Znana jest już ostateczna lista filmów kandydujących do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021. W gronie zabiegających o te wyróżnienia jest 40 produkcji. Nominacje zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia, a 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca.
Polska Akademia Filmowa z powodu pandemii w tegorocznej edycji wydłużyła okres kwalifikowania filmów oraz seriali o dwa miesiące (do 28 lutego 2021). Łącznie na liście kandydatów do Orłów znalazło się 40 filmów, wśród nich są m.in. czeski kandydat do Oscara „Szarlatan” Agnieszki Holland, głośny debiut Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Zabij to i wyjdź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, „Eastern” Piotra Adamskiego, najnowszy film Jana Komasy, który wygrał prestiżowy festiwal filmowy Tribeca - „Sala samobójców. Hejter”, polski kandydat do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Na liście znalazły się również m.in. filmy Lecha Majewskiego („Dolina Bogów”), Małgorzaty Imielskiej („Wszystko dla mojej matki”), czy Władysława Pasikowskiego („Psy 3. W imię zasad”). Jest też spore grono pełnometrażowych dokumentów startujących do głównych Orłów, w tym „Blizny”, „Jak Bóg szukał Karela”, „Skandal. Ewenement Molesty”, „Lekcja miłości”, „Nasza mała Polska”, „Tony Halik”, „Ściana cieni”, „xABo. Ksiądz Boniecki”, „Z wnętrza”.
Wśród kandydatów do Orłów 2021 nie brakuje też tytułów, które są niestety filmami mniej udanymi, ale za to cieszyły się (przynajmniej niektóre) sporym uznaniem widzów. Do Orłów kandyduje między innymi „365 dni”, które staje w szranki o amerykańskie Złote Maliny, są też dwa filmy Patryka Vegi – „Bad Boy” i „Pętla” oraz „Swingersi”, „Mayday”, „Jak zostać gwiazdą” i „Zenek”. Na liście są też tytuły, które premierowo trafiły do internetu: „W lesie dziś nie zaśnie nikt” i „Listy do M. 4”.
Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu, przeprowadzonym przez wiodącą na świecie firmę audytorską PwC. Nominacje, a w dalszej kolejności nazwiska laureatów, są tajne aż do chwili publicznego otwarcia kopert.
Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są za najwyższe osiągnięcia w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Osiągnięcia Życia, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Odkrycie Roku oraz Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.
O nagrody Polskiej Akademii Filmowej za rok 2020 ubiegają się następujące produkcje:
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy reż. Jan Holoubek
365 dni reż. Barbara Białowąs, Tomasz Mandes
Adwokat reż. Piotr P. Gołębiowski
Bad Boy reż. Patryk Vega
Banksterzy reż. Marcin Ziębiński
Blizny reż. Agnieszka Zwiefka
Czyściec reż. Michał Kondrat
Dolina Bogów reż. Lech Majewski
Eastern reż. Piotr Adamski
Interior reż. Marek Lechki
Jak Bóg szukał Karela reż. Vít Klusák, Filip Remunda
Jak najdalej stąd reż. Piotr Domalewski
Jak zostać gwiazdą reż. Anna Wieczur-Bluszcz
Jakub, Mimmi i gadające psy reż. Edmunds Jansons
Jestem REN reż. Piotr Ryczko
Lekcja miłości reż. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja
Listy do M. 4 reż. Patrick Yoka
Mayday reż. Sam Akina
Nasza mała Polska reż. Matej Bobrik
Pętla reż. Patryk Vega
Polot reż. Michał Wnuk
Psy 3. W imię zasad reż. Władysław Pasikowski
Raz, jeszcze raz reż. Paweł Czarzasty, Krzysztof Zbieranek
Sala samobójców. Hejter reż. Jan Komasa
Skandal. Ewenement Molesty reż. Bartosz Paduch
Smak pho reż. Mariko Bobrik
Swingersi reż. Andrejs Ekis
Szarlatan reż. Agnieszka Holland
Ściana cieni reż. Eliza Kubarska
Śniegu już nigdy nie będzie reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Tarapaty 2 reż. Marta Karwowska
Tony Halik reż. Marcin Borchardt
W lesie dziś nie zaśnie nikt reż. Bartosz M. Kowalski
Wszystko dla mojej matki reż. Małgorzata Imielska
xABo: Ksiądz Boniecki reż. Aleksandra Potoczek
Z wnętrza reż. Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński, Tomasz Szwan
Zabij to i wyjedź z tego miasta reż. Mariusz Wilczyński
Zenek reż. Jan Hryniak
Zieja reż. Robert Gliński
Złotokap reż. Ragnar Bragason
Od 18 marca do 18 kwietnia trwać będzie internetowy przegląd filmów kandydujących do nagród. Produkcje będzie można wypożyczyć z sekcji Premiery Canal+. Oferta ta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów Canal+ Stacja będzie również transmitowała ceremonię wręczenia nagród.
Według informacji organizatorów nominacje do tegorocznych Orłów zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia, a 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz