Film „Pod wulkanem” w reżyserii Damiana Kocura został wybrany na polskiego kandydata do Oscara 2025 w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. O możliwość reprezentowania polskiej kinematografii w tej kategorii zabiegało 11 filmów. „Pod wulkanem” swoją premierę miał na festiwalu w Toronto.
„Pod wulkanem” to wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej ukraińskiej rodziny Kovalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami. Główne role w filmie zagrali Sofiia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiia Karpienko, Fedir Pugachov. Dla reżysera Damiana Kocura to drugi fabularny i pełnometrażowy film, po głośnym „Chlebie i soli”, który pokazywany był na festiwalu w Wenecji. Kocur wraz z Martą Konarzewską są współautorami scenariusza „Pod wulkanem”. Za produkcję odpowiadają Mikołaj Lizut i Agnieszka Jastrzębska, spora część ekipy pochodzi z Ukrainy.
"Filmowe wydarzenia oglądamy
z perspektywy młodej dziewczyny. Sofia ma 16 lat i niewiele zmartwień.
Sytuacja, która ma miejsce, zmienia jej obecne postrzeganie rzeczywistości i
znacząco wpływa na dynamikę relacji z innymi. Nierozwiązane konflikty zaczną
wychodzić na wierzch, a strach odczuwany przez członków familii mieszać się z
poczuciem winy. Na Teneryfie nie słychać strzałów ani odgłosu bomb, ale z
każdej strony czuć narastający konflikt" - można przeczytać w opisie filmu
opublikowanym na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Toronto, a w najbliższy poniedziałek 23 września, oficjalnie i uroczyście zainauguruje 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O możliwości wyboru tego filmu pisałem jakiś czas temu tutaj. Na razie „Pod wulkanem” nie ma w oficjalnej polskiej dystrybucji, a takie seanse muszą się odbyć, aby film spełnił warunki regulaminu (to tylko formalność). Nie wiadomo też na dzień dzisiejszy, czy film po festiwalu w Toronto uzyskał zainteresowanie zagranicznych agentów, a w szczególności, czy ma partnera w USA.
„Pod wulkanem” w Toronto nie wzbudziło większego zainteresowania prasy zagranicznej. Recenzje filmu odnajduję na stronie Variety, która była przychylna propozycji Damiana Kocura, pisząc o filmie „emocjonujący”. Trudno dziś ocenić szansę polskiego filmu na skrócona listę i nominację do Oscara. Wiele zależy, czy w najbliższych miesiącach filmem zainteresują się zagraniczne, a przede wszystkim amerykańskie media. Temat jest bardzo aktualny, ale Kocur nie idzie prostą drogą, bo skupia się na bohaterach.
W tym roku w naborze na polskiego oscarowego kandydata zgłoszono 11 filmów. Jak poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, jeden z nich został odrzucony, ponieważ "nie spełnił wymogów formalnych". Komisja oscarowa pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego oceniła następujące filmy:
"Drzewa milczą" reż. Agnieszka Zwiefka
"Idź pod prąd" reż. Wiesław Paluch
"Jedna dusza" reż. Łukasz Karwowski
"Kobieta z..." reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
"Kos" reż. Paweł Maślona
"Ludzie" reż. Maciej Ślesicki, Filip Hillesland
"Minghun" reż. Jan P. Matuszyński
"Pod wulkanem" reż. Damian Kocur
"Tyle co nic" reż. Grzegorz Dębowski
"Życie i śmierci Maxa Lindera" reż. Edward Porembny.
Oscarowego kandydata wybrała komisja, którą z Pawlikowskim tworzyli: scenografka Ewa Braun - laureatka Oscara w kategorii najlepsza scenografia w 1994 r. za film "Lista Schindlera" Stevena Spielberga (wspólnie z Allanem Starskim), autor zdjęć Sławomir Idziak - nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia w 2002 r. za film "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta, aktorka Krystyna Janda - laureatka nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Cannes w 1990 roku za film "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego oraz Nagrody Specjalnej Jury konkursu World Cinema Dramatic Festiwalu Filmowego Sundance w 2019 r. za film "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha, Tomasz Kolankiewicz - dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, Artur Liebhart - dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity, Marcin Masecki - kompozytor, muzyk, pianista, Karolina Rozwód - dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Grażyna Torbicka - dziennikarka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą, Olga Wysocka - dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza oraz aktor Tomasz Ziętek.
Jednocześnie informujemy, że po konsultacji z Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, pani Joanna Szymańska (podana w pierwotnym składzie Komisji Oscarowej) zdecydowała się na wyłączenie z udziału w posiedzeniu Komisji Oskarowej a tym samym z wyboru polskiego kandydata do Oscara. Powodem jest jej zawodowe zaangażowanie w jeden ze zgłoszonych tytułów – przekazuje na stronie PISF.
Oscary 2025 zostaną wręczone 2 marca 2025 roku w Los Angeles. 17 stycznia 2025 r. poznamy listę nominowanych. Natomiast 17 grudnia 2024 roku ogłoszone zostaną skrócone listy kandydatów do Oscarów w kilku kategoriach, także tej oceniającej filmy międzynarodowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz