11 listopada 2022 o godzinie 17:00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i kino Zamek zapraszają na pierwszy w Szczecinie pokaz słynnych „Szkiców z Polski”. Są to archiwalne filmowe zapisy belgijskiego prawnika i dyplomaty z podróży po naszym kraju, którą odbył 100 lat temu, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Taśmy z filmami zostały odkryte w belgijskich archiwach i przywrócone pamięci przez polskich specjalistów z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Ich wartość jest bezcenna, a szansa obejrzenia „Szkiców z Polski” w kinie, jest wyjątkowa. Pokazowi niemego filmu w kinie Zamek w Szczecinie towarzyszyć będzie muzyka wykonana na żywo przez Lilianę Kostrzewę.
„Szkice z Polski” to jeden z dwóch zachowanych amatorskich – zapisanych jednak na taśmie 35 mm – filmów podróżniczych Maurice’a Bekaerta (oba znajdują się w zbiorach Cinémathèque royale de Belgique). Bekaert był prawnikiem, ale w pewnym momencie związał swoją karierę zawodową z działalnością handlową. To pozwoliło mu odwiedzać wiele krajów i przy okazji oddać się nowej pasji – filmowaniu. Niespotykana w amatorskich produkcjach jakość zdjęć, a także czas ich powstania sprawiają, że „Szkice…” są jednym z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce.
O – najprawdopodobniej trzech – wizytach Bekaerta w naszym kraju wiadomo niewiele. W prasie jego nazwisko pierwszy raz pojawia się w 1929 roku: „Kurjer Poznański” opublikował wówczas listę gości zaproszonych na Powszechną Wystawę Krajową. Gazeta donosiła także, że Belg zatrzymał się w prestiżowym hotelu Bazar. Prawdopodobnie w tym czasie powstała część zdjęć, które później weszły do filmu. Pewne natomiast jest, że ujęcia południowej Polski i Gdyni pochodzą z 1931 roku. Donosił o tym komunikat Polskiej Agencji Telegraficznej: W dniu 5 lipca do Polski przybywa znany podróżnik belgijski Maurycy Bekaert. Zwiedzi on południową Polskę, skąd przez wschodnie pogranicze uda się do Puszczy Białowieskiej, a stamtąd do Gdyni. Po powrocie do Belgii wygłosi w tamtejszym automobilklubie odczyt o swych wrażeniach z Polski. W czasie podróży Bekaert dokona zdjęć filmowych. Jego nazwisko znajdujemy także na liście gości willi Radowid w Zakopanem, w której Belg zatrzymał się między 16 a 22 lipca.
Podróże Maurice’a Bekaerta do Polski nie pozostały bez wpływu na jego życie prywatne. Ten wielki przyjaciel Polski i propagator jej kultury w grudniu 1931 roku został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – orderem Polonia Restituta. [źródło: FINA]
Restauracja filmu została wykonana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Podstawą były skany 4K wykonane w Cinémathèque royale de Belgique (CRB) z oryginalnej kopii na podłożu łatwopalnym (nitro) i pochodzącej ze zbiorów CRB. Dzięki pracy specjalistów udało się nadać filmowi niepowtarzalny charakter, a podróż do przeszłości Polski uczynić niezapomnianą. „Szkice z Polski” pokazywane były już na krajowych i zagranicznych festiwalach, zdobywając uznanie widzów. Pokaz „Szkiców z Polski” w kinie Zamek w Szczecinie, będzie pierwszą możliwością zetknięcia się mieszkańców naszego miasta, z tym pięknym i poruszającym zapisem historii naszego kraju.
Muzykę na żywo do filmu wykonana w Szczecinie ceniona kompozytorka, aranżerka i pianistka, laureatka konkursów kompozytorskich Liliana Kostrzewa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz