Tegoroczna Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym na EnergaCAMERIMAGE 2024 zostanie wręczona wizjonerskiemu reżyserowi Gianfranco Rosiemu.
Znany ze swoich głęboko humanistycznych i wizualnie zachwycających filmów, Rosi nieustannie przesuwa granice filmów dokumentalnych, tworząc dzieła, które nie tylko rzucają światło na najważniejsze problemy naszego świata, ale także oferują dogłębne spojrzenie na życie osób często pomijanych przez media głównego nurtu. Gianfranco Rosi pojawi się w Toruniu, w Województwie Kujawsko-Pomorskim by osobiście odebrać nagrodę w trakcie festiwalu, który w tym roku odbywać się będzie w dniach 16 - 23 listopada.
Gianfranco Rosi przeprowadził się do Nowego Jorku i ukończył New York University Film School w 1985 roku. Po podróży do Indii w 1993 roku, wyprodukował i wyreżyserował film Boatman, opowiadający o przewoźniku na brzegach Gangesu. Dzieło było z powodzeniem prezentowane na różnych międzynarodowych festiwalach, w tym na Sundance Film Festival, Locarno Film Festival i Toronto International Film Festival.
Po krótkometrażowym filmie Afterwords, który był prezentowany na 57. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, w 2008 roku w Slab City, Kalifornia, nakręcił dokument Below Sea Level o społeczności bezdomnych ludzi żyjących na pustyni 40 metrów poniżej poziomu morza. Film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w sekcji Horyzonty na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji oraz nagrodę Doc/It. Zdobył także Grand Prix, Prix des Jeunes na Cinéma du Réel, nagrodę za najlepszy film na One World Film Festival w Pradze, Nagrodę Vittorio De Seta na Bif&st 2009 i był nominowany do nagrody dla najlepszego dokumentu na Europejskich Nagrodach Filmowych 2009.
W 2010 roku nakręcił film El Sicario – Room 164, wywiad filmowy oparty na historii Charlesa Bowdena, opowiadający o płatnym zabójcy uciekającym przed meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Film zdobył nagrodę Fipresci na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, nagrodę Doc/It dla najlepszego dokumentu roku, a także nagrodę za najlepszy film na DocLisboa w 2010 roku oraz na Doc Aviv w 2011 roku.
W 2013 roku Rosi zdobył Złotego Lwa w Wenecji za Sacro GRA, film opowiadający o dotąd nieznanej społeczności żyjącej wokół Grande Raccordo Anulare (obwodnicy Rzymu). To pierwszy raz, gdy dokument został nagrodzony Złotym Lwem.
W 2016 roku Rosi zdobył Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za Fuocoammare, opowieści z wyspy Lampedusa o jej mieszkańcach, rybakach i migrantach. We Włoszech film zdobył Włoskiego Złotego Globa, otrzymał dwie nominacje do nagrody Davida di Donatello i wygrał Nastro d’Argento. Fuocoammare (międzynarodowy tytuł Fire at Sea) przyniósł wyspie Lampedusa, będącej symbolem migracji, światowe uznanie na festiwalach i w kinach, zdobywając również nagrodę na Europejskich Nagrodach Filmowych oraz nominację do Oscara za najlepszy film dokumentalny.
Zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2020 roku jego pełnometrażowy dokument Notturno znalazł się na liście finalistów do Oscarów 2021 w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Notturno został nakręcony w ciągu trzech lat na granicach Iraku, Kurdystanu, Syrii i Libanu. To region, gdzie tyrania, inwazje i terroryzm wzajemnie się napędzają, rujnując życie cywilnych mieszkańców. W tle widać oznaki przemocy i zniszczenia, ale na pierwszym planie znajduje się ludzkość, która każdego dnia budzi się z nocnego koszmaru, który wydaje się nie mieć końca.
W 2022 roku, filmem In Viaggio Gianfranco Rosi odtworzył podróże papieża Franciszka na przestrzeni dziesięciu lat jego pontyfikatu. In Viaggio został pokazany na wielu prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie i trafił do programów w krajach takich jak Japonia, Hiszpania i USA, gdzie był dystrybuowany przez Magnolia. We Włoszech, gdzie dystrybuowany był przez 01 Distribution, został pokazany na kanałach narodowych RAI, uzyskując bardzo wysoką oglądalność.
Aby uczcić niezwykły wkład Gianfranco Rosiego w kino dokumentalne, EnergaCAMERIMAGE zorganizuje specjalny przegląd jego twórczości, prezentując pięć jego najbardziej wpływowych filmów: Below Sea Level, El Sicario – Room 164, Sacro GRA, Fuocoammare oraz Notturno. Ta starannie wyselekcjonowana kolekcja zapewni widzom unikalną okazję do poznania szerokiego spektrum i głębi wizji filmowej Rosiego, oferując wgląd w tematy i techniki, które sprawiły, że jego filmy zdobyły uznanie krytyków i wywarły głęboki wpływ na widzów.
Nagroda za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym zostanie wręczona Rosiemu podczas gali zamknięcia festiwalu, gdzie dołączy do zaszczytnego grona dotychczasowych laureatów, którzy ukształtowali krajobraz filmu dokumentalnego. To wyróżnienie jest wyrazem uznania nie tylko dla wyjątkowej twórczości Rosiego, ale także dla jego niezłomnego zaangażowania w wykorzystanie siły filmu do rzucenia światła na jedne z najważniejszych problemów naszych czasów. [informacja prasowa]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz