środa, 31 sierpnia 2022

KALENDARZ FESTIWALI FILMOWYCH 2022

Oto Kalendarz Festiwali Filmowych na rok 2022. Dane w kalendarzu będą aktualizowane wraz z napływającymi informacjami o potwierdzonych wydarzeniach festiwalowych odbywających się w naszym kraju. (aktualizacja 20.11.2022)

Składy jurorskie 47. FPFF

Organizatorzy 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłosili składy jurorskie tegorocznego wydarzenie. Na czele jury Konkursu Głównego stanie Jerzy Domaradzki. Jury mikrobudżetów przewodzić będzie Allan Starski, a Ewa Puszczyńska będzie przewodniczyć jury konkursu filmów krótkometrażowych.

„Orzeł. Ostatni patrol” na otwarcie 47. FPFF

Już 12 września w Gdyni rozpocznie się doroczne święto rodzimego kina – 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Filmem otwarcia festiwalu będzie produkcja nierozerwalnie związana z polskim morzem, czyli „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta.

Wszyscy konkurenci „IO” do Oscara (jak na razie)

Do 30 sierpnia dziesięć kinematografii oficjalnie przedstawiło swoich kandydatów do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Oto obecni konkurenci „IO” Jerzego Skolimowskiego. Ale to dopiero początek…

wtorek, 30 sierpnia 2022

Zmarła gwiazda „W trójkącie”. Miała 32 lata

Niespodziewanie wczoraj, po nagłej chorobie, w wieku 32 lat zmarła w Nowym Jorku Charlbi Dean. To pochodząca z Afryki Południowej modelka i aktorka, która zagrała świetną rolę w filmie „W trójkącie” w reżyserii Rubena Ostludna. W maju film zdobył Złotą Palmę w Cannes.

„BARDO” Inarritu na plakacie i z datą

Jednym z wydarzeń zbliżającego się 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji będzie premiera nowego filmu Alejandro G. Inarritu. Nosi on tytuł „BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths”, właśnie zaprezentowano jego plakat oraz datę premiery. Za produkcją stoi Netflix.

„IO” polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa, działająca przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, wskazała polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Osiem filmów zabiegało o ten zaszczyt, polskim kandydatem do Oscara został film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Chris Rock nie poprowadzi Oscarów 2023

Chris Rock otrzymał od Amerykańskiej Akademii Sztuk i Wiedzy Filmowej propozycję poprowadzenia przyszłorocznej gali wręczenia Oscarów. Oferty tej nie przyjął.

Czytanie performatywne kolaudacji „Przesłuchania”

Znakomita filmowa propozycja. Częścią wydarzenia o nazwie „Gdańsk ’82. Festiwal, który się nie odbył” będzie >>Czytanie performatywne kolaudacji filmu „Przesłuchanie”<<. Opiekunem tego przedsięwzięcia jest Michał Szcześniak. Odbędzie się ono 3 września w Kinie Iluzjon w Warszawie.

Polskie dokumenty wśród 13 najlepszych z Europy

Europejska Akademia Filmowa zaprezentowała listę 13 tytułów rekomendowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii doceniającej pełnometrażowe dokumenty. W tym gronie znalazły się dwie polskie produkcje/koprodukcje. O nominację i potem tytuł najlepszego europejskiego filmu dokumentalnego zabiegają „Film Balkonowy” Pawła Łozińskiego oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak.

poniedziałek, 29 sierpnia 2022

„Broad Peak” w kinach w 6 miastach

Od 9 września „Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida będzie pokazywane w 6 miastach, w 10 kinach w Polsce. Świetna wiadomość dla widzów, którzy chcieliby zmierzyć się z tym obrazem na wielkim ekranie. Niedługo potem „Braod Peak” będzie dostępny na małym ekranie i platformie Netflix.

„Milczące bliźniaczki” w księgarniach we wrześniu

Na 28 września Wydawnictwo Czarne zapowiada premierę polskiego tłumaczenia książki Marjorie Wallace pt. „Milczące bliźniaczki”. Na jej podstawie powstał film Agnieszki Smoczyńskiej „Silent Twins”, który w kinach pojawi się w październiku.

Świetny plakat do filmu „Chleb i sól”

Na kilka dni przed rozpoczęciem 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji prezentowano plakat do debiutu Damiana Kocura "Chleb i sól", który będzie miał swoją światową premierę w konkursie Orizzonti.

W świecie Kieślowskiego

Coś ciągnęło mnie na Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w Sokołowsku od lat. I już wiem. Miejsce jest niezwykłe, czas płynie tutaj inaczej, ludzie zwalniają, jest niezwykła swoboda, goście festiwalu stają się częścią społeczności tego miejsca. Panuje SPOKÓJ.

sobota, 27 sierpnia 2022

„Babi Jar. Konteksty” już dostępny w internecie

[FILM] Wybitny film Siergieja Łoźnicy zatytułowany „Babi Jar. Konteksty” jest już oficjalnie dostępny w internetowej wypożyczalni. To okazja obejrzenia dokumentalnego dzieła, dotykającego tragicznej historii. Dla mnie „Babi Jar. Konteksty” to jeden z najlepszych filmów roku. Przy montażu filmu operującego archiwaliami pracował Tomasz Wolski.

„Film balkonowy” na drodze do Oscara

Polska Komisja Oscarowa raczej nie będzie miała odwagi wytypować „Filmu balkonowego” do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Film Pawła Łozińskiego będzie jednak zabiegał o Oscara dla pełnometrażowego dokumentu. Już dziś produkcja ta jest na szerokiej liście kandydatów do Nagrody Akademii.

piątek, 26 sierpnia 2022

Niemiecki kandydat do Oscara wybrany

Film „Na Zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera, pierwsza niemiecka ekranizacja książki Ericha Marii Remarque’a, będzie reprezentował naszych zachodnich sąsiadów w rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Polski kandydat do Oscara wkrótce

Na 30 sierpnia na godzinę 15:00 Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił początek konferencji prasowej, na które poznamy polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Komisja Oscarowa rozpatrzy kandydatury ośmiu filmów.

czwartek, 25 sierpnia 2022

„TÁR” z Blanchett jeszcze ciekawszy

[WIDEO] Wydawało się, że będzie to dość klasyczna opowieść, a tymczasem nowy zwiastun przewraca do góry nogami moje wyobrażenie o filmie „TÁR”. Lubię tak!

„Biały szum” także w kinach, o „Broad Peak” cisza

Informacje o Netflix pojawiają się na blogu sporadycznie, ale zawsze gdy firma ta ogłasza pokazy swoich filmów w kinach. Dziś pojawił się zwiastun filmu „Biały szum”, a tam wiadomość o planowanych pokazach w wybranych kinach. Nie ma tej informacji niestety przy „Broad Peak”. Aktualizacja (29.08): "Broad Peak" będzie w polskich kinach.

Kino Zamek w Szczecinie. Wrzesień 2022

Kino Zamek w Szczecinie powraca po wakacyjnej przerwie do stacjonarnych pokazów. Na widzów najmniejszego kina w moim mieście przygotowaliśmy w zespole sporo interesujących propozycji. Powraca przegląd Jima Jarmuscha, będą ciekawe polskie filmy (po raz pierwszy „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”), produkcje ZFF Pomerania Film (m.in. premiera „Wiarołoma”), kilka ciekawych przedpremier („Pod ziemią”, „Baby Broker”, „Serce dębu”), premierowo „Vortex” i „Niewierna” oraz „Kręgosłup nocy” i „Stracone złudzenia”.

Kryzys w WBD i przesunięcia filmów

Według informacji napływających zza oceanu Warner Bros. Discovery nie stać na wprowadzenie obecnie do kin za wielu filmów i dlatego przesuwa premiery kilku swoich oczekiwanych produkcji.

środa, 24 sierpnia 2022

Wszyscy chcą King Konga

Aż trzy produkcje opowiadające o King Kongu są w planach w Hollywood. I wszystkie związane z różnymi producentami oraz ich platformami. Do gry włączył się dziś Disney+.

„Jezioro Słone” Kasi Rosłaniec w Toronto

„Jezioro Słone” w reżyserii Kasi Rosłaniec zostanie pokazane na MFF Toronto 2022 w sekcji Industry Selects, do której Selekcjonerzy festiwalu zapraszają 10 filmów o wyjątkowym potencjale sprzedażowym.

„Chłopi” ponownie w Kijowie

Trwają prace malarskie nad „Chłopami” – współczesną adaptacją noblowskiej powieści Reymonta z udziałem m.in. Mirosława Baki, Małgorzaty Kożuchowskiej, Sonii Bohosiewicz, Macieja Musiała, Doroty Stalińskiej, Roberta Gulaczyka i Kamili Urzędowskiej. Do malarzy pracujących w studiach w Polsce, Litwie i Serbii ponownie dołączyła grupa artystów w studiu w Kijowie, zamkniętym przez 6 miesięcy z powodu wojny. 

Mendes, Deakins, Colman i ich Imperium

[WIDEO] Kiedy Sam Mendes łączy siły z operatorem Rogerem Deakinsem, do tego w filmie grają Olivia Colman i Toby Jones, muzykę przygotowują Trent Reznor i Atticus Ross, a całość opowiadać ma także o miłości do kina, to ja z zaufaniem przyglądam się takiej produkcji. Twórca „1917” powraca do kina skromniejszym filmem, który nosi tytuł „Imperium światła”.

wtorek, 23 sierpnia 2022

„Syndrom Hamleta” w kinach

Już niedługo na ekranach kin będzie można zobaczyć jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Do kin trafi "Syndrom Hamleta".

„The Kingdom Exodus” – czołówka serialu von Triera

[WIDEO] W internecie pojawiała się bardzo ciekawa sekwencja otwierająca serial „The Kingdom Exodus” w reżyserii Larsa von Triera. We wrześniu produkcję obejrzą widzowie festiwalu w Wenecji. Wielu fanów czeka na powrót do świata kultowego „Królestwa”.

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

„Silent Twins” Smoczyńskiej w październiku w Polsce

 

Na 21 października 2022 zaplanowana została ogólnopolska premiera filmu „Silent Twins”, pierwszego pełnometrażowego i anglojęzycznego projektu Agnieszki Smoczyńskiej. Oczekiwania względem tego filmu są bardzo duże. 16 września film wchodzi do kin w USA.

„Władca Pierścieni” Amazona w kinach

Amazon Prime na chwilę przed premiera serialu "The Lord of the Rings: The Rings of Power" postanowił wprowadzić dwa pierwsze odcinki do 200 kin na świecie. Nie ma tutaj Polski.

Polskie produkcje na festiwalu w Toronto

Jak poinformował PISF, dwie polskie produkcje znalazły się w programie prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Będą to „IO” Jerzego Skolimowskiego i „Autobiografia” Makbula Mubaraka, które zostaną zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-18 września br. Już chyba nie ma wątpliwości, że to właśnie „IO” będzie reprezentowało polską kinematografię w rywalizacji o Oscara.

niedziela, 21 sierpnia 2022

Laureaci 49. Ińskiego Lata Filmowego

Bohater

Podczas 49. Ińskiego Lata Filmowego przyznano tradycyjnie nagrody dla najlepszego polskiego i zagranicznego filmu. Zwyciężyły „Anioły z Sindżaru” i „Bohater”. Festiwal ciągle ma magiczną aurę, a ja otrzymałem tytuł „Ambasadora Festiwalu”. Niech wpis ten będzie też okazją do opisania filmu "Pamfir", który zrobił na mnie duże wrażenie.

Sieć Cinema City zagrożona? To prawie 10 tys. ekranów

 

Cineworld, właściciel Cinema City, przygotowuje się do ogłoszenia upadłości po pandemii — poinformował "The Wall Street Journal". Spowodowało to mocną przecenę akcji spółki. Firma, która prowadzi 751 placówek w 10 krajach, zadłużyła się na 4,8 mld funtów.

piątek, 19 sierpnia 2022

„Avatar” znika z Disney+. Niech żyje kino i Blu-ray!

Niech przykład ten posłuży za wyższość nośników fizycznych (Blu-ray) nad dostępem do szerokich bibliotek w serwisach streamingowych. Bez zapowiedzi Disney wycofał ze swojej biblioteki na Disney+ film „Avatar”. Nie jestem zaskoczony taką polityką, ale stylem w jakim to zrobiono, już zdecydowanie tak. Korporacja ma tutaj szeroki plan biznesowy, a widz dla nich to...

czwartek, 18 sierpnia 2022

Lista kandydatów do Europejskich Nagród Filmowych

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę tytułów, które będą zabiegać w tym roku o Europejskie Nagrody Filmowe. Mamy w tym gronie polskiego reprezentanta i jest to „Io” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

40 lat temu, festiwal się nie odbył. Teraz będzie!

Równo 40 lat temu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się – z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał kolejną edycję. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, a nawet sięgnęła po najwyższe laury. W 1984 roku festiwal wygrała „Austeria” Jerzego Kawalerowicza, z kolei w 1987 triumfowała „Matka Królów” Janusza Zaorskiego. W roku 1989, krótko po upadku komunizmu, na festiwalu pokazano kilku tzw. półkowników, w tym „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego. Jednak część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.

środa, 17 sierpnia 2022

"Głupcy", mnie Wasilewski przekonał

Jestem po seansie „Głupców” Tomasza Wasilewskiego i mimo bardzo dużych obaw, uznaję ten film za udaną artystyczną wypowiedź. Przede wszystkim za odważny głos twórcy, który mówi własnym filmowym językiem. Bez kompromisów… To się nie musi podobać.

wtorek, 16 sierpnia 2022

Zmarł Wolfgang Petersen

W wieku 81 lat zmarł Wolfgang Petersen, niemiecki reżyser, który odniósł ogromny sukces w Hollywood. Zabłysnął ekranizacją „Okrętu”, potem była „Niekończąca się opowieść”, a w Hollywood kilka bardzo dużych tytułów z „Troją” na czele.

Akademia przeprasza po 50 latach

Sacheen Littlefeather w 1973 roku pojawiła się na gali oscarowej, by w imieniu Marlona Brando oficjalnie zrezygnować z przyjęcia przez niego statuetki za rolę w "Ojcu chrzestnym". Aktorka i rdzenna Amerykanka została podczas swojego przemówienia wykpiona i w kolejnych latach poddana ostracyzmowi, przez co jej kariera się załamała. Teraz, po 50 latach, od pamiętnych wydarzeń Akademia Filmowa postanowiła przeprosić aktorkę.

8 polskich filmów do Oscara międzynarodowego

Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprezentował listę ośmiu tytułów, które zgłoszone zostały przez producentów do udziału w zmaganiach o możliwość reprezentowania polskiej kinematografii w rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję o wyborze poznamy 26 sierpnia.

poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Polski „Słoń” sprzedany do USA

Jak informuje Screendaily firma Tongariro sprzedała film „Słoń” w reżyserii Kamila Krawczyckiego na rynki filmowe w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Francji i w niemieckojęzycznej Europie. We wrześniu film wystartuje w Konkursie Mikrobudżetów na festiwalu w Gdyni.

Polskie sukcesy na festiwalu w Locarno

Dwie polskie produkcje pokazywane na międzynarodowym festiwalu w Locarno w sekcji La Semaine de la Critique (Tydzień Krytyki) zdobyły znaczące nagrody. Były one udziałem „Syndromu Hamleta” i „Pisklaków”.

Warner dystrybutorem filmów MGM poza USA

Z informacji zamieszczonych w sieci wynika, że Warner Bros. przejmuje międzynarodową kinową dystrybucję filmów produkowanych przez MGM.

sobota, 13 sierpnia 2022

Taika Waititi ratuje zwierzaki

[WIDEO] Nie znałem tego filmiku animowanego, a powstał w zeszłym roku. Taika Waititi udzielił głosu głównemu bohaterowi filmu „Save Ralph”. Filmik ten wspierał kampanię przeciwko wykorzystywaniu zwierząt do testów kosmetyków. Znakomita realizacja, świetny Waititi i przerażająca prawda o dramacie zwierzaków, przeznaczonych do testów.

piątek, 12 sierpnia 2022

Nominacje do Saturnów. SF, Horrory, Akcja…

Saturny to takie nagrody, które podsumowują wydarzenia w kinie popularnym i przyznają nominacje podzielone na kino SF, Fantasy, Horrory, Akcje i wiele innych. To dobra wskazówka dla osób szukających rekomendacji w kinie i małoekranowej przestrzeni gatunkowej. W tym roku Saturny przyznane zostaną po raz 50.

11. Hommage à Kieślowski. Kalendarz wydarzeń

11. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski 2022 odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia. Hasło przewodnie festiwalu to „Kino Interwencja”. Blog „Spór w kinie” jest patronem medialnym wydarzenia. Dziś przedstawiam szczegółowy program tego festiwalu.

Nominacje do 14. edycji Nagród PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nominacje do 14. edycji Nagród PISF. Są to wyróżnienia w branży filmowej, doceniające pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Laureatów poznamy 14 września podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

czwartek, 11 sierpnia 2022

116 tysięcy widzów Nowych Horyzontów

Ponad 116 tys. uczestniczek i uczestników wzięło udział w hybrydowej edycji festiwalu Nowe Horyzonty. Odnotowano wzrost frekwencji na pokazach stacjonarnych o 33% względem ubiegłego roku.

Natasza Parzymies wyróżniona przez Variety

Prestiżowy magazyn Variety przygotował coroczną listę 50. nazwisk najlepszych młodych twórców, którzy już teraz wywarli ogromny wpływ na branżę rozrywkową. W gronie tym jest Natasza Parzymies, 22-letnia reżyserka z Polski, autorka serialu „Kontrola”.

środa, 10 sierpnia 2022

Złote Globy wracają do NBC?

Umowa nie została jeszcze ostatecznie podpisana, ale podobno sprawa jest na dobrej drodze. Złote Globy mogą ponownie powrócić na antenę NBC, a to oznacza odrodzenie tej nagrody, po tym, jak organizacja je przyznająca musiał przejść reformę.