niedziela, 24 stycznia 2016

Akademia zmienia zasady. Oscary będą lepsze?


Po fali krytyki, która miała miejsce po tegorocznych nominacjach, Amerykańska Akademia Filmowa zmienia zasady dotyczące członków swojej organizacji. Do 2020 roku więcej będzie w tej grupie reprezentantów mniejszości oraz kobiet.

Najważniejszą zasadą jest to, że poczynając od tego roku i przyszłorocznej edycji prawo do głosowania na nominacje i Oscary nie będzie dożywotnie. Każdemu nowemu członkowi będzie ono przysługiwało jedynie na okres 10 lat i po tym okresie jego obecność w organizacji zostanie odnowiona, pod warunkiem potwierdzenia aktywności zawodowej w tym czasie. Po 30 latach aktywności osoba taka zyska dożywotnie prawo głosowania. Dożywotnie prawo do głosowania będą posiadały także osoby, które były nominowane lub zdobyły Oscara.

Nieco mniej ciekawie wygląda sprawa dotycząca wiekowych członków Akademii. Jeśli mają nominację lub Oscara głosują ciągle bez zmian. Jeśli zaś nie mają takiego osiągnięcia, to muszą być bardziej aktywni w swojej działalności w przemyśle filmowym. Jeśli o to nie zadbają, ich status w Akademii zmienia się na „emerytowany”, co oznacza że przysługują im dalej liczne przywileje w Akademii, ale nie będą mieli prawa głosu na nominacje i Oscary. W ten sposób Akademia chce wyraźnie zmniejszyć wpływy starszych i bardziej konserwatywnych członków swojej grupy.

By w gronie członków Akademii pojawiła się większa różnorodność, do Zarządu organizacji dołączone zostaną trzy nowe osoby, które reprezentować maja mniejszości. Na razie w Zarządzie jest tylko jedna kobieta i jedna Afro-Amerykanka, czyli szefowa całej organizacji Cheryl Bone Isaacs.

Wszystkie zmiany zatwierdzone w ostatnich dniach przez Radę Zarządzającą Akademii mają doprowadzić do pojawienia się większego zróżnicowania na liście nominacji, tak aby zdobywali je w większym stopniu twórcy o innym niż biały kolor skóry oraz kobiety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz