wtorek, 24 sierpnia 2021

Ewa Puszczyńska na czele Komisji Oscarowej

Ruszył nabór filmów, które mogą zabiegać o możliwość reprezentowana polskiej kinematografii w rywalizacji o Oscara 2022 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Jedna zmiana już na początek jest bardzo dobra – na czele Komisji Oscarowej stanie Ewa Puszczyńska.

W oficjalnym komunikacie przeczytać można: Ruszył nabór filmów, spośród których wybrany zostanie polski kandydat do 94. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na zgłoszenia PISF czeka do 29 sierpnia br. Decyzję podejmie sześcioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej.

Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne.

Wybrany film musi być wyświetlany po raz pierwszy w kraju pochodzenia nie wcześniej niż 12 stycznia 2021 r. i nie później niż 31 grudnia 2021 r. oraz być po raz pierwszy pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.

 

Bezprecedensowa globalna pandemia koronawirusa/COVID-19 nakazała zamknięcie komercyjnych kin na całym świecie. Wybrane filmy, które miały wcześniej zaplanowaną premierę kinową, ale są w pierwszej kolejności udostępniane za pośrednictwem renomowanej komercyjnej usługi dystrybucji strumieniowej lub VOD, mogą kwalifikować się do otrzymania nagrody pod następującymi warunkami:

– dostarczenia do Akademii dokumentacji – dokument(y) oryginalny(e) i tłumaczenie na język angielski z ustalonymi przez rząd datami zamknięcia kin/kin, wcześniej planowaną premierą kinową oraz umowami na dystrybucję  lub VOD;

– film zostanie udostępniony na bezpiecznej stronie internetowej Akademii w ciągu 60 dni od oficjalnego wyboru filmu;

– film spełnia wszystkie inne wymagania kwalifikacyjne.

 

Aby filmy łatwiej spełniały wymagania dotyczące dystrybucji kinowej Akademia pozwoli filmom zakwalifikować się, jeżeli zostały pokazane poza krajem pochodzenia, pod warunkiem, że film jest wyświetlany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie w ramach płatnych biletowanych pokazów

 

Międzynarodowy Komitet Wykonawczy ds. Filmów Fabularnych będzie nadal oceniał wszystkie kwestie dotyczące zasad i kwalifikowalności.

W zgłoszeniach należy przesłać:

- dane produkcyjne: pełną listę obsady i ekipy pojawiającą się w napisach końcowych w języku angielskim;

- biografię i filmografię reżysera przetłumaczoną na język angielski;

- listę polskich i zagranicznych festiwali, w których film brał udział oraz ewentualne nagrody, terytoria sprzedaży, informacje o datach planowanej dystrybucji w kraju, a jeżeli już się odbyła, to informacje o ilości widzów;

- link do filmu do celów głosowania dla Polskiej Komisji Oscarowej.

 

Producent filmu wybranego jako oficjalny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostanie poproszony również o przesłanie dodatkowych informacji:

- opublikowane reklamy weryfikujące siedmiodniowy seans kinowy;

- 3 do 5 reprezentatywnych fotosów z filmu, w tym wyznaczony fotos główny;

- zdjęcie reżysera;

- plakat filmowy;

- trzech (3) klisz filmowych 35 mm / 70 mm lub DCP, wszystkie z dokładnymi napisami w języku angielskim;

- bezpieczny i chroniony hasłem link do filmu lub 50 płyt DVD z filmem, bez ścieżek i innych materiałów zewnętrznych, które mogą być odtwarzane w odtwarzaczach DVD o standardowej rozdzielczości Region 0 / NTSC.

 

Płyty DVD muszą znajdować się w osobnych papierowych koszulkach i muszą zawierać tylko tytuł filmu, czas trwania i kraj. Żadne grafiki, materiały promocyjne, informacje kontaktowe, nazwa firmy lub logo filmu nie są akceptowane na etykietach i koszulkach DVD. Prosimy też o niewysyłanie płyt Blu-ray.

 

PISF prosi o przesłanie pełnego zgłoszenia do 29 sierpnia 2021 na adres: agnieszka.kazubek@pisf.pl

 

Skład Komisji Oscarowej:

Ewa Puszczyńska – przewodnicząca

Radosław Śmigulski

Małgorzata Szczepkowska-Kalemba

Łukasz Żal

Sean Bobbit

Jan A. P. Kaczmarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz