Znana jest już kinowa data premiery filmu Jacka Bławuta zatytułowanego „Orzeł. Ostatni patrol”. Wejdzie on do kin we wrześniu, co oznacza że producent typuje ten film na wydarzenie festiwalu w Gdyni.
Znana jest już kinowa data premiery filmu Jacka Bławuta zatytułowanego „Orzeł. Ostatni patrol”. Wejdzie on do kin we wrześniu, co oznacza że producent typuje ten film na wydarzenie festiwalu w Gdyni.
Jest w polskich kinach mały film, który skradł widzom serca i ściąga sporo publiczności przed duże ekrany. Można chyba pisać o sukcesie filmu „C’mon C’mon”, zainteresowanie nim jest cały czas bardzo duże.
[BOX OFFICE] Spodziewano się w branży zapewne w drugi weekend drastycznego spadku zainteresowania filmem „Gierek”, ale zamieszanie wokół tej nieudanej (także moim zdaniem) produkcji, służy jej w polskich kinach. Jeśli więc szukać jakiś pozytywów tej realizacji, to właśnie w takich kategoriach.
Od kilku miesięcy powierzono mi zadanie budowania programu filmowego w kinie Zamek w Szczecinie. Oto propozycje, które przygotowałem na luty 2022 roku. Na początku dogrywamy filmy z końca stycznia, a potem… Oscary, Walentynki, Daniel Bruhl, Ryûsuke Hamaguchi i dużo Almodovara. Wśród propozycji filmowych znajdą się m.in. „Summer of Soul” i „Odkupienie” (po raz pierwszy w Szczecinie), „Piosenki o miłości”, „Mascarpone”, „Magdalena”, „Matki równoległe”, „W pętli ryzyka i fantazji”. Zapraszam mieszkańców Szczecina i okolic.
Lubicie zabawki filmowe? Te lepszej jakości bardzo szanuje i kilka towarzyszy mi na co dzień w pracy. Nie ma wśród nich Indiany Jonesa, ale to się wkrótce może zmienić. Zabawki takie pojawią się w sprzedaży wraz z premierą nowej części przygód słynnego archeologa-awanturnika.
Nanny |
Znani są już laureaci nagród internetowej odsłony tegorocznej edycji Sundance Film Festival. Czy ponownie pojawiły się tutaj filmy, które pod koniec roku będą szeroko omawiane w sezonie nagród i budzić będą emocje w kinach? Bardzo na to liczę i podobno sporo ciekawych tytułów pozostało po festiwalu Sundance. Kto zdobył nagrody?
Trafił Guillermo del Toro swoim nowym filmem w moje oczekiwania. Jego „Zaułek koszmarów” to prawdziwy skarb dla wielbicieli klasyki filmowej, niespiesznych i skupionych opowieści, wizualnych pomysłów i dobrego aktorstwa. Głównych Oscarów z tego nie będzie, ale doświadczenie filmowe stoi na świetnym poziomie. Jak więc „Zaułek koszmarów” prezentuje się na tle poprzednich reżyserskich dokonań Guillermo del Toro?
To tylko pozornie jedna z mniej istotnych Gildii skupiająca rzemieślników pracujących w Hollywood. Nagrody za najlepszy montaż, przyznawane przez to środowisko, mają znaczący wpływ na finał Oscarów.
Nominacje do swoich nagród ogłosiła Gildia Reżyserów Amerykańskich. Obyło się bez większych niespodzianek. Ci twórcy będą walczyć też o Oscary.
Nominacje do swoich nagród ogłosiła Gildia Scenarzystów Amerykańskich. W rywalizacji o ten nagrody nie mogą brać udziału teksty nie zatwierdzone przez tę organizację. I dlatego corocznie tak nietypowe są ich nominacje i dalekie od Oscarów.
W Chinach można już oglądać oficjalnie film „Podziemny krąg” w reżyserii Davida Finchera i na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Wielu fanów filmów jest oburzonych, ja czuję niesmak, pisarz się odniósł, a reżyser milczy. Chińczycy nic sobie nie robią, mają w nosie decyzje artystyczne i nikt im nic nie zrobi. Hollywood ciągle zabiega o dostęp do tego rynku i zgodzi się na wszystkie niegodziwości. Mi pozostaje potępić takie praktyki i zachęcić do oglądania oryginalnego „Podziemnego kręgu”, bo to genialne kino.
[BOX OFFICE] Francuskiego zdobywcę Złotej Palmy w Cannes, film „Titane”, zobaczyło w Polsce już 17 tysięcy widzów. To znaczące osiągnięcie tego bardzo odważnego i kontrowersyjnego filmu.
Szkoła Filmowa w Łodzi i Netflix rozpoczynają długofalową współpracę. Nowy projekt powstał z myślą o młodym pokoleniu filmowców z Polski. Netflix rozpoczyna cykl warsztatów dla studentek i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Wspólna inicjatywa ułatwi młodym talentom stawianie pierwszych kroków na artystycznej ścieżce i początek profesjonalnej kariery w polskiej branży audiowizualnej.
Amerykańska Gildia Producentów ogłosiła nominacje do swoich dorocznych nagród. Zostaną one przyznane po raz 34. Połowa nominowanych filmów to produkcje firmowane przez serwisy streamingowe, aż trzy z nich wyprodukował Netflix.
Francuska Akademia Filmowa
ogłosiła nominacje do swoich dorocznych nagród, Cesarów. Liderem nominacji jest
film „Illusions Perdues” (Lost Illusions) w reżyserii Xaviera Giannoliego,
który otrzymał ich aż 15. W kategorii doceniającej pełnometrażowe animacje znalazła się polska koprodukcja, film "Nawet myszy idą do nieba".
Disney zapowiedział wstępną datę premiery swojej platformy w Polsce. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w internecie Disney+ trafi do nas latem tego roku.
Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych ogłosiło nominacje do swoich dorocznych nagród. Na liście kandydatów są zdjęcia do „Diuny” i „Belfastu”, ale brakuje „West Side Story”.
W miesięczniku „Kino” przeprowadziliśmy doroczny plebiscyt na najlepsze filmy roku. W naszym redakcyjnym głosowaniu wygrała „Aida”.
W najbliższy weekend w kinach IMAX będzie pokazywany film „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”. To pierwsze seanse tego filmu na tak dużym ekranie, a całość wydarzenia zorganizowana z okazji rocznicy 20. lat od polskiej premiery dzieła Petera Jacksona.
[WIDEO] Mała próbka animowanej wersji „Pinokia”, która podpisana będzie przez Guillermo del Toro. Teaser pojawił się na chwilę przed polską premierę jego najnowszej fabuły, czyli „Zaułku koszmarów”.
[BOX OFFICE] Znane są już oficjalne wyniki otwarcia filmu „Gierek” i nieprecyzyjne otwarcie animacji „Sing 2”. Oba wyniki prezentują się dobrze, a może i lepiej.
Ricky Gervais, znakomity brytyjski komik, współtwórca serialu „Biuro” (wersji oryginalnej) i ciągle świetnego „After Life”, zgłosił się na gospodarza gali wręczenia Oscarów. Ma ku temu predyspozycje, ale stawia pewne warunki… I sam nie wierzy, że ktoś mu powierzy to zadanie.
Organizatorzy Polskich Nagród Filmowych Orły 2022 przedstawili wstępną listę filmów, które zabiegać będą o tegoroczne „polskie Oscary”. Na wstępnej liście znajduje się 69 tytułów, ale organizatorzy wydarzenia do końca stycznia czekają na dodatkowe zgłoszenia. Sporo na tej liście jest pełnometrażowych dokumentów i polskich koprodukcji.
Polska Akademii Filmowa, która co roku wyłania nominowanych i laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły podjęła decyzje o wydłużeniu okresu kwalifikacji filmów do końca stycznia br., a także o zmianach w Regulaminie Orłów 2022.
Paramount (zapewne przy aktywnym udziale Toma Cruise’a) odsunął dość znacząco w czasie premiery 7 i 8 części „Mission: Impossible”.
To jeszcze nie jest informacja o planowanym filmie, ale już wiadomo, że książkowy „Heat 2” pojawi się na rynku 9 sierpnia 2022. Czym będzie „Gorączka 2” i czy powstanie na jej podstawie film?
USC Scripter Awards przyznawane są za najlepsze scenariusze będące adaptacjami istniejących materiałów literackich. W tym roku o nagrodę tę zabiegają m.in. „Diuna” i „Tragedia Makbeta”.
[WIDEO] Tak naprawdę producenci telewizyjnej wersji „Władcy Pierścieni” nic nie pokazali w pierwszym teaserze, ale i tak zapowiada się ich realizacja bardzo dobrze. Amazon za prawie pół miliarda dolarów realizuje projekt oficjalnie zatytułowany „The Lord of the Rings: The Rings of Power”.
Aleksandra Terpińska, autorka filmu „Inni ludzie”, zdobyła tegoroczny Paszport Polityki w kategorii Film.
Mimo rozprzestrzeniającej się fali zachorowań w Europie i na świecie, organizatorzy 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zapowiedzieli przeprowadzenie tradycyjnej edycji wydarzenia. Będzie ono co prawda rozgrywało się z zachowaniem środków bezpieczeństwa i w jego trakcie mocno ograniczone zostaną kwestie społeczne, ale 18 filmów z Konkursu Głównego zostanie zaprezentowanych widzom i jurorom. W gronie kandydatów do nagród są m.in. nowe filmy wielu cenionych twórców kina autorskiego. Festiwal w Berlinie odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2022, ale laureatów nagród poznamy już 16 lutego. Przed rokiem Berlinale wygrał rumuński film „Niefortunny numerek lub szalone porno”.
The Visual Effects Society po raz 20. ogłosiła nominacje do swoich dorocznych nagród. Na czele nominowanych znalazły się fabularna „Diuna”, animowane „Encanto” i serialowy „Loki”.
Grono zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji przyznało swoje doroczne Nagrody Lumiere. Za najlepszy film roku uznano „Zdarzyło się” (Happening), także zdobywcę zeszłorocznego Złotego Lwa w Wenecji. Najwięcej nagród Lumiere otrzymali twórcy „Annette”.
[BOX OFFICE] Francuski „Titane” biega po polskich kinach od jesieni zeszłego roku, a w miniony piątek film trafił do regularnej dystrybucji. Od premiery i wraz z pokazami przedpremierowymi zdobywcę Złotej Palmy zobaczyło blisko 11 tysięcy widzów. Na tle wielu innych filmów w 2021 roku, jest to dobre osiągnięcie.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbędzie się światowa premiera filmu „Nie zgubiliśmy drogi” (We Haven’t Lost Our Way). Jego twórcami są Anka Sasnal i Wilhelm Sasnal, a główne role grają Agnieszka Żulewska, Andrzej Konopka i Oskar Hamerski.
Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała się na miły gest. Kilka dni temu prezydent Akademii spotkał się z aktorką Hayley Mills i wręczył jej Oscara, w miejsce tego skradzionego aktorce kilka dekad temu.
To nie jest pochwała. Chleo Zhao, wsławiona Oscarem za „Nomadland”, zaproponowała tak hermetyczną i drętwą ekranizację komiksu Marvela, że niestety nie da się tego oglądać. "Eternals" to nuda.
„Mała mama” miała swoją premierę w 2021 roku, ale do mnie dotarła dopiero teraz. I dobrze, bo na dworze jakoś tak ponuro, a ta piękna opowieść zdecydowanie rozgrzewa serce. Céline Sciamma stworzyła piękną historię i mnie ta magia zachwyciła.
Paramount Home Media zapowiedział premierę trylogii „Ojciec chrzestny” w 4K, która pojawi się z okazji 50. rocznicy premiery tego klasycznego filmu. Wydanie wygląda pięknie, dostępny jest zwiastun tego zestawu. Film trafi też do kin w USA.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie otworzy najnowszy film François Ozona zatytułowany „Peter von Kant”. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że odbędzie się ono stacjonarnie, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kilka wydarzeń branżowych odbędzie się online.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej ogłosiła szerokie listy kandydatów do swoich dorocznych nagród we wszystkich 24 kategoriach. Wśród najczęściej pojawiających się filmów, znajdują się “No Time to Die”, “Belfast” i “West Side Story”.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Nominacje do swoich nagród ogłosiła Gildia Aktorów Ekranowych. To jest zawsze bardzo silny wskaźnik faworytów do Oscarów. W tym roku po trzy nominacje zdobyli aktorzy grający w „Domu Gucci” i „Psich pazurach”.
Po raz pierwszy od trzech lat, galę wręczenia Oscarów poprowadzi gospodarz uroczystości. Takie informacje przekazali przedstawiciele ABC, która wyemituje ceremonię 27 marca 2022 roku.
Film "Sukienka" Warszawskiej Szkoły Filmowej, który znalazł się na shortliście Akademii Filmowej, jest już dostępny za darmo w serwisie YouTube dla widzów na całym świecie. Zgodnie z informacjami przekazanymi mi przez producenta, film pozostanie tam do końca miesiąca.
[BOX OFFICE] „Koniec świata czyli Kogel Mogel 4” podbija polskie kina, mimo rosnącej liczby zachorowań i kolejnej fali Covid-19. Od minionego piątku film zobaczyło w polskich kinach 222 189 widzów (wraz z pokazami przedpremierowymi 290 602). To nie jest najlepszy wynik otwarcia polskiej produkcji od początku pandemii. (Aktualizacja)
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 79. przyznało swoje Złote Globy. Bez gali transmitowanej na żywo w telewizji, czerwonego dywanu, nominowanych i zaproszonych gwiazd. W dwóch najważniejszych kategoriach zwyciężyły dramat Jane Campion „Psie pazury” i musical Stevena Spielberga „West Side Story”.
Peter Bogdanovich mówił niedawno Yoli Czaderskiej-Hayek o „Ostatnim seansie filmowym”, ulubionym swoim filmie, czasach pandemii, planach na przyszłość. To chyba jeden z ostatnich wywiadów, jakie przed śmiercią udzielił ten twórca.
Nowa produkcja studia Pixar zatytułowana „To nie wypanda” (w oryginale Turning Red) nie trafi do kin i będzie miała dystrybucję wyłącznie w internecie. Wszędzie tam, gdzie dostępna jest platforma Disney+. W Polsce film wejdzie do kin 11 marca i chyba pojawi się przed premierą Disney+ w Polsce.
W miniony wtorek przed kinem Kinoteka w Warszawie doszło do protestu przeciwko pokazywaniu w Polsce filmu „Benedetta”. Polski dystrybutor filmu otrzymał list protestacyjny od zatroskanych katolików, w internecie krąży petycja przeciwko pokazywaniu „Benedetty” w kinach. To oczywiście także fajna reklama dla filmu.
Swoje nagrody przyznała organizacja National Society of Film Critics, jedno z bardziej liczących się stowarzyszeń skupiających krytyków filmowych. Podobnie, jak krytycy z Nowego Jorku i Los Angeles i tutaj wygrał japoński „Drive My Car”.