niedziela, 21 stycznia 2018

Dla kogo nominacje do Oscara? „Spór w kinie” wybiera


W najbliższy wtorek ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów, 90 edycji nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak pisałem już wcześniej wiele razy, nominacje są dla mnie ważniejsze od finału Oscarów. Lubię zabawę w typowanie nominacji i oto moje typy w najważniejszych kategoriach.

Do tegorocznego finału Oscarów przygotowuję się od wielu miesięcy, prezentując różnego rodzaju informacje o nominacjach i nagrodach do innych cenionych wyróżnień. Wszystkie one prowadzą nas do tego doniosłego wydarzenia, rozdania najważniejszych nagród filmowych na świecie. Zanim to jednak nastąpi, czas na nominacje. Poznamy je we wtorek 23 stycznia, a sam finał Oscarów odbędzie się w nocy z 4 na 5 marca czasu polskiego. Będę bardzo uważnie śledził te wydarzenia i już dziś zapraszam na całonocną audycję w Radiu Szczecin (dostępna także w internecie).

Czas na nominacje i wybór moich kandydatów do tych nagród. Nominacje do Oscarów, które znajdują się poniżej to wypadkowa moich oczekiwań, dostępnych informacji, wiedzy o wcześniejszych nominacjach do tych i innych nagród oraz wyczucia dotyczącego gustu członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zaczynam od najważniejszej kategorii.

NAJLEPSZY FILM

W tej kategorii Akademia może przyznać od 5 do 10 nominacji, co w ostatnich latach kończyło się na 8 lub 9 nominowanych tytułach. Liczba ta wynika z dość skomplikowanego systemu przeliczania głosów członków Akademii. Trudno dyskutować o guście Akademii, ale zawsze jest tak, że mają oni swoich faworytów i trudno wyobrazić sobie nominacje na przykład bez filmu Spielberga, w dodatku udanego. Do głosu dochodzi też grono nowych członków Akademii, a pamiętajmy, że w roku poprzednim dołączyło ponad 700 nowych osób i to szczególnie oni mogą nieco namieszać w nominacjach, w dużej części są „młodzi”, kolorowi, pochodzą z różnych krajów i chcą bardzo wpływać na wynik zmagań o te nagrody. Na wybory wpływ będzie miała także obecna sytuacja panująca w Hollywood, nastroje wokół problemów z molestowaniem, miejscem kobiet w branży i ich walką o równe prawa oraz oczywiście relacje dotyczące kwestii rasowych. Wszystkie te elementy oraz zapewne jeszcze kilka innych czynników decydowały będą o wyborze nominacji (czytaj: pieniądze). Dobrze, że w tym wszystkim liczy się też jakość i klasa filmów walczących o te wyróżnienia. Nominacje mogą mi i nam podobać się bardziej lub mniej, ale to przecież wypadkowa jakichś ocen i gustów, bardzo przecież dużego grona osób.

Jest kilku faworytów tegorocznych nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Film. Te na pewno otrzymają filmy: „Lady Bird”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Kształt wody”, „Dunkierka”. Cztery fantastyczne filmy, które między sobą rozegrają walkę o głównego Oscara. To moi żelaźni faworyci i wątpliwości nie mam tutaj żadnych. Wielu obserwatorów stawia też na filmy „Uciekaj!” i „Tamte dni, tamte noce”, pod wieloma względami przedsięwzięcia udane, które moimi faworytami nie są, ale wszystko wskazuje na to, że Akademia je doceni. Filmu „Uciekaj!” zwyczajnie nie lubię, a jego rywalizacja o główne Oscary to dla mnie ogromna przesada, choć oczywiście dostrzegam ciekawie ukazane w tym filmie kwestie rasowe. Nominację ma niemal pewną, nowy film Stevena Spielberga zatytułowany „Czwarta władza”, ale zdam się tutaj na osąd osób, które film widziały i bardzo mu sprzyjają, jest to bowiem ważny głos podkreślający rolę wolnych mediów, także we współczesnym świecie. W dodatku Akademia ma do Spielberga słabość i nawet, gdy ten kręci nieco słabszy film przyznaje mu swoje nominacje („Czas wojny”, „Lincoln”).

Teraz robi się ciekawie. O jedną lub dwie ostatnie nominacje w głównej kategorii zabiegać będzie kilka filmów i wcale nie jest łatwo wskazać na faworytów. Na wszystkich listach dotyczących kandydatów do nominacji znajduje się dziś bardzo niezależny „I tak Cię kocham” (The Big Sick). Znacznie wyżej cenię inne niezależne produkcje: „Jestem najlepsza” (I, Tonya), „The Florida Project” czy „The Disaster Artist”. Wielu widzi w gronie kandydatów do nominacji, także: „Grę o wszystko”, „Czas mroku”, „Nić widmo” i produkcję Netflixa „Mudbound”. Sensacją byłoby, gdyby nominację w tej najważniejszej kategorii otrzymały „Wonder Woman” czy „Blade Runner 2049”. Jeśli się tak stanie, Akademia wyśle w świat bardzo ciekawy komunikat i tym samym udowodni, że nadszedł czas zmian w tej organizacji. Tak czy inaczej, byłoby bardzo nudno, gdyby Akademia ogłosiła nominacje zgodnie z oczekiwaniami i bez żadnych sensacji lub niespodzianek.

LISTA KANDYDATÓW DO NOMINACJI W KATEGORII NAJLEPSZY FILM

Główni faworyci do nominacji:
„Czwarta władza” / „The Post”
„Dunkierka” / „Dunkirk”
„Kształt wody” / „The Shape of Water”
„Lady Bird”
„Tamte dni, tamte noce” / „Call Me By Your Name”
„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” / „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
„Uciekaj!” / „Get Out”

Silni kandydaci do nominacji:
„I tak Cię kocham” / „The Big Sick”
„Jestem najlepsza” / „I, Tonya”
„The Florida Project”
„The Disaster Artist”

Mogą otrzymać nominacje:
„Gra o wszystko” / „Molly’s Game”
„Czas mroku” / „Darkest Hour”
„Nić widmo” / „Phantom Thread”
„Mudbound”
„Wonder Woman”

To byłaby sensacja:
„Blade Runner 2049”
„Detroit”
„mother!”
„Wszystkie pieniądze świata” / „All the Money in the World”
„Król rozrywki” / „The Greatest Showman”

NAJLEPSZA REŻYSERIA

W tej kategorii robi się bardzo ciekawie. Złote Globy nominowały do swojej nagrody, tylko gigantów kina i w dodatku mężczyzn, ale Akademia wcale nie musi podążać tą drogą. Tutaj właśnie do głosu dojść mogą przede wszystkim nowi członkowie tej organizacji, tutaj też odegra ważną rolę obecna sytuacja społeczna, wszelkiego rodzaju ruchy poparcia dla kobiet i mniejszości. Jedno jest pewne, na pięć nominacji zasługuje zdecydowanie większa liczba twórców i wybór w tej kategorii będzie bardzo ciekawy, a piątka najlepszych reżyserów to niejako wybór także pięciu najlepszych filmów, spośród niemal dziesięciu nominowanych w głównej kategorii.

Kto na pewno otrzyma nominacje? Numer jeden Guillermo del Toro za „Kształt wody”, numer dwa Christopher Nolan za „Dunkierkę” i numer trzy debiutantka Greta Gerwig za „Lady Bird”. Tuż za nimi znajduje się Martin McDonagh za „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, świetny film z genialnym scenariuszem, ale bez reżyserskiej ikry. O ostatnią nominację według mnie powalczy kilkoro twórców. Środowisko i wiele organizacji sprzyja na pewno pracy Jordana Peele’a do „Uciekaj!” (jestem na nie!), silny jest jak zawsze Steven Spielberg i jego „Czwarta władza” (to byłaby jego ósma nominacja za reżyserię). Tuż za tą dwójką są też: Luca Guadagnino („Tamte dni, tamte noce”), Paul Thomas Anderson („Nić widmo”) i Sean Baker („The Florida Project”).

Wypatruje też większej niespodzianki, bo Akademia szczególnie tutaj może zaskoczyć. Tak by się stało, gdyby nominację otrzymali Denis Villeneuve za „Blade Runner 2049”, Dee Rees za „Mudbound”, a może nawet Patty Jankins za „Wonder Woman”. Akademia słucha nastrojów w branży, a brak nominacji dla kobiety w tej kategorii przyjęty zostanie bardzo negatywnie. Stąd faworytką jest na pewno Greta Gerwig.

Główni faworyci/faworytki do nominacji:
Guillermo del Toro - „Kształt wody”
Christopher Nolan - „Dunkierka”
Greta Gerwig - „Lady Bird”
Martin McDonagh - „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Silni kandydaci do nominacji:
Jordan Peele - „Uciekaj!”
Steven Spielberg - „Czwarta władza”

Mogą otrzymać nominacje:
Luca Guadagnino - „Tamte dni, tamte noce”
Paul Thomas Anderson – „Nić widmo”
Sean Baker - „The Florida Project”

To byłaby sensacja:
Denis Villeneuve - „Blade Runner 2049”
Dee Rees - „Mudbound”
Patty Jankins - „Wonder Woman”
Joe Wright – „Czas mroku”
Ridley Scott – „Wszystkie pieniądze świata”
Darren Aronofsky – „mother!”

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Tutaj zdecydowanie sprawa wydaje się bardzo klarowna. Pewne nominacje mają Sally Hawkins, Frances McDormand, Margot Robbie i Saoirse Ronan. Otwarte pozostaje miejsce piąte na liście nominowanych. Większość obserwatorów wskazuje na Meryl Streep, ale ja dostrzegam silną pozycję Jessiki Chastain, a wielką radość sprawi mi docenienie Diane Kruger. Jeśli zaś poszukiwać będziemy sensacji, to stawiam na kilkuletnią Brooklyn Prince, która tak wspaniale wypadła w „The Florida Project”.

Główne faworytki do nominacji:
Sally Hawkins – „Kształt wody”
Frances McDormand – „Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri”
Margot Robbie – „Jestem najlepsza”
Saoirse Ronan – „Lady Bird”

Silne kandydatki do nominacji:
Meryl Streep – „Czwarta władza”
Jessica Chastain – „Gra o wszystko”

Mogą otrzymać nominacje:
Diane Kruger – „W ułamku sekundy”
Judi Dench – „Powiernik królowej”
Annette Benning – „Film Stars Don’t Die In Liverpool”
Kate Winset – „Na karuzeli życia”

To byłaby sensacja:
Gal Gadot – „Wonder Woman”
Michelle Williams – „Wszystkie pieniądze świata”
Emma Stone – „Wojna płci”
Jennifer Lawrence – „mother!”
Brooklyn Prince – „The Florida Project”

AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Bardzo łatwa kategoria? Tutaj grono nominowanych wydaje się już ostatecznie uformowane. Mamy  klasyków, żegnamy wielkiego aktora, są też młodzi wykonawcy i aktor afro-amerykański. Zestaw idealny, nie znajduje tutaj miejsca na jakieś niespodzianki.

Główni faworyci do nominacji:
Timothée Chalamet – „Tamte dni, tamte noce”
Daniel Day-Lewis – „Nić widmo”
James Franco – „The Disaster Artist”
Daniel Kaluuya – „Uciekaj”
Gary Oldman – „Czas mroku”

Silni kandydaci do nominacji:
Tom Hanks – „Czwarta władza”
Denzel Washington – „Roman Israel, Esq.”

To byłaby sensacja:
Jake Gyllenhaal – „Niezwyciężony”
Hugh Jackman – „Król rozrywki” lub „Logan”
Andy Serkis – „Wojna o Planetę Małp”
Robert Pattinson – „Good Time”
Christian Bale – „Hostiles”
Mark Wahlberg – „Wszystkie pieniądze świata”

Przedstawiam drugą część spekulacji na temat nominacji do Oscara. Zaczynam od dwóch pozostałych aktorskich kategorii.

AKTORKA DRUGOPLANOWA

Dwie kandydatki mają nominacje zapewnione, obie zagrały matki i obie stoczą rywalizację o Oscara w tej kategorii. To Laurie Metcalf za „Lady Bird” i moja faworytka Allison Janney za „Jestem najlepsza”. Inne opcji nie ma. Pozostały trzy miejsca, ale aż pięć silnych kandydatek. Jak to bywa w tej kategorii szczególnie – spodziewam się niespodzianek.

Główne faworytki do nominacji:
Laurie Metcalf - „Lady Bird”
Allison Janney - „Jestem najlepsza”

Silne kandydatki do nominacji:
Mary J. Blige – „Mudbound”
Holly Hunter – „I tak Cię kocham”
Octavia Spencer – „Kształt wody”
Hong Chau – „Pomniejszenie”
Lesley Manville – „Nić widmo”

Mogą otrzymać nominacje:
Kristin Scott Thomas – „Czas mroku”
Sarah Paulson – „Czwarta władza”

To byłaby sensacja:
Carrie Fisher – „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”
Michelle Pfeiffer – „mother!”

AKTOR DRUGOPLANOWY

Jedna z ciekawszych oscarowych kategorii. Kilka nominacji wydaje się pewnych, ale spodziewam się i tutaj kilku ciekawych rozwiązań. Willem Dafoe i Sam Rockwell zmierzają po Oscara, w tej grupie mają oni jednak kilku ciekawych konkurentów. Jest tutaj na przykład dwóch aktorów z filmu „Tamte dni, tamte noce” i byłoby fajnie, gdyby to właśnie Armie Hammer został doceniony nominacją.

Główni faworyci do nominacji:
Willem Dafoe – „The Florida Project”
Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Woody Harrelson – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins – „Kształt wody”

Silni kandydaci do nominacji:
Michael Stuhlbarg – „Tamte dni, tamte noce”
Armie Hammer – „Tamte dni, tamte noce”
Christopher Plummer – „Wszystkie pieniądze świata”

To byłaby sensacja:
Kenneth Branagh lub Mark Rylance – „Dunkierka”
Ben Mendelsohn – „Czas mroku”
Patrick Stewart – „Logan”
Harrison Ford – „Blade Runner 2049”
Christoph Waltz – „Pomniejszenie”
Steve Carell – „Wojna płci”

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Główni faworyci do nominacji:
Scott Frank i James Mangold - “Logan”
James Ivory – „Tamte dni, tamte noce”
Scott Neustadter i Michael H. Weber “The Disaster Artist”
Aaron Sorkin – „Gra o wszystko”
Virgil Williams i Dee Rees - “Mudbound”

Silni kandydaci do nominacji:
„Wonder”
„Wszystkie pieniądze świata”
„Zaginione miasto Z”

To byłaby sensacja:
Angelina Jolie i Loung Ung – „Najpierw zabili mojego ojca”
Hampton Fancher i Michael Green - “Blade Runner 2049”
Allan Heinberg, Zack Snyder, Jason Fuchs - “Wonder Woman”

SCENARIUSZ ORYGINALNY

Bardzo mocna kategoria, bo duża część najlepszych filmów sezonu, właśnie tutaj spotka się w rywalizacji o Oscara.

Główni faworyci do nominacji:
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor - „Kształt wody”
Greta Gerwig – „Lady Bird”
Martin McDonagh - „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
Jordan Peele – „Uciekaj!”

Silni kandydaci do nominacji:
Kumail Nanjiani i Emily V. Gordon – „I tak Cię kocham”
Paul Thomas Anderson – „Nić widomo”
Liz Hannah i Josh Singer – „Czwarta władza”
Anthony McCarten – „Czas mroku”
Adrian Molina - „Coco”
Steven Rogers – „Jestem najlepsza”
Christopher Nolan – „Dunkierka”
Sean Baker – „The Florida Project”

To byłaby sensacja:
„mother!”
„Pomniejszenie”
„Coco”
„Zabicie świętego jelenia”

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Nasza kategoria i niemal pewna nominacja dla „Twojego Vincenta”. Każde inne rozwiązanie będzie krzywdzące dla polsko-brytyjskiej animacji.

Główni faworyci do nominacji:
“The Breadwinner”
“Coco”
“Lego Batman: Film”
“Twój Vincent”

Silni kandydaci do nominacji:
“Dzieciak rządzi”
“Ferdinand”

Mogą otrzymać nominacje:
“Animal Crackers”
“Birdboy: The Forgotten Children”
“The Big Bad Fox and Other Tales”
„In This Corner of The World”

To byłaby sensacja:
“Cars 3”
“Captain Underpants: The First Epic Movie”
“Despicable Me 3”
“The Emoji Movie”
“The Lego Ninjago Movie”
“The Nut Job 2”
“Smurfs: The Lost Village”
„Magiczna zima Muminków”

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Dziewięć filmów znalazło się na skróconej liście kandydatów do nominacji w tej kategorii.

Główni faworyci do nominacji:
“Fantastyczna kobieta” (Chile)
“Foxtrot” (Izrael)
“W ułamku seksundy” (Niemcy)
“Niemiłość” (Rosja)
“The Square” (Szwecja)

Silni kandydaci do nominacji:
“Felicite” (Senegal)
“The Insult” (Liban)
“Dusza i ciało” (Węgry)
“The Wound” (Afryka Południowa)

***

W kolejnej i ostatniej już prezentacji moich spekulacji do Oscara skupiam się na bardzo zawodowych i technicznych kategoriach.

ZDJĘCIA

Czy Roger Deakins po tak wielu latach i po 13 nominacjach w końcu zdobędzie Oscara? Bardzo go mu życzę, ale przyznać się muszę, że jego praca do „Blade Runner 2049” nie rzuciła mnie na kolana. Są tutaj niemal wszystkie wizualne zagrania tego twórcy, które oglądaliśmy w tak wielu jego wcześniejszych filmach. Konkurentami Deakinsa są na pewno Hoyte Van Hoytema za „Dunkierkę” i Dan Laustsen za „Kształt wody”. Gdzieś tam przewija się Janusz Kamiński, ale tak jest zawsze, gdy o Oscary rywalizuje Steven Spielberg. Ja oczekuję historycznego wydarzenia, kiedy po raz pierwszy w historii nominację w tej kategorii otrzyma kobieta – Rachel Morrison za „Mudbound”.

Główni faworyci do nominacji:
Roger Deakins - “Blade Runner 2049”
Bruno Delbonnel – „Czas mroku”
Dan Laustsen – „Kształt wody”
Rachel Morrison - “Mudbound”
Hoyte Van Hoytema – „Dunkierka”

To byłaby sensacja:
Janusz Kamiński – „Czwarta władza”
Ed Lachman - “Wonderstruck”
Philippe LeSourd - “The Beguiled”
Sayombhu Mukdeeprom – „Tamte dni, tamte noce”
Ben Davis - „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

SCENOGRAFIA

Główni faworyci do nominacji:
Sarah Greenwood – „Piękna i Bestia”
Dennis Gassner - “Blade Runner 2049”
Sarah Greenwood – „Czas mroku”
Nathan Crowley – „Dunkierka”
Paul D. Austerberry – „Kształt wody”

Silni kandydaci do nominacji:
Aline Bonetto - “Wonder Woman”
Rick Carter – „Czwarta władza”
James Chinlund  - „Wojna o Planetę Małp”
Stefania Cella – „Pomniejszenie”
Jim Clay – „Morderstwo w Orient Ekspresie”
Rick Heinrichs – „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”

To byłaby sensacja:
„Nić widmo”
„Król rozrywki”
„Tamte dni, tamte noce”
„Powiernik królowej”

KOSTIUMY

Główni faworyci do nominacji:
„Nić widmo”
„Piękna i Bestia”
„Król rozrywki”
„Czas mroku”
„Kształt wody”
„Powiernik królowej”
„Morderstwo w Orient Ekspresie”
„Blade Runner 2049”
„Wonder Woman”
„Dunkierka”

MONTAŻ

Główni faworyci do nominacji:
Jon Gregory - “Three Billboards Outside of Ebbing, Missouri”
Paul Machliss  - “Baby Driver”
Gregory Plotkin - “Get Out”
Lee Smith – „Dunkierka”
Sidney Wolinsky – „Kształt wody”
Michael Kahn – „Czwarta władza”
Joe Walker - “Blade Runner 2049”

MUZYKA

Główni faworyci do nominacji:
Carter Burwell - “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Alexandre Desplat – „Kształt wody”
Jonny Greenwood – „Nić widmo”
Dario Marianelli – „Czas mroku”
Hans Zimmer – „Dunkierka”

Silni kandydaci do nominacji:
Michael Giacchino - “Coco”
Michael Giacchino – „Wojna o Planetę Małp”
Philip Glass - “Jane”
John Williams – „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”
John Williams – „Czwarta władza”
Hans Zimmer i Benjamin Wallfisch “Blade Runner 2049”

PIOSENKA

Silni kandydaci do nominacji:
“Evermore” z filmu “Beauty and the Beast”
“The Mystery of Love” z filmu “Call My By Your Name”
“Remember Me” z filmu “Coco”
“Stand Up for Something” z filmu “Marshall”
“This Is Me” z filmu “The Greatest Showman”
“It Ain’t Fair” z filmu “Detroit”
“Mighty River” z filmu “Mudbound”
“Never Forget” z filmu “Murder on the Orient Express”
“You Shouldn’t Look at Me That Way” z filmu “Film Stars Don’t Die in Liverpool”

EFEKTY SPECJALNE

Główni faworyci do nominacji:
Wojna o Planetę Małp
Blade Runner 2049
Dunkierka
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
Strażnicy galaktyki vol. 2

Silni kandydaci do nominacji:
Kształt wody
Okja
Spider-Man: Homecoming
Thor: Ragnarok

CHARAKTERYZACJA I FRYZURY

Główni faworyci do nominacji:
“Czas mroku”
“Strażnicy galaktyki vol. 2”
“Cudowny chłopak”

Silni kandydaci do nominacji:
“Bright”
“Ghost in the Shell”
“Jestem najlepsza”
“Powiernik królowej”

Bez kategorii dźwiękowych i krótkich metraży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz