Rozdano Złote
Globy, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Wśród filmów dramatycznych zwyciężył "Nomadland", a za najlepszą komedię/musical uznano "Kolejny film o Boracie". Sacha Baron Cohen odebrał w sumie dwie nagrody, za rolę Borata i za produkcję sequela. W kategoriach aktorskich doszło do jednej, ale dużej niespodzianki, Andra Day pokonała Frances McDormand. Doceniono pośmiertnie Chadwicka Bosemana. Najlepszy film obcojęzyczny to "Minari". W kategoriach telewizyjnych wyróżnino "The Crown" (w sumie cztery nagrody), "Schitt's Creek" i "Gambit królowej". Chloe Zhao wygrała nagrodę za reżyserię i jest to pierwsza w historii autorka pochodzenia azjatyckiego doceniona Złotym Globem w tej kategorii. Prawie połowę wszystkich nagród zdobyły produkcje Netfliksa, ale ponownie producent ten nie wygrał głównych filmowych kategorii.
Złote Globy przyznane zostały po raz 78. i jak co roku przed galą wręczenia nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA) doszło do ataku i kontrowersji związanych z tą elitarną, liczącą dziś 87 osób, organizacją skupiającą zagranicznych dziennikarzy pracujących z Los Angeles (w tym gronie jest jedna Polka, pani Yola Czaderska-Hayek, współpracująca z Wirtualną Polską). HFPA zarzucono brak czarnoskróych osób w szeregach tej grupy, co miało spore znaczenie dla przebiegu tegorocznej gali. Do sprawy bowiem powracano wielokrotnie, czy to w monologu otwierającym Tiny Fey i Amy Poehler, podczas zapowidzi nominacji, czy też w wystąpieniach laureatów. Do sprawy podczas ceremonii odniosła się też sama HFPA zapewniając, że kwestia obecności różnych środowisk w organizacji wkrótce zostanie uregulowana.
Tegoroczna gala miała pandemiczny charakter. Nie było tradycyjnego bankietu, uroczystość odbyła się równocześnie w Los Angeles i Nowym Jorku. Gwiazdy licznie przybyły na galę, aby wręczyć nagrody, przedstawić nominowanych. Przy stolikach siedzieli zaś statyści, którzy gromko oklaskiwali pojawiających się gości. Niemal wszyscy kandydaci do Globów przebywali w swoich domach lub w zamkniętych przestrzeniach, po odbiór nagrody osobiście stawiła się tylko Jane Fonda, ale ona wiedziała wcześniej o wyróżnieniu za całokształt twórczości i przygotowała oczywiście inspirującą przemowę. Pozostali laureaci musieli cieszyć się z nagród w swoich domach, często w otoczeniu rodziny i przyjaciół - choć nie było to normą. Tylko niektórzy z nich podeszli do nagród na luzie i taki też prezentowali strój. Większość nominowanych i laureatów ubrała na tę okoliczność wystawne i szykowne stroje. Za to Jason Sudeikis założył dres i pokazał absurdalność takiego postępowania.
W przemowach nie brakowało odniesień do obecnej sytuacji, ale też troski o ekologię. Kilka występów zostało nagranych wcześniej. HFPA przypominała, jak mocno angażuje się w działalność charytatywną. Dość standarodwy przebieg uroczystości przerywały występy komików, ale było ich niestety niewiele i sytuację uratowała praktycznie tylko Maya Rudolph.
Najważniejszą nagrodę podczas gali Złotych Globów zdobył film "Nomadland", który uznany został za najlepszy dramat. To dzieło bardzo niezależne, dalekie od Hollywood, praktycznie bez klasycznej filmowej historii, za to ważne i aktualne. Scenariusz filmu powstał na podstawie reportażu Jessiki Bruder o współczesnych amerykańskich nomadach, ludziach żyjących w kamperach i przmierzających USA w poszukiwaniu pracy czy miejsca do życia. Autorką filmu jest Chloe Zhao, która jako pierwsza w historii kobieta o korzeniach azjatyckich zdobyła Glob za reżyserię i jest też dopiero drugą w historii nagród kobietą docenioną tą nagrodą (wcześniej doceniono tylko Barbrę Streisand za "Yentl"). "Nomadland" to pierwszy w historii Globów najlepszy film dramatyczny wyreżyserowany przez kobietę. Grająca tutaj główną rolę Frances McDormand nie zdobyła kolejnego Globu i musiała uznać wyższość Andry Day, docenionej za rolę w filmie "The United States Vs. Billie Holiday". To największa niespodzianka tegorocznych nagród i dopiero druga w historii czarna aktorka doceniona za rolę w filmie dramatycznym (wcześniej doceniono tylko Whoopi Goldberg za "Kolor purpury" w 1986 roku).
Afro-amerykańscy aktorzy i aktorki zdobyli w tym roku w sumie cztery nagrody. Tę najważniejszą otrzymał pośmiertnie Chadwick Boseman, a przemowa jego żony należała do najbardziej emocjonujących podczas całej uroczystości. Boseman to dopiero drugi aktor w historii doceniony Globem pośmiertnie (wcześniej Peter Finch za "Sieć", potem triumfator Oscara). Nagrody zobyli też Daniel Kaluuya i John Boyega za role drugoplanowe. Zgodnie z przewidywaniami Aaron Sorkin zdobył Glob za scenariusz, bo też HFPA bardzo lubi i regularnie nagradza jego prace (i słusznie, bo to świetny scenarzysta, a "Proces siódemki z Chicago" to bardzo udany film).
W kategoriach komediowych/musicalowych główny triumfator to "Kolejny film o Boracie", pierwszy bodajże w historii Globów sequel doceniony tą nagrodą. Podobnie sprawa ma się z Sachą Baronem Cohenem, który otrzymał tę nagrodę drugi raz za granie postaci Borata. Jego przemowa była rzecz jasna bardzo zabawna, bo jak wszyscy podziękował HFPA, ale "białej HFPA" no i było też trochę politycznych żartów pod adresem Rudiego Giulianiego i Donalda Trumpa (czy były prezydent zakwestionu wybory HFPA?). Dość niespodziewanie wśród aktorek komediowych/musicalowych wygrała Rosamund Pike za rolę w "O wszystko zadbam". Nagrodę dla aktorki drugoplanowej otrzymała Jodie Foster, która odbierała wyróżnienie z domu w towarzystwie swojej partnerki.
Dwie nagrody zdobyła animacja "Co w duszy gra" (Soul), doceniona w swojej dedykowanej kategorii oraz za najlepszą muzykę. Za piosenkę nagrodzono m.in. Diane Warren. Wśród filmów obcojęzycznych zwyciężył amerykański "Minari" opowiadający o koreańskiej rodzinie próbującej w USA ułożyć swoje życie. To kolejny bardzo istotny etniczny głos w tegorocznych Złotych Globach.
W kategoriach telewizyjnych nie miał sobie równych w tym roku serial "The Crown". Zdobył on w sumie cztery nagrody, w tym tytuł najlepszego serialu dramatycznego oraz trzy wyróżnienia aktorskie. "The Crown" zdobył Złoty Glob za pierwszy sezon w roku 2017, ale kolejne sezony nie zyskiwały uznania HFPA. Dopiero czwarty sezon i pojawienie się Diany w tej opowieści zmieniło obraz sytuacji. I rzeczywiście Emma Corin za rolę księżnej Diany otrzymała swój pierwszy Złoty Glob, pokonując samą królową. Nagrody odebrali też Josh O'Connor i Gillian Anderson.
Najlepszy serial komediowy, to zgodnie z przypuszczeniami, "Schitt's Creek". To niezwykłe, że na tej produkcji poznano się dopiero po emisji szóstego sezonu. I tylko szkoda, że oficjalnie produkcja ta nie jest dostępna w Polsce. Pierwszy Glob w historii otrzymała grająca w serialu Catherine O'Hara. Wśród aktorów komediowych wygrał Jason Sudeikis za dobrze przyjętą rolę w "Ted Lasso".
Wśród seriali limitowanych i antologii wygrał "Gambit królowej" oraz Anya Taylor-Joy i jest to jedna z najlepszych decyzji HFPA. Mamy też małą nagrodę dla występującego w drugim planie Marcina Dorocińskiego, który dołożył swoje "dwa grosze" do tej produkcji. Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu limitowanym otrzymał Mark Ruffalo za "To wiem na pewno".
Netflix, zdobywca rekordowej liczby 42 nominacji, obronił nagrody w 10 kategoriach (na 25). Przegrał niestety wiele kategorii filmowych, a nominowany do sześciu nagród "Mank" nie zdobył żadnej (podobnie jak "Obiecująca. Młoda. Kobieta." i "Ojciec"). Generalnie jednak produkcje przeznaczone dla streamingu otrzymały 18 na 25 nagród (i to bez "Soul" i "Nomadland", bo są na granicy kina i internetu). I to nie Netflix, ale Amazon przeszedł do historii zdobywając pierwszy w historii Glob dla serwisu streamingowego w jednej z dwóch głównych filmowych kategorii. Kino więc przegrało ze streamingiem w roku pandemii, ale wydaje się, że walka trwa. 5 marca otwarte zostaną kina w Nowym Jorku, w marcu podobno też w Los Angles. Rozpoczyna się odbudowa struktur kinowych, a przed branżą stoi wiele wyzwań. Czy zmiany, które dokonały się w pandemii będą miały trwały kształt? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać za rok, podczas 79. gali wręczenia Złotych Globów.
NAJLEPSZY FILM - DRAMAT
Nomadland (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)
The Father (Trademark Films; Sony Pictures Classics)
Mank (Netflix; Netflix)
Promising Young Woman (Luckychap Entertainment / Filmnation Entertainment; Focus Features)
The Trial Of The Chicago 7 (Marc
Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)
NAJLEPSZA AKTORKA W DRAMACIE
Andra Day - The United States Vs. Billie Holiday
Viola Davis - Ma Rainey's Black Bottom
Vanessa Kirby - Pieces Of A Woman
Frances McDormand - Nomadland
Carey Mulligan - Promising Young Woman
NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE
Chadwick Boseman - Ma Rainey's Black Bottom / Ma Rainey: Matka bluesa
Riz Ahmed - Sound Of Metal
Anthony Hopkins - The Father
Gary Oldman - Mank
Tahar Rahim - The Mauritanian
NAJLEPSZY FILM - KOMEDIA/MUSICAL
Borat Subsequent Moviefilm / Kolejny film o Boracie (Four By Two Films; Amazon Studios)
Hamilton (Walt Disney Pictures / Radicalmedia / 5000 Broadway Productions / Nevis Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)
Music (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / Imax)
Palm Springs (Party Over Here / Limelight Productions; Neon / Hulu)
The Prom / Bal (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)
NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII/MUSICALU
Rosamund Pike - I Care a Lot / O wszystko zadbam
Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson - Music
Michelle Pfeiffer - French Exit
Anya Taylor-Joy - Emma.
NAJLEPSZY AKTOR W KOMEDII/MUSICALU
Sacha Baron Cohen - Borat Subsequent Moviefilm / Kolejny film o Boracie
James Corden - The Prom
Lin-Manuel Miranda - Hamilton
Dev Patel - The Personal History Of David Copperfield
Andy Samberg - Palm Springs
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W FILMIE
Jodie Foster - The Mauritanian
Glenn Close - Hillbilly Elegy
Olivia Colman - The Father
Amanda Seyfried - Mank
Helena Zengel - News Of The World
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W FILMIE
Daniel Kaluuya - Judas And The Black Messiah
Sacha Baron Cohen - The Trial Of The Chicago 7
Jared Leto - The Little Things
Bill Murray - On The Rocks
Leslie Odom Jr. - One Night In Miami...
NAJLEPSZA REŻYSERIA
Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell - Promising Young Woman
David Fincher - Mank
Regina King - One Night In Miami...
Aaron Sorkin - The Trial Of The Chicago 7
NAJLEPSZY SCENARIUSZ W FILMIE KINOWYM
Aaron Sorkin - The Trial Of The Chicago 7 / Proces siódemki z Chicago
Emerald Fennell - Promising Young Woman
Jack Fincher - Mank
Florian Zeller, Christopher Hampton - The Father
Chloé Zhao - Nomadland
NAJLEPSZA ORYGINALNA MUZYKA
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste – Soul
Alexandre Desplat - The Midnight Sky
Ludwig Göransson - Tenet
James Newton Howard - News Of The World
Trent Reznor, Atticus Ross - Mank
NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
“Io Sì (Seen)” — The Life Ahead / Życie przed sobą
Muzyka: - Diane Warren
Słowa: - Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi
“Fight For You” — Judas And The Black Messiah
Muzyka: - H.E.R., Dernst Emile II
Słowa: - H.E.R., Tiara Thomas
“Hear My Voice” — The Trial Of The Chicago 7
Muzyka: - Daniel Pemberton
Słowa: - Daniel Pemberton, Celeste Waite
“Speak Now” — One Night In Miami...
Muzyka: - Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Słowa: - Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“Tigress & Tweed” — The United States Vs. Billie Holiday
Muzyka: - Andra Day, Raphael Saadiq
Słowa: - Andra Day, Raphael Saadiq
NAJLEPSZA PEŁNOMETRAŻOWA ANIMACJA
Soul / Co w duszy gra (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
The Croods: A New Age / Krudowie 2: Nowa Era (Dreamworks Animation; Universal Pictures)
Onward / Naprzód (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
Over The Moon / Wyprawa na Księżyc (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)
Wolfwalkers / Sekret wilczej gromady (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / Gkids)
NAJLEPSZY FILM OBCOJĘZYCZNY
Minari (USA) (Plan B; A24)
Another Round (Dania) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)
La Llorona (Gwatemala / Francja) (La Casa De Producción / Les Films Du Volcan; Shudder)
The Life Ahead (Włochy) (Palomar; Netflix)
Two Of Us (Francja / USA) (Paprika Films; Magnolia Pictures)
Kategorie telewizyjne
NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY
The Crown - Netflix (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)
Lovecraft Country - HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)
The Mandalorian - Disney+ (Lucasfilm Ltd.)
Ozark - Netflix (Mrc Television)
Ratched - Netflix (Fox21 Television Studios)
NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM
Emma Corrin - The Crown
Olivia Colman - The Crown
Jodie Comer - Killing Eve
Laura Linney - Ozark
Sarah Paulson - Ratched
NAJLEPSZA AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM
Josh O'Connor - The Crown
Jason Bateman - Ozark
Bob Odenkirk - Better Call Saul
Al Pacino - Hunters
Matthew Rhys - Perry Mason
NAJLEPSZY SERIAL – KOMEDIA LUB MUSICAL
Schitt's Creek - Pop Tv (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop Tv)
Emily In Paris - Netflix (Darren Star Productions / Jax Media / Mtv Studios)
The Flight Attendant - HBO Max (Hbo Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)
The Great - Hulu (Hulu / Civic Center Media / Mrc)
Ted Lasso - Apple TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)
NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU - KOMEDIA LUB MUSICAL
Catherine O'Hara - Schitt's Creek
Lily Collins - Emily In Paris
Kaley Cuoco - The Flight Attendant
Elle Fanning - The Great
Jane Levy - Zoey's Extraordinary Playlist
NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU – KOMEDIA LUB MUSICAL
Jason Sudeikis - Ted Lasso
Don Cheadle - Black Monday
Nicholas Hoult - The Great
Eugene Levy - Schitt's Creek
Ramy Youssef – Ramy
NAJLEPSZY SERIAL LIMITOWANY, ANTOLOGIA LUB FILM TELEWIZYJNY
The Queen's Gambit / Gambit królowej - Netflix (Netflix)
Normal People - Hulu (Hulu / Bbc / Element Pictures)
Small Axe - Amazon Studios (Bbc Studios Americas, Inc / Amazon Studios)
The Undoing - Hbo (Hbo / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)
Unorthodox - Netflix (Studio Airlift / Realfilm)
NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU LIMITOWANYM, ANTOLOGII LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Anya Taylor-Joy - The Queen's Gambit / Gambit królowej
Cate Blanchett - Mrs. America
Daisy Edgar-Jones - Normal People
Shira Haas - Unorthodox
Nicole Kidman - The Undoing
NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU LIMITOWANYM, ANTOLOGII LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
Mark Ruffalo - I Know This Much Is True / To wiem na pewno
Bryan Cranston - Your Honor
Jeff Daniels - The Comey Rule
Hugh Grant - The Undoing
Ethan Hawke - The Good Lord Bird
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU TELEWIZYJNYM
Gillian Anderson - The Crown
Helena Bonham Carter - The Crown
Julia Garner - Ozark
Annie Murphy - Schitt's Creek
Cynthia Nixon - Ratched
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU TELEWIZYJNYM, SERIALU LIMITOWANYM LUB FILMIE TELEWIZYJNYM
John Boyega - Small Axe / Mały topór
Brendan Gleeson - The Comey Rule
Daniel Levy - Schitt's Creek
Jim Parsons - Hollywood
Donald Sutherland - The Undoing
NAGRODA IM. CECILA B. DEMILLE’A
Jane Fonda
NAGRODA IM. CAROL BURNETT
Norman Lear
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz