czwartek, 19 kwietnia 2018

Cannes 2018. „Jeszcze dzień życia” na festiwalu!


Organizatorzy Cannes ogłosili, że jeden z najbardziej oczekiwanych filmów animowanych w tym roku, „Jeszcze dzień życia” (Another Day of Life) zaprezentowany zostanie na festiwalu na specjalnym pokazie. To kolejna polska koprodukcja, która trafiła na to wydarzenie. Tak silnej reprezentacji polskiego kina w Cannes nie mieliśmy nigdy wcześniej.

W oficjalnych materiałach o filmie przeczytać można: „Another Day of Life” to historia reportera szukającego prawdy o wojnie, który podczas śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę napotka sytuacje i zdarzenia zmuszające go do zmiany podejścia do pracy i życia. Akcja rozgrywa się w ciągu trzech miesięcy 1975 roku spędzonych przez Kapuścińskiego w tym szarpanym wojną kraju. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli sam będzie musiał przejść głęboką przemianę. „Jeszcze dzień życia”, książka w której Kapuściński pisze o swoich doświadczeniach w Angoli, jest świadectwem jego ponownych narodzin zarówno jako pisarza jak i człowieka.

Film „Another Day of Life” oparty jest na książce legendarnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego. Opowiada historię pozostawionego samemu sobie dziennikarza, piszącego reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania niepodległości, w 1975 roku. Kapuściński jest idealistą, przyjacielem przegranych spraw i rewolucji. Pomimo że był wcześniej na wielu frontach, Angola zmieni go na zawsze. Zbliży się bardziej do realiów wojny, okaże się, że dziennikarska sprawozdawczość jest dla niego zbyt ograniczająca; może wysłać wiadomości do redakcji za pośrednictwem teleksu, ale jego ogromna wyobraźnia i wewnętrzny głos nie pasują do tej ograniczającej przekaz maszyny. Kapuściński przeżył niebezpieczną podróż do jądra ciemności, która odmieniła go na zawsze. Udał się do Angoli jako reporter, powrócił jako pisarz. W Afryce odkrył, że uczciwy i idealistyczny świat, którego szukał nie istnieje… dlatego stworzył go za pomocą maszyny do pisania i stał się światowej sławy pisarzem. [na podstawie materiałów producenta]

Reżyserami filmu są Raúl de la Fuente i Damian Nenow. To produkcja animowana z elementami fabularnymi. Budżet filmu to 6,1 miliona euro. To koprodukcja polsko-hiszpańsko-belgijsko-niemiecko-węgierska. W produkcję ze strony polskiej włączyła się firma Platige Films. Film wejdzie do kin w Polsce w listopadzie tego roku.

Kilka tygodni temu podczas spotkania branży animowanej Cartoon Movie w Bordeaux zaprezentowano 15 minut filmu, które wywołały ogromne poruszenie i zachwyt widzów. Producenci otrzymali wtedy specjalną nagrodę za swoją pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz