Sporo filmów dokumentalnych, premiery „Alcarras”, „Pamiętnika przelotnego romansu” i „Baby Broker”. Tak wygląda repertuar kina Zamek w Szczecinie w październiku, który miałem możliwość przygotować.
PAŹDZIERNIK Z FILMEM DOKUMENTALNYM W KINIE ZAMEK
4-13 PAŹDZIERNIKA
4 października (wtorek), godz. 18:00
5 października (środa), godz. 18:00
6 października (czwartek), godz. 18:00
11 października (wtorek), godz. 17:00
19 października (środa), godz. 19:30
dokumentalny, Polska 2022 (91 min)
Reżyseria Natalia Koryncka-Gruz
Biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii. Była bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.
Simona była postacią wyjątkową. Zajmowała się między innymi ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsychologa. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej, między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była uważana za czarownicę.
SERCE DĘBU (PREMIERA)
Le chêne
7 października (piątek), godz. 17:00
8 października (sobota), godz. 19:00
11 października (wtorek), godz. 19:00
12 października (środa), godz. 17:00
dokumentalny, Francja 2022 (80 min)
Reżyseria Laurent Charbonnier, Michel Seydoux
Pierwsza miłość, wychowywanie dzieci, edukacja, kłopoty z sąsiadami, zazdrość, solidarność, przetrwanie – czyli mała społeczność w soczewce. Tylko, że twórcy filmu zamiast na przedmieścia Paryża czy francuską prowincję zabierają nas do miejsca zamieszkanego przez wiewiórki, mrówki, sójki, myszy, chrząszcze i sarny. Ich domem jest ponad dwustuletni dąb, długowieczny, majestatyczny, symbolizujący siłę i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Jest też naturalną przestrzenią życiową dla wielu stworzeń, których zmagań z losem na co dzień z tak bliska nie obserwujemy.
ANIA (PREMIERA)
7 października (piątek), godz. 19:00
9 października (niedziela), godz. 17:00
12 października (środa), godz. 19:00
13 października (czwartek), godz. 17:00
dokumentalny, Polska 2022 (93 min)
Reżyseria Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski
Inspirująca historia aktorki Ani Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Jest to film dokumentalny zbudowany z wywiadów oraz niepublikowanych dotąd materiałów z prywatnych archiwów, dzięki którym możemy zobaczyć portret kobiety utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym.
SYNDROM HAMLETA (PREMIERA)
8 października (sobota), godz. 17:00
9 października (niedziela), godz. 19:00
13 października (czwartek), godz. 19:00
dokumentalny, Polska/Niemcy 2022 (85 min)
Reżyseria Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Film ukazuje historie "dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu" - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.
NAGRODA DLA NAJLEPSZEG POLSKIEGO FILMU, WYRÓŻNIENIE JURY W KONKURSIE DOKUMENTALNYM NA 62. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM.
POZOSTAŁE PREMIERY FILMOWE W KINIE ZAMEK
PAMIĘTNIK PRZELOTNEGO ROMANSU (PREMIERA)
Chronique d'une liaison passagere
14 października (piątek), godz. 17:00
16 października (niedziela), godz. 19:30
18 października (wtorek) godz. 17:00
20 października (czwartek) godz. 19:30
komedia, Francja 2022 (100 min)
Reżyseria Emmanuel Mouret
Obsada: Sandrine Kiberlain Vincent Macaigne, Georgia Scalliet
Lekki, francuski komediodramat, który łączy romantyczno-obyczajowe kino Erica Rohmera ze sporą ilością neurotycznego komediodramatu Woody’ego Allena. Siłą tego francuskiego romansu jest błyskotliwy, znakomicie napisany scenariusz, który pokazuje jak autentycznie kruche i zmienne bywają ludzkie relacje. Samotna, ale wyzwolona matka i żonaty mężczyzna wchodzą w romans na zasadzie relacji czysto seksualnej. Oboje uznają to za relację tymczasową, ale… życie potrafi płatać figle, a los ma własne plany. Film w subtelny sposób opowiada o zmieniających się relacjach uczuciowo-seksualnych.
ALCARRÀS (PREMIERA)
14 października (piątek), godz. 19:30
15 października (sobota), godz. 19:30
16 października (niedziela), godz. 17:00
18 października (wtorek) godz. 19:30
19 października (środa), godz. 17:00
20 października (czwartek), godz. 17:00
dramat, Hiszpania/Włochy 2022 (120 min)
Reżyseria Carla Simón
Obsada: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset
Wielki powrót autorki „Lata 1993”. Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na Berlinale opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia rolników z katalońskiej wioski. Carla Simón ponownie umieszcza w centrum wydarzeń dziecięcych bohaterów, co nadaje błahym, pozornie nieefektownym wydarzeniom walor niezwykłości. Ale autobiograficzna szczerość, ciepło i poczucie humoru mają w „Alcarràs” wydźwięk polityczny. Przejmujący film o starciu tradycji z nowoczesnością i bohaterach zmuszonych do dokonania wyboru między pragmatyzmem a idealizmem.
SZCZECIN FILM FESTIVAL 2022
21-23 października
Szczegółowy program na: www.szczecinfilmfestival.com
BRIGITTE BARDOT CUDOWNA
25 października (wtorek), godz. 18:00
26 października (środa), godz. 18:00
27 października (czwartek), godz. 18:00
dramat, Polska 2021 (122 min)
Reżyseria Lech Majewski
Obsada: Kacper Olszewski, Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski
Połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas drugiej wojny światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfirze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdująca analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.
BABY BROKER (PREMIERA)
28 października (piątek), godz. 17:00
28 października (piątek), godz. 19:30
30 października (niedziela), godz. 17:00
30 października (niedziela), godz. 19:30
31 października (poniedziałek), godz. 17:00
dramat, Korea Południowa 2022 (129 min)
Reżyseria Hirokazu Koreeda
Obsada: Song Kang-ho, Gang Dong-won, Doona Bae
„Rodzina to coś szalenie skomplikowanego, nie można zdefiniować jej na jeden sposób” – mówi japoński reżyser o swoim najnowszym filmie. Bo jak nazwać rodziną dwoje pośredników, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu nowych rodziców dla dziecka, porzuconego w oknie (właściwie „pudełku”) życia nowego domu wraz z jego matką, która je w tym miejscu zostawiła, ale następnego dnia wróciła? Każde z nich ma swoją motywację, a w duszy swoje blizny, ale tworzy się pomiędzy nimi szczególna więź. Autor filmu oddaje hołd życiu i każdemu, który się urodził, nikt bowiem nie jest zbędny. NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA NA FESTIWALU W CANNES 2022.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz