach z narracją w stylu Farhadiego.

 

DALILAND – PREMIERA

19 maja (piątek), godz. 17:00

20 maja (sobota), godz. 19:00

21 maja (niedziela), godz. 19:00

23 maja (wtorek), godz. 17:00

24 maja (środa), godz. 19:00

25 maja (czwartek), godz. 19:00

dramat, USA/Francja/Wielka Brytania 2022 (104 min)

Reżysera Mary Harron

Obsada: Ben Kingsley, Barbara Sukowa, Ezra Miller

"Daliland" to zarówno historia o dojrzewaniu, jak i dosadny, zabawny i empatyczny portret kryzysu na późnym etapie życia jednego z największych artystów XX wieku. W 1974 roku w Nowym Jorku 70-letni surrealista Salvador Dali spędza kilka miesięcy w Hotelu St Regis ze swoją żoną i muzą, gwałtowną i zmienną Galą Dali. James Linton jest młodym asystentem w galerii, którym Dali zaczyna się interesować i którego wprowadza do swojego prywatnego świata, aby pomóc w przygotowaniu się do nowej wystawy. To właśnie oczami Jamesa patrzymy na świat wybitnego artysty.

 

LEX DREWINSKI W KOSMOSIE

19 maja (piątek), godz. 19:00

23 maja (wtorek), godz. 19:00

dokumentalny, Polska 2022 (47 min)

Reżyseria Marek Osajda

Portret filmowy Lexa Drewinskiego.

MAREK OSAJDA O FILMIE:

Pomysł realizacji filmu o profesorze Drewinskim zrodził się przed dwoma laty podczas nagrywania krótkiego materiału wideo przybliżającego jego postać, a który powstał na okoliczność wręczenia mu prestiżowej nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, za całokształt twórczości. Jego kandydaturę do nagrody zgłosił wtedy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, co znacząco wpłynęło na przyszłość naszej produkcji, bo „Lex Drewinski w Kosmosie” został przez Zamek ostatecznie sfinansowany. Podczas tamtego spotkania postać profesora Lexa Drewinskiego bardzo nam się spodobał, ciekawie opowiadał wtedy o swoim życiu i twórczości, znaliśmy jego artystyczne i znaczące dokonania. Pomysł na film wydał nam się bardzo ciekawy, bo droga życiowa i artystyczna Lexa Drewinskiego, była pod wieloma względami bardzo inspirująca i ciekawa. Fragmenty tamtego, nagranego przed dwoma laty, filmiku wykorzystaliśmy także w dokumencie "Lex Drewinski w Kosmosie", ale niedługo potem przystąpiliśmy do pracy nad dłuższym dokumentem przybliżającym postać tego wybitnego i utytułowanego artysty.

Uwaga! Cena biletu 10 złotych.

 

KLIMT I SCHIELE. EROS I PSYCHE (Klimt & Schiele - Eros and Psyche)

24 maja (środa), godz. 17:00

25 maja (czwartek), godz. 17:00

30 maja (wtorek), godz. 17:00

1 czerwca (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)

Film dokumentalny „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”, opowiada o tym niezwykłym momencie dla sztuki, literatury i muzyki, w którym wśród artystów krążą nowe idee, Freud odkrywa popędy psychiki, a kobiety zaczynają walkę o uzyskanie niezależności.

Gdy zamiera ryk armat I Wojny Światowej, w Wiedniu, w sercu Europy Środkowej, kończy się złoty wiek. Imperium austro-węgierskie zaczyna się rozpadać. W nocy 31 października 1918 roku, w swoim domu, umiera Egon Schiele. To jeden z 20 milionów zgonów spowodowanych przez zabójczą grypę „hiszpankę”. Zaledwie parę miesięcy wcześniej odbyła się jego pierwsza wystawa – celebracja nowej idei malarskiej, która przedstawia niepokój i pragnienia ludzkości – 19 obrazów olejnych i 29 rysunków. Kilka miesięcy wcześniej zmarł jego nauczyciel i przyjaciel, malarz – symbolista Gustav Klimt. Od przełomu wieków zasadniczo zmienił on pojęcie sztuki i stworzył nowy prąd artystyczny: secesję.

 

KAWAŁEK NIEBA (A Piece of Sky / Drii Winter)

26 maja (piątek), godz. 19:30

28 maja (niedziela), godz. 17:00

31 maja (środa), godz. 19:00

dramat, Szwajcaria/Niemcy 2022 (136 min)

Reżyseria Michael Koch

Obsada: Michèle Brand, Simon Wisler, Elin Zgraggen

Najoryginalniejszy film zeszłorocznego Berlinale (Wyróżnienie Specjalne), który wygląda niczym reklama znanej czekolady wyreżyserowana przez Bruno Dumonta. Pocztówkowa sceneria alpejskiej prowincji służy twórcom za kontrast dla trudów życia bohaterów zależnych od kaprysów natury i żartów przewrotnego losu. Wszystkie te niedogodności najmocniej odczuwa Anna – kelnerka, która postanawia związać się z nieco starszym od niej Markiem. Niegrzeszący urodą, popędliwy ponad miarę przybysz budzi nieufność lokalnej społeczności. Im więcej faktów świadczy na niekorzyść mężczyzny, tym bardziej gorliwie Anna wstawia się za partnerem, wiedząc, że przy okazji walczy również o prawo do życia po swojemu.

„Kawałek nieba” to jednak nie tylko hołd dla kobiecej siły i wzruszająca opowieść o miłości. Prawdziwy talent reżysera Michaela Kocha polega na tym, że tak jak Ulrich Seidl czy Bruno Dumont potrafi sprawnie balansować na granicy tonu serio i ożywczej kpiny. Tym sposobem szwajcarski film zamienia się chwilami w kronikę prowincjonalnych absurdów, w której znalazło się miejsce dla kiczowatego fokloru, a nawet estetyki Bollywoodu.

 

MIASTO NOCĄ. POWRÓT RZEŹNIKA Z NIEBUSZEWA

27 maja (sobota), godz. 17:00

28 maja (niedziela), godz. 19:30

30 maja (wtorek), godz. 19:00

thriller, Polska 2023 (122 min)

Reżyseria Paweł Lewandowski

Obsada: Marcin Laskowski, Zdzisław Dolata, Mariusz Kałamarz

Zwykłą szarą codzienność przerywa zabójstwo młodej dziewczyny, które staje się początkiem serii brutalnych morderstw. Owiane złą sławą Niebuszewo, znów zaczyna wzbudzać strach wśród mieszkańców Szczecina. Miejscowa policja zaś zostaje wystawiona na próbę. Okazuje się jednak kompletnie bezradna w obliczu działania tajemniczego mordercy, który umiejętnie wykorzystuje wadliwość systemu. Jak zatem powstrzymać zabójcę i przerwać ciąg makabrycznych zdarzeń?

 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) oraz 10 złotych i 25 złotych na specjalne wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz