„Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland zdobyła Złote Lwy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i jest to czwarta główna nagroda tego wydarzenia dla uznanej polskiej reżyserki. Film Holland zdobył też Nagrodę Publiczności. Sześć nagród w Konkursie Głównym dla „Dziewczyny z igłą”, a cztery dla „Białej odwagi”. Sandra Drzymalska i Jacek Borusiński zdobyli nagrody za główne role aktorskie. W Konkursie Perspektywy zwyciężyły „Rzeczy niezbędne”, za najlepszy debiut/film drugi uznano „Pod szarym niebem”, a nagroda Złoty Pazur dla filmu „To nie mój film”. Najlepszy film krótkometrażowy to „Pomarańcza z Jaffy” w reżyserii Mohammeda Almughanniego.
Agnieszka Holland po raz czwarty zdobyła za swój film Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Poprzednie jej główne nagrody to: „Obywatel Jones” w 2019 roku, „W ciemności” w 2012 i „Gorączka” w 1981 roku. Czy tegoroczny triumf „Zielonej granicy” to niespodzianka? Zdecydowanie nie. Jeszcze przed rokiem dla tego filmu nie było miejsca na festiwalu w Gdyni, choć było za nim duże uznanie filmowego świata. Wygrana Agnieszki Holland ma więc symboliczne znacznie, a „Zielona granica” to po prostu znakomity film, bardzo zasługujący na tę nagrodę. Czy był to najlepszy film w Konkursie Głównym? Zdecydowanie nie, ale był ten film w ścisłej czołówce konkursowej stawki. „Zielona granica” zdobyła też nagrodę za dźwięk oraz Nagrodę Publiczności.
Najwięcej nagród w konkursie zdobyła „Dziewczyna z igłą”, która otrzymał m.in. Srebrne Lwy, ale też indywidualne wyróżnienia za zdjęcia, muzykę, scenografię i kostiumy. Grająca w tym filmie Trine Dyrholm, doceniono za rolę drugoplanową. „Biała odwaga” zdobyła cztery nagrody w tym dwie dla Marcina Koszałki, za reżyserię i współscenariusz z Łukaszem M. Maciejewskim, a dodatkowo za dwie role aktorskie.
Pojedynczymi nagrodami doceniono twórców filmów: „Kulej. Dwie strony medalu” (charakteryzacja), „Wrooklyn Zoo” (montaż), „Wróbel” (Jacek Borusiński najlepszym aktorem) i „Pod wulkanem” (profesjonalny debiut aktorski). Bardzo zasłużenie wyróżnienie Jury otrzymała aktorka Nel Kaczmarek, za występ w filmie „Utrata równowagi”.
Bardzo cenioną nagrodę Złoty Pazur im. Andrzeja Żuławskiego zdobył bardzo zasłużenie film „To nie mój film” w reżyserii Marii Zbąskiej. Nowością była nagroda za debiut/film drugi, która oceniała 13 filmów z Konkursu Głównego i Konkursu Perspektywy. W tej rywalizacji zwyciężył film „Pod szarym niebem” w reżyserii Mary Tamkovich, opowiadający o sytuacji politycznej na Białorusi. Wyróżnienia zdobyły „Utrata równowagi” i „Rzeczy niezbędne”, powszechnie wyżej oceniane filmy z programu festiwalowego.
Potwierdzeniem uznania dla „Rzeczy niezbędnych” była nagroda „Szafirowe Lwy” dla najlepszego filmu w Konkursie Perspektywy. Nagrodę za wyjątkowy wkład artystyczny otrzymał pośmiertnie Maciej Damięcki za rolę w filmie „Cisza nocna” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego.
Trochę zaskakuje całkowite pominięcie filmu „Minghun”, który ewidentnie nie trafił we wrażliwość tegorocznego jury, a dla mnie pozostaje najlepszym filmem tegorocznej edycji festiwalu w Gdyni. Nie dostrzeżono też „Simony Kossak”, co wydaje się już bardziej zrozumiałe, bo przy całym uroku tego filmu, nie jest to wybitnie artystyczna realizacja (bo taka nie miała być). Zaskakuje też całkowite pominięcie filmu „Innego końca nie będzie” z Konkursu Perspektywy, choć był on bardzo dużym wydarzeniem festiwalu i zebrał wiele pochlebnych opinii.
Tegoroczny program festiwalu stał na dobrym poziomie, choć niestety duża część filmów przygnębiała i bezwzględnie oceniała naszą rzeczywistością. Polskie kino dostarcza głównie dramaty, które komentują smutny obraz naszego świata i w takim kinie twórcy czują się najlepiej. Światła w tych filmach niestety nie za wiele. I trochę szkoda. Moje trzy najważniejsze filmy z Konkursu Głównego to „Minghun”, „Biała odwaga” i „Dziewczyna z igłą”. W emocjach te opowieści przekonały mnie najbardziej, choć każda z nich dostarczyła wielką filmową opowieść, to każda z nich trochę inną.
LISTA NAGRODZONYCH
Jury 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie:
Przewodnicząca Jury: Małgorzata Zajączkowska
Członkowie Jury: Marcin Ciastoń, Marta Habior, Anna Jadowska, David Ondříček, Ewa Skoczkowska, Piotr Śliskowski
przyznało następujące nagrody:
WIELKĄ NAGRODĘ 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu „ZIELONA GRANICA” otrzymuje reżyserka Agnieszka Holland oraz producenci: Agnieszka Holland, Marcin Wierzchosławski i Fred Bernstein
NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ” otrzymują reżyser Magnus von Horn oraz producenci Mariusz Włodarski i Malene Blenkov
NAGRODY INDYWIDUALNE otrzymują:
za reżyserię filmu „BIAŁA ODWAGA”: Marcin Koszałka
za scenariusz do filmu „BIAŁA ODWAGA”: Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka
za zdjęcia do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Michał Dymek
za muzykę do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Frederikke Hoffmeier
za scenografię do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Jagna Dobesz
za dźwięk w filmie „ZIELONA GRANICA”: Roman Dymny
za montaż filmu „WROOKLYN ZOO”: Sebastian Mialik
za charakteryzację do filmu „KULEJ. DWIE STRONY MEDALU”: Agnieszka Hodowana
za kostiumy do filmu „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Małgorzata Fudala
za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „DZIEWCZYNA Z IGŁĄ”: Trine Dyrholm
za drugoplanową rolę męską w filmie „BIAŁA ODWAGA”: Julian Świeżewski
za główną rolę kobiecą w filmie „BIAŁA ODWAGA”: Sandra Drzymalska
za główną rolę męską w filmie „WRÓBEL”: Jacek Borusiński
za profesjonalny debiut aktorski w filmie „POD WULKANEM”: Sofiia Berezovska
Wyróżnienie Jury Konkursu Głównego zostało przyznane dla aktorki Nel Kaczmarek za rolę w filmie „UTRATA RÓWNOWAGI” w reżyserii Korka Bojanowskiego
Nagroda Publiczności:
„ZIELONA GRANICA” w reżyserii Agnieszki Holland
NAGRODA „ZŁOTY PAZUR IM. ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO”: TO NIE MÓJ FILM w reżyserii Marii Zbąskiej, producentka: Inga Kruk
Jury Nagrody za debiut reżyserski lub drugi film w składzie:
Przewodniczący Jury: Zbigniew Domagalski
Członkinie Jury: Aleksandra Terpińska, Magdalena Boczarska
po obejrzeniu 13 filmów zakwalifikowanych do cross-section z Konkursu Głównego oraz Konkursu Perspektywy przyznało:
Nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film: „POD SZARYM NIEBEM” w reżyserii Mary Tamkovich
Wyróżnienie:
„UTRATA RÓWNOWAGI”, reżyseria: Korek Bojanowski
„RZECZY NIEZBĘDNE”, reżyseria: Kamila Tarabura
Jury Konkursu Perspektywy 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie:
Przewodniczący Jury: Janusz Zaorski
Członkowie Jury: Maria Blicharska-Lacroix, Maciej Bochniak
Nagrodę „SZAFIROWE LWY” 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznało filmowi „RZECZY NIEZBĘDNE” w reżyserii Kamili Tarabury, producenci Andrzej Muszyński, Michael Eckelt, Lennart Lenzing
Nagrodę za wyjątkowy wkład artystyczny dla Macieja Damięckiego za rolę w filmie „CISZA NOCNA” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego
„Platynowe Lwy” za całokształt twórczości odebrał reżyser Wojciech Marczewski
Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie:
Przewodnicząca Jury: Magdalena Łazarkiewicz
Członkowie Jury: Karolina Bielawska, Piotr Kmiecik
po obejrzeniu 29 filmów zakwalifikowanych do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznało nagrodę:
Nagroda im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film Krótkometrażowy
„Pomarańcza z Jaffy” w reżyserii Mohammeda Almughanniego
Nagroda Specjalna
„Lament No. 1” w reżyserii Jakuba Jakubika
Wyróżnienie
„Nic poważnego” w reżyserii Kamila Czudeja
Dużo ciekawsze były wypowiedzi twórców "Zielonej granicy" na konferencji prasowej po projekcji konkursowej. Nie kryli rozczarowania, że na granicy z Białorusią nadal nic nie zmieniło się. Padły oskarżenia o rasizm w stronę premiera Tuska. Rząd Tuska nie wyciąga pomocnej dłoni do uchodźców. Nie wita ich z otwartymi ramionami. Push-backi były za PiS, są i za czasów Uśmiechniętej POlski.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis! Ciekawa analiza filmu, a „Zielona Granica” to bardzo mocny i poruszający obraz. Zasłużone wyróżnienia na festiwalu w Gdyni.
OdpowiedzUsuńhttps://interboard.pl/