Antybohater |
W międzynarodowym konkursie dokumentalnym 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędą się światowe premiery polskich filmów.
Nowy krótkometrażowy film Zbigniewa Czapli, zwiastun zapowiadający 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, animacja Natalii Durszewicz oraz nowe prace Tomasza Popakula i Marka Skrobeckiego znalazły się w sekcjach konkursowych tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.
Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dr hab. Milenia Fiedler, wystosowała oficjalny komunikat i apel do Dziennikarek i Dziennikarzy.
Producenci 93. gali Oscarów przygotowują pomysł dla tych nominowanych, którzy nie będą mogli osobiście pojawić się w Los Angeles. Akademia nie dopuszcza udziału w ceremonii za pomocą łączy wideo, ale przecież w czasach pandemii wielu nominowanych będzie miało problem z podróżowaniem. Producenci gali Oscarów mają na to pomysł.
Sequel filmu o Boracie znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Osiągnięcie, za jakie został wpisany na tę listę to… oryginalny i bardzo długi tytuł.
[BOX OFFICE] Każde znaczące osiągnięcie w międzynarodowym box office bardzo cieszy. Wchodzący w miniony weekend do kin w Chinach i na kilkanaście innych rynków film „Godzilla vs. Kong” sprzedał się bardzo dobrze. Towarzyszą mu recenzje zachęcające do oglądania filmu na możliwie największym ekranie. Film lada dzień pojawi się w USA, ale premiery kinowej w Polsce możemy nie doczekać.
Gutek Film i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty przygotowały specjalny, filmowy prezent na nadchodzące święta wielkanocne: w niedzielę, 4 kwietnia, na platformie NH VOD – zaledwie miesiąc po premierze kinowej – pojawi się obsypane nagrodami „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Film w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego będzie dostępny przez dwa tygodnie od premiery online wyłącznie na nowohoryzontowym VOD.
W czwartek, 25 marca upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Przypomnijmy, że procedura konkursowa rozpoczęła się 28 lutego b.r. a budowa siedziby ECFC, zaplanowana na lata 2021 – 2025, jest największym, poza Muzeum Historii Polski, budowlanym projektem inwestycyjnym w dziedzinie kultury w Polsce.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Bartłomiej Kaczmarek został tegorocznym laureatem nagrody PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w pełnometrażowym filmie fabularnym. Doceniono go za pracę do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka.
„Tenet” w reżyserii Christophera Nolana tylko symbolicznie zaznaczył swoją obecność na liście tegorocznych nominacji do Oscara. Od jakiegoś czasu zadawałem sobie pytanie, dlaczego zdobył tylko dwie nominacje? Czy przypadkiem nie kryje się za tym coś więcej? IndieWire snuje pewną teorię.
Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował decyzje dotyczące wsparcia kin studyjnych w ramach programów pomocowych. Największe wsparcie w tym programie to 886 tysięcy złotych.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Gildia Producentów Filmowych przyznała swoje doroczne nagrody. W kategorii Film zwyciężył „Nomadland”. Czy to zapowiedź Oscara dla najlepszego filmu roku? Nagrodę dla najlepszej animacji zdobył film „Co w duszy gra”, wśród dokumentów „Czego nauczyła mnie ośmiornica”, a wśród seriali m.in. „The Crown”.
Polski Instytut Sztuki Filmowej przedstawił listę wniosków z podziałem na komisje eksperckie, które zgłoszono do 1 sesji w 2021 roku. To dopiero wczesny etap zabiegów o dofinansowanie, ale już teraz widać, jacy twórcy przygotowują nowe projekty i co jest w planach. Powstać ma na przykład „Kajko i Kokosz” w reżyserii Mateusza Rakowicza.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Kilka dni temu swoje nagrody przyznała Gildia Scenarzystów Amerykańskich. Pod nieobecność kilku kandydatów do Oscarów nagrody zdobyły „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” i „Kolejny film o Boracie”. W telewizji wygrał „Ted Lasso”.
Netflix przedstawił swoje filmowe plany na 2021/2022 dotyczące współpracy z polskimi twórcami i producentami. Wśród projektów tych nie ma filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt 2”, a jego premiera zapowiadana jest na październik 2021 roku.
Disney podjął ważne decyzje dotyczące przyszłości swoich najbliższych premier filmowych. Zaplanowana na 7 maja premiera „Czarnej Wdowy” została przesunięta na 9 lipca i trafi tego samego dnia do kin oraz na platformę Disney+. Będzie miało to miejsce tylko tam, gdzie usługa ta jest dostępna i za dodatkową opłatą. Swoją politykę dystrybucyjną określił na nowo Warner Bros.
Rojst'97 |
Netflix ogłosił produkcję czterech nowych polskich seriali oryginalnych oraz zapowiedział premiery pięciu filmów. Wiadomo już, że pokazywany na Sundance „Prime Time” Jakuba Piątka pojawi się na tej platformie już 14 kwietnia 2021. Nowe seriale i filmy zrealizują m.in.: Kalina Alabrudzińska z Piotrem Domalewskim (twórca ten przygotuje też własny projekt), Jan Holoubek, Anna Jadowska z Adrianem Pankiem, Kasia Adamik z Olgą Chajdas (projekt fantasy). Powstanie sequel „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, druga odsłona serialu „Rojst” oraz kolejny serial oparty na powieści Harlana Cobena.
Kina w Nowym Jorku i Los Angeles działają, ale ze sporymi ograniczeniami. Jednym z filmów, który jest tam pokazywany jest „Tenet” Christophera Nolana. Okazuje się, że ponad 30 seansów w kinach IMAX w obu miastach zostało wyprzedanych. To dobry znak na przyszłość.
Marcin Koszałka (z tyłu) na planie "Czerwonego pająka" |
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”, w którym przedstawił swoje stanowisko w sprawie dofinansowania niektórych polskich produkcji przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Planowaną produkcję „Białej odwagi” Marcina Koszałki nazwał „lewacką prowokacją”. Wygląda na to, że minister ciągle uważa, że to rząd/państwo finansują polskie kino i chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że na wsparcie polskiej kinematografii daninę wnoszą przedstawiciele całej branży audiowizualnej.
Od kilku dni internet żyje filmem „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera”. Warner Bros. umożliwił reżyserowi opowiedzenie swojej wersji tej historii. Kinową odsłonę jakiś czas temu (i po licznych produkcyjnych kłopotach) podpisał Joss Whedon i była ona… słaba. Wszyscy oglądają i dzielą się opiniami na temat nowej, prawie czterogodzinnej wersji. Podobnie uczynił Tomek Bagiński, a twórca „Katedry” i jeden z producentów „Wiedźmina” zna się na pewno na kinie SF. Jego opinia jest fajna i zbiega się z moim zdaniem. Warto ją poznać.
Organizatorzy 18. Millennium Docs Against Gravity podali nową datę tegorocznego wydarzenia. Festiwal przesunął się nieznacznie i jego stacjonarna odsłona odbędzie się w dniach 21-30 maja w siedmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. Następnie od 3 do 20 czerwca potrwa część online festiwalu.
Producenci tegorocznej gali wręczenia Oscarów wykluczają możliwość łączenia się za pomocą wideo z nominowanymi, laureatami i innymi gośćmi. To efekt ich oceny innych wydarzeń związanych z wręczaniem nagród, które skorzystały z komunikatorów wideo, w tym Złotych Globów. Takie wydarzenia w telewizji przyciągnęły najmniejszą liczbę widzów od dekad. Akademia stawia sprawę jasno, albo pojawisz się osobiście, albo nagrodę w twoim imieniu odbiorą organizatorzy. "Nasz plan jest taki, żeby oscarowa gala wyglądała w tym roku jak film, a nie jak widowisko telewizyjne" - deklarują w oficjalnym komunikacie producenci ceremonii.
Działający na Facebooku „Sezon nagród filmowych” przygotował bardzo fajne zestawienie dotyczące tegorocznych Oscarów. Jak piszą autorzy opracowania „ największe szanse na wygranie nagrody dla filmu roku mają te produkcje, które zdobyły także nominacje za reżyserię, montaż, scenariusz i w przynajmniej jednej z kategorii aktorskich”. Jak to wygląda w tym roku?
Znana jest już ostateczna lista filmów kandydujących do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021. W gronie zabiegających o te wyróżnienia jest 40 produkcji. Nominacje zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia, a 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca.
Anna Paliga, 24-letnia absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, opublikowała na Facebooku list, w którym zarzuca niektórym wykładowcom stosowanie przemocy. Obecna rektor szkoły odpowiada na te zarzuty.
Z powodu znaczącego wzrostu
zachorowań i eskalacji pandemii koronawirusa, decyzją rządu kina w całej Polsce będą
zamknięte od 20 marca do 9 kwietnia. Obostrzenia te dotyczą też innych
działalności gospodarczych, a lockdown obejmuje od soboty cały kraj.
W kinach, streamingu, na YouTube, Vimeo i na oficjalnych stronach dostępnych jest większość filmów nominowanych w tym roku do Oscarów. Jest też spora grupa filmów, które nie mają jeszcze oficjalnej polskiej daty i miejsca premiery. Oto taka lista.
Tegoroczne nominacje do Oscarów przyniosły wiele historycznych osiągnięć. W drugiej części publikacji na ten temat skupiam się na ciekawostkach opisanych przez „Sezon Nagród Filmowych”.
Zarząd Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej zobowiązał się do przyjęcia co najmniej 13 czarnoskórych członków do grona swojej organizacji. W ostatnich tygodniach HFPA zarzucono brak czarnych w tej wpływowej i prestiżowej grupie dziennikarzy, a firmy PR w Hollywood zagroziły zerwaniem współpracy z organizacją wręczającą Złote Globy.
Kolejny aktor z „Obcego – 8 pasażera Nostromo” nie żyje. W wieku 81 lat zmarł Yaphet Kotto, odtwórca roli Parkera w tym wybitnym filmie.
Amerykańska Akademia Filmowa zaprezentowała tegoroczne plakaty, które będą promowały tegoroczne Oscary.
Wręczono Grammy, najważniejsze nagrody w dziedzinie muzyki. W kilku kategoriach doceniani są twórcy muzyki filmowej oraz płyty z muzyką wykorzystywaną w filmach. Wśród laureatów piosenka do filmu, którego jeszcze nie ma.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do swoich Oscarów. Znaleźć tutaj można wiele ciekawostek, rekordów i różnego rodzaju osiągnięć. Sama Akademia wskazuje na znaczący udział kobiet w tegorocznych nominacjach i historyczne osiągnięcie Chloé Zhao.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do 93. edycji Oscarów. Najwięcej nominacji zdobył film „Mank”, ale to nie ta produkcja ostatecznie będzie triumfowała podczas tegorocznych Oscarów. Po sześć nominacji zdobyły: „Ojciec”, „Judas and the Black Messiah”, „Minari”, „Nomadland”, „Sound of Metal”, „Proces siódemki z Chicago”. I to tutaj należy poszukiwać zwycięzcy, a dziś faworytem numer 1 jest „Nomadland”, który przyniósł cztery nominacje Chloe Zhao. Listę najlepszych filmów roku uzupełnia „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, która otrzymała pięć nominacji. Wśród filmów międzynarodowych znalazła się „Aida” (Quo vadis, Aida), która koprodukowana była z polską kinematografią, a w walce o Oscara reprezentuje Bośnię i Herzegowinę. Po raz pierwszy w swojej karierze nominację do Oscara otrzymał Dariusz Wolski. Laureatów Oscarów poznamy w nocy z 25 na 26 kwietnia.
[SEZON NAGRÓD 2020/2021] PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych ogłosiło nominacje do swoich dorocznych nagród. Oto pięć filmów z najlepszymi zdjęciami polskich autorów.
[BOX OFFICE] Dzięki ponownemu wprowadzeniu do kin w Chinach, film Jamesa Camerona z 2009 roku zatytułowany „Avatar” powrócił na szczyt listy z największymi przebojami w historii kina (bez inflacji). W ten sposób pozycję lidera stracił „Avengers: Koniec gry”.
Siedem nagród Francuskiej Akademii Filmowej zdobył film „Żegnajcie, głupcy” (Adieu Les Cons) i to on został triumfatorem tegorocznych Cesarów. Galę uznano za kuriozalną.
Dokładnie rok temu, 12 marca 2020 roku, rozpoczęła się pandemia koronawirusa w polskich kinach i to wtedy kina w naszym kraju zamknięto po raz pierwszy. Sporo się od tego czasu zmieniło.
Po raz pierwszy w historii polski film znalazł się w gronie najgorszych filmów roku, w dorocznym głosowaniu na Złote Maliny (Razzie Awards). To najważniejsze tego typu wyróżnienia na świecie, źródło licznych żartów i zazwyczaj dowód na to, jak nieudane potrafią być filmy. W tym roku padło na „365 dni”, bardzo zły polski film i największy przebój w polskich kinach w 2020 roku. Co to mówi o polskich widzach?
Polski rząd podjął kolejne decyzje dotyczących wprowadzenia nowych obostrzeń. Ma to związek ze wzrostem zachorowań na Covid-19 i brakiem poprawy sytuacji w województwach już zamkniętych. Do dwóch województw dołączą mazowieckie i lubuskie i niedługo będą one musiały zamknąć m.in. kina, teatry, muzea, galeria sztuki. Jak to wpłynie na repertuar kinowy w pozostałych województwach?
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films ogłosiła po raz 46 nominacje do swoich dorocznych nagród. Najwięcej nominacji zdobyła IX część „Gwiezdnych wojen”, ale wśród seriali znalazło się też miejsce dla „Wiedźmina”. W końcu!
Steven Spielberg wyreżyseruje film o dorastaniu, który będzie luźno oparty na jego wspomnieniach z dzieciństwa, kiedy mieszkał w Arizonie. Michelle Williams jest w trakcie rozmów, aby zagrać główną rolę w filmie, który nie ma jeszcze tytułu.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Nominacje do swoich dorocznych nagród przyznała American Society of Cinematographers, skupiająca autorów zdjęć filmowych. Wśród nominowanych znalazł się nasz rodak, od zawsze pracujący w Hollywood, Dariusz Wolski. To daje mu spore szanse na pierwszą nominację do Oscara.
Według oficjalnego komunikatu MKiDN powodem zwolnienia dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka były nieprawidłowości finansowe. Były dyrektor uważa, że to insynuacje. Jego stanowisko przybliża Wirtualna Polska.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej przyznała nominacje do swoich nagród. BAFTA to był od lat przedsmak nominacji do Oscara, ale w tym roku obie nagrody zapewne bardzo będą się różnić. Wszystko przez zmiany w regulaminie BAFTA. Tymczasem tegoroczne nominacje zdominowały „Nomadland” i „Rocks”, ale kategoria Film i Reżyseria bardzo się od siebie różnią. W tej drugiej doceniono m.in. Jasmilę Zbanic za reżyserię „Aidy”, koprodukowanej z polską kinematografią.
Kilka dni temu Minister Kultury odwołał dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Jaki był tego powód? MKiDN przesłało w tej sprawie oświadczenie, które opublikował Onet.
[SEZON NAGRÓD FILMOWYCH 2020/2021] Gildia Producentów Amerykańskich ogłosiła nominacje do swoich nagród. Wśród najlepszych produkcji znalazł się między innymi „Kolejny film o Boracie”, trzy produkcje „czarne”, trzy produkcje Netfliksa, trzy Amazona, czyli sześć filmów od firm streamingowych i cztery produkcje studyjne. Gildia Producentów dość dobrze trafia w gusta Amerykańskiej Akademii Filmowej, ale Borat…?
[Sezon Nagród 2020/2021] Przyznano doroczne Critics Choice Awards, jedne z ważniejszych wyróżnień filmowych za oceanem. Za najlepszą produkcję minionego roku uznano „Nomadland”.