Organizatorzy Millennium Docs Against Gravity ogłosili szczegółowy program swojego wydarzenia. Znane są już tytuły filmów, które będą rywalizowały o nagrody. Ja skupiam się na konkursie głównym i konkursie polskich filmów dokumentalnych. Filmem otwarcia będzie "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka.
W konkursie głównym rywalizować będzie 12 tytułów. Są wśród nich nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji "Całe to piękno i krew" Laury Poitras o amerykańskiej fotografce i aktywistce Nan Goldin, prezentowany premierowo na Berlinale "Nie znikniemy" Alisy Kovalenko, "Pustelnik z Treig" Lizzie MacKenzie o mężczyźnie, który odciął się od świata oraz poruszający kwestię walki o wolne media dokument "Zła prasa" Rebekki Landsberry-Baker i Joego Peelera.
Szansę na Grand Prix otrzymały również m.in. ukazujący kulisy Konkursu Chopinowskiego "Pianoforte" Jakuba Piątka, "Apolonia, Apolonia" Lei Glob - historia malarki, która stara się znaleźć swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn oraz śledząca losy izraelskich nastolatków "Niewinność" Guya Davidiego. Do nagrody nominowano ponadto "Pieśni wielorybów" Jeana-Alberta Lievre’a, "Siostrzeństwo świętej sauny" Anny Hints, "W teatrze przemocy" Emila Langballe'a i Łukasza Konopy, "Czekając na przypływ" Sarvnik Kaur oraz "Pod niebem Damaszku" Heby Khaleda, Talala Derki i Alego Wajeeha.
Do konkursu polskiego zakwalifikowało się 11 dokumentów, wśród nich "Apolonia, Apolonia" Lei Glob, "Dziewczyńskie historie" Agi Borzym, "Fantastyczny Matt Parey" Bartosza Paducha, "Leon" Wojciecha Gostomczyka, "Nie znikniemy" Alisy Kovalenko, "Pianoforte" Jakuba Piątka, "W Ukrainie" Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego, "Solaris mon amour" Kuby Mikurdy, "Skąd dokąd" Macieja Hameli, "Prawy chłopak" Hanny Nobis oraz "Vika!" Agnieszki Zwiefki.
Dokumenty będą prezentowane również w sekcjach pozakonkursowych: Siła siostrzeństwa, Siła słowa, Cinema, Mon Amour, We’re Here, We’re Queer, Se_x Work, What the Doc?!. W części branżowej MDAG Industry zaplanowano panele dyskusyjne dotyczące m.in. praw autorskich w filmie dokumentalnym, tworzenia audioreportażu, a także Forum Filmu Dokumentalnego dla Dzieci oraz nawiązującą do hasła tegorocznej odsłony festiwalu "Nie bądź obojętny_a" debatę podsumowującą dwie dekady historii MDAG pt. "Kino dokumentalne nie jest obojętne".
20. festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w ośmiu polskich miastach w dniach 12-21 maja. Odbędzie się też weekendowa odsłona festiwalu. Część online wydarzenia potrwa od 23 maja do 4 czerwca.
KONKURS GŁÓWNY
NIEWINNOŚĆ (Innocence), reż.Guy Davidi
Film przedstawia proces militaryzacji izraelskiego społeczeństwa, które od kołyski poddane jest działaniom PR-owym armii.
CAŁE TO PIĘKNO I KREW (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras
Trzymający w napięciu portret Nan Goldin, która opuściła dom w młodym wieku i dokonała przełomu jako fotografka dzięki „Balladzie o seksualnej zależności”, a obecnie walczy z wielkim koncernem farmaceutycznym.
APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob
Historia Apolonii Sokol – artystki, która wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.
NIE ZNIKNIEMY (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko
Śledzimy losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu.
SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY (Smoke Sauna Sisterhood), reż. Anna Hints
W mroku sauny kobiety dzielą się swoimi najskrytszymi sekretami i intymnymi przeżyciami, zmywając wstyd uwięziony w ich ciałach i odzyskując siły.
POD NIEBEM DAMASZKU (Under the Sky of Damascus), reż. Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh
Zgrana i pełna pasji grupa młodych syryjskich kobiet rozpoczyna radykalny projekt: produkcję spektaklu, która szczegółowo opisuje oraz ujawnia kulturę mizoginii i wykorzystywania seksualnego -- to część codziennego życia kobiet w ich kraju od pokoleń.
ZŁA PRASA (Bad Press), reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler
Kiedy Muscogee Nation nagle zaczyna cenzurować swoją wolną prasę, dziennikarze zaczynają walczyć o ujawnienie korupcji swojego rządu w historycznej bitwie, która będzie miała konsekwencje dla całego kraju.
PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek
To opowieść o młodych uczestnikach_czkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, przed którymi stoi jedyna taka szansa w życiu, co wiąże się także z niesamowitymi emocjami.
W TEATRZE PRZEMOCY (Theatre of Violence), reż. Emil Langballe, Łukasz Konopa
Opowieść o tym, jak Dominic Ongwen - pierwszy w historii człowiek, który jako dziecko był jednocześnie żołnierzem - stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Haskim i został oskarżony o zbrodnie wojenne z dawnych lat.
CZEKAJĄC NA PRZYPŁYW (Against The Tide), reż. Sarvnik Kaur
Dwóch przyjaciół, rdzennych rybaków z Koli w Bombaju, zostaje doprowadzonych do rozpaczy przez umierające morze.
PUSTELNIK Z TREIG (The Hermit of Treig), reż. Lizzie MacKenzie
Ken Smith spędził ostatnie cztery dekady w szkockich górach, mieszkając samotnie w domku z bali położonym niedaleko jeziora Loch Treig i szukając duchowego związku z dziką przyrodą.
PIEŚNI WIELORYBÓW (Whale Nation), reż. Jean-Albert Lièvre
Spektakularny wizualnie i muzycznie film inspirowany bestsellerową książką Heathcote Williamsa „Whale Nation” zabiera nas w odkrywczą podróż do świata wielorybów, pokazując ich niezwykłe zdolności oraz bogate i złożone życie społeczne.
KONKURS POLSKI
LEON, reż. Wojciech Gostomczyk
Leon Dziemaszkiewicz to artysta-performer, którego barwny a czasem niebezpieczny styl życia stawia go w konflikcie ze społeczeństwem.
APOLONIA, APOLONIA, reż. Lea Glob
Historia Apolonii Sokol – artystki, która wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadzi życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki.
PIANOFORTE, reż. Jakub Piątek
To opowieść o młodych uczestnikach_czkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, przed którymi stoi jedyna taka szansa w życiu, co wiąże się także z niesamowitymi emocjami.
PRAWY CHŁOPAK (Polish Prayers), reż. Hanna Nobis
Film jest kroniką życia Antka, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce wiary i wyznawanych ideałów w swoim życiu.
NIE ZNIKNIEMY (We Will Not Fade Away), reż. Alisa Kovalenko
Śledzimy losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu.
VIKA!, reż. dir.: Agnieszka Zwiefka
84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów i miejskim kolorowym ptakiem. Charyzmatyczna DJ-ka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając, że wiek jest jedynie stanem umysłu.
W UKRAINIE (In Ukraine), reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski
Reżyserzy zapuszczają się w głąb zniszczonej przez bomby Ukrainy, aby uchwycić „nową normalność” jej mieszkańców. Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal 8 milionów uchodźców z Ukrainy.
SKĄD DOKĄD (In the Rearview), reż. Maciek Hamela
Początek rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach.
SOLARIS MON AMOUR, reż. Kuba Mikurda
Niezwykły dokument found footage inspirowany „Solaris” Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci.
DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE (Girls’ Stories), reż. Aga Borzym
Bohaterki filmu wchodzą właśnie w okres dojrzewania. Niby nic się nie dzieje w ich życiach, a tak dużo się zmienia.
FANTASTYCZNY MATT PAREY (Fantastic Matt Parey), reż. Bartosz Paduch
Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz