poniedziałek, 24 lutego 2020

PISF tworzy system "box office". Są druki, jest plan


PISF uruchamia z dawna oczekiwany box office. Wypatruję efektów jego działania na stronie Instytutu. Jak podejdą do niego kiniarze, jaką rolę odegra w branży? Polski Instytut Sztuki Filmowej udostępnił już wzory formularzy służących do przekazywania danych przez podmioty prowadzące kino. 27 lutego br. o godzinie 11:00 w siedzibie PISF odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące box office. Mój komentarz poniżej.

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało ogłoszone 18 lutego 2020 roku i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 4 marca br. Od tego czasu podmioty prowadzące kino zostają zobowiązane do przekazywania Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej danych, o których mowa w art. 19a. nowelizacji ustawy o kinematografii.

Zgodnie z art. 19a. znowelizowanej ustawy o kinematografii podmioty prowadzące kino mają obowiązek przekazywania do PISF informacji o liczbie widzów, sprzedanych biletów i zaakceptowanych znakach legitymacyjnych, przychodach z tytułu sprzedaży biletów w odniesieniu do każdego filmu wyświetlanego w danym dniu oraz miesięczne dane o przychodach z tytułu wyświetlania filmów i reklam w kinie.

W związku z powyższym PISF udostępnił wzory formularzy, które po wypełnieniu należy przesyłać na adres mailowy boxoffice@pisf.pl. Przekazywane dane opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym lub uwierzytelnia w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia oraz integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej.

Jak przekazywać dane?

Formularz należy wypełniać odrębnie dla każdego kina.

Dzienne dane o liczbie widzów, liczbie sprzedanych biletów i zaakceptowanych znakach legitymacyjnych oraz przychodach z tytułu sprzedaży biletów w odniesieniu do każdego filmu wyświetlanego w danym dniu są przekazywane dwa razy w tygodniu:

za weekend (piątek, sobota, niedziela) - w pierwszym dniu, który nie jest dniem wolnym od pracy, następującym po każdej niedzieli;
za tydzień (poniedziałek, wtorek, środę i czwartek) - w dniu, który nie jest dniem wolnym od pracy, poprzedzającym każdą sobotę.
Miesięczne dane o przychodach z tytułu wyświetlania filmów i reklam w kinie są przekazywane w pierwszym dniu miesiąca, który nie jest dniem wolnym od pracy, następującym po miesiącu, którego dotyczą.

Wszelkie pytania należy kierować na adres mailowy: info.boxoffice@pisf.pl

Podstawa prawna znajduje się pod wskazanymi linkami:
Ustawa o kinematografii (http://bip.pisf.pl/files/Ustawa_20.02.2020.pdf )
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 31.01.2020 r. (http://bip.pisf.pl/files/Rozporzadzenie_31.01.2020.pdf )

Wzory formularzy do pobrania:

Wszystkich zainteresowanych PISF zaprasza na spotkanie informacyjne, mające na celu przybliżenie wymogów rozporządzenia oraz omówienie sposobu uzupełniania i przekazywania danych. Spotkanie odbędzie się 27 lutego br. o godzinie 11:00 w sali kolaudacyjnej (1 piętro) w siedzibie PISF (Warszawa, ul. Leona Kruczkowskiego 2). Obowiązkowe jest zgłoszenie swojej obecności do 25 lutego na adres mailowy rozwoj@pisf.pl. W treści zgłoszenia prosimy zawrzeć imię i nazwisko przedstawiciela oraz nazwę kina. Ze względów technicznych wstęp na salę będą miały jedynie osoby znajdujące się na liście. 

***

MÓJ KOMENTARZ

PISF uruchamia z dawna oczekiwany box office i chce w ten sposób mieć kontrolę nad przepływem pieniędzy z biletów kinowych, na drodze kino-dystrybutor-producent. Czy rzeczywiście dochodziło w przeszłości do manipulacji danymi? I czy nowy system będzie w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w przyszłości?

Wypatruję efektów działania systemu box office na stronie Instytutu.

1. Czy będzie otwarty dla wszystkich, czy też ponownie będzie on mocno ograniczony. Dotychczasowy monopolista, firma boxoffice.pl, bardzo ograniczała dostęp do danych i prędzej można było je znaleźć na stronach amerykańskich niż w Polsce. Gdy film odnosił sukces dystrybutor chwalił się wynikami, ale gdy ponosił porażkę wtedy milczał… W dodatku UIP przestało w ostatnich miesiącach przekazywać swoje dane i nie do końca wiadomo, jak to czytać. Lekceważą nasz rynek całkowicie, prowadzą swoją grę z boxoffice.pl, z konkurencją? A może zwyczajnie nie widzą sensu przekazywania takich danych, bo nie służą one ich interesom, nie pracują na ich sukces? Stworzenie box office w PISF ma szansę dotrzeć do danych z rynku kinowego, bez udziału dystrybutorów, którzy muszą/nie muszą/chcą/nie chcą takie dane przekazywać. Tylko czy PISF podoła wyzwaniu? To bardzo złożony i bardzo trudny temat.

2. Próbuję sobie to wyobrazić. Codzienne raportowanie danych do PISF przez kina. Formularz tylko pozornie wydaje się prosty i intuicyjny. Przy wielu filmach i seansach może dojść do pomyłek, nieścisłości. Ich zweryfikowanie będzie bardzo trudne. Czy komunikacja na linii PISF-URZĄD SKARBOWY będzie na tyle dobra, że wychwyci ona wszelkie nieścisłości? Czy będzie dochodzić do kontroli skarbowych, które sprawdzać będą stan kas fiskalnych i raportów składanych do PISF? A może tylko na początku będzie to problem i z czasem kiniarze zaczną poruszać się w tym mechanizmie lepiej? Z drugiej strony znajduje się czynnik ludzki w PISF, a przecież i tam dochodzić może do pomyłek, jakichś niezamierzonych potknięć w procesie wprowadzania danych i ich weryfikacji. Nie wiadomo niestety, jak wygląda ich wewnętrzny system do analizy danych, do ich prezentacji na stronie.

3. Mam tylko nadzieję, że nie będą to proste tabele excel. Wydaje mi się, że formularze tworzone na bazie excela to dość przestarzały sposób przekazywania takich danych. Tutaj powinien być wdrożony  już na starcie w pełni działający mechanizm specjalnej strony internetowej, która generuje i prezentuje takie dane. Wzorem niech będzie wspomniany serwis boxoffice.pl (niestety dla większości kiniarzy dostępny jest jedynie po opłaceniu abonamentu). Mam nadzieję, że PISF także pracuje nad takim internetowym systemem, w dłuższej perspektywie tylko takie podejście ma sens.

4. I aspekt najważniejszy, dla osoby patrzącej na taki system z boku. Komu i jakie dane przekaże PISF? Na ile będą to dane ogólnodostępne? Na początku nie miało być z tym problemu i dane miały być prezentowane powszechnie. Z czasem zaczęły się pojawiać wzmianki o ograniczeniach. Najnowsze wieści znane będą po planowanym za kilka dni spotkaniu w siedzibie PISF. Wiadomo też, że dystrybutorzy (a to czasami też właściciele kin) do nowego systemu box office nie byli nastawieni pozytywnie. Tak było na pewno kilka miesięcy temu, może coś się zmieniło?

Tak czy inaczej właścicieli kin czeka dodatkowa praca. Codzienne raportowanie dotyczące działalności podmiotu. Multipleksy, średnie kina, te mniejsze i te malutkie. Każde działające inaczej, w każdym ludzie o różnym podejściu do pracy i tematu. Właściciele, kierownicy, księgowi… Czy nowy box office ma szansę zadziałać, jaką rolę spełni na rynku? Będę wypatrywał efektu jego działania z niecierpliwością.

2 komentarze:

  1. Na tę chwilę to niestety wygląda dramatycznie i nikt nie jest na to przygotowany. Miał być udostępniony elektroniczny system przekazywania danych zintegrowany z systemami kadrowymi, jest NieWiadomoCo.

    OdpowiedzUsuń