Tegoroczne nominacje do Oscarów przyniosły wiele historycznych osiągnięć. W drugiej części publikacji na ten temat skupiam się na ciekawostkach opisanych przez „Sezon Nagród Filmowych”.
Także po raz pierwszy aż dwie osoby o azjatyckich korzeniach (Chloé Zhao i Lee Isaac Chung) zdobyły nominację za reżyserię w jednym roku.
Trzeci rok z rzędu w kategorii 'reżyseria' nominowano przynajmniej jednego twórcę nieamerykańskiego filmu nieanglojęzycznego (teraz Thomas Vinterberg, rok temu Bong Joon-ho, dwa lata temu Alfonso Cuarón i Paweł Pawlikowski). To najdłuższa taka seria od lat 70. (wówczas aż pięć lat z rzędu [1973-1977] nominowano twórców nieanglojęzycznych: 1973 - Jan Troell za "Emigrantów", 1974 - Ingmar Bergman za "Szepty i krzyki", 1975 - François Truffaut za "Noc amerykańską", 1976 - Federico Fellini za "Amarcord", 1977 - Ingmar Bergman za "Twarzą w twarz" i Lina Wertmüller za "Siedem piękności Pasqualino").
Dopiero piąty raz w historii w kategorii 'film międzynarodowy/nieanglojęzyczny' nominowano dwa filmy wyreżyserowane przez kobiety: "Aidę" (reż. Jasmila Žbanić) i "The Man Who Sold His Skin" (reż. Kaouther Ben Hania). Ostatni taki przypadek mieliśmy 14 lat temu, a wcześniej także w 1986, 1997 i 2003 roku. Jeśli, których z filmów kobiet wygra, mielibyśmy czwartego w historii tej kategorii zwycięzcę wyreżyserowanego przez kobietę (wcześniejsza trójka: "Ród Antonii" [1995] Marleen Gorris, "Nigdzie w Afryce" [2001] Caroline Link i "W lepszym świecie" [2010] Susanne Bier).
Dwa kraje zdobyły w tym roku swoje pierwsze nominacje w kategorii 'film międzynarodowy/nieanglojęzyczny': Rumunia i Tunezja. Hongkong nominowany był wcześniej dwukrotnie, jeszcze w latach 90. ("Zawieście czerwone latarnie", 1991 i "Żegnaj, moja konkubino", 1993 - przegrał obie nominacje), Bośnia i Hercegowina tylko raz na początku tego stulecia ("Ziemia niczyja", 2001 - wygrała).
Po raz pierwszy wytwórnia Pixar zdobyła w jednym roku dwie nominacje w kategorii 'pełnometrażowy film animowany' ("Naprzód" i "Co w duszy gra"). W sumie Pixar ma już na koncie 15 nominacji i 10 zwycięstw (zapewne wkrótce - dzięki "Co w duszy gra" - będzie ich 11), chociaż historia tej kategorii jest niedługa (wystartowała zaledwie 19 lat temu).
Wytwórnia Cartoon Saloon wyprodukowała do tej pory tylko cztery pełnometrażowe animacje i KAŻDA z nich (w tym "Sekret wilczej gromady", zauważony w tym roku) była nominowana do Oscara.
"Baranek Shaun Film. Farmageddon" jest czwartą pełnometrażową animacją wytwórni Aardman, która dostała nominację w tej kategorii. Jedną z wcześniejszych trzech był poprzedni film o Shaunie. Aardman raz wygrał: za "Wallace'a i Gromita: Klątwę królika" (2005).
Riz Ahmed jest pierwszym muzułmaninem nominowanym za rolę pierwszoplanową. Do tej pory Akademia nominowała raptem kilkoro muzułmanów w kategoriach drugoplanowych (Omar Sharif za "Lawrence'a z Arabii", 1962; Shohreh Aghdashloo za "Dom z piasku i mgły", 2003; Mahershala Ali za "Moonlight", 2016 i "Green Book", 2018 - tylko Ali wygrał, zresztą dwukrotnie).
Viola Davis jest pierwszą czarnoskórą aktorką, którą Akademia nominowała w kategorii 'aktorka pierwszoplanowa' więcej niż raz (wcześniej za "Służące"). Cztery nominacje Davis (dwie za pierwszy plan i dwie za drugi) to także aktualny rekord wśród czarnoskórych aktorek. [źródło: https://www.facebook.com/sezonnagrodfilmowych]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz