wtorek, 3 grudnia 2019

Tylko trzy filmy fabularne z dofinansowaniem PISF


Znane są już wyniki sesji 3/2019 dotyczącej produkcji filmów fabularnych. Komisja oceniająca zarekomendowała, a dyrektor PISF przyznał wsparcie jedynie trzem produkcjom.

Nieoficjalnie wiadomo, że PISF pod koniec roku stanął przed problemami finansowymi. Kilkanaście dni temu sąd uznał za zasadne roszczenia TVN-u, który nie zgadzał się z jednym z zapisów dotyczących przeznaczania daniny do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Chodzi o miliony złotych, które trzeba teraz zwrócić. PISF szuka podobno oszczędności. Na ile ma to wpływ na wyniki sesji 3/2019? Niekoniecznie decydujące. Środki przekazywane na programy operacyjne PISF ogłaszane są pod koniec każdego roku (lub na jego początku). Wygląda po prostu na to, że pieniądze na programy operacyjne w 2019 skończyły się wcześniej niż przypuszczano.

W ostatniej w tym roku sesji wsparto jedynie trzy projekty, w tym dwa debiuty. W poprzedniej sesji wsparto dziesięć projektów, a w sesji 1/2019 było tych projektów osiem. W sumie w 2019 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej wsparł 21 projektów filmów fabularnych. Według moich obliczeń i na podstawie dostępnych danych na realizację tych filmów przeznaczono w sumie 45,9 miliona złotych.

Popatrzymy na wyniki sesji 3/2019. Anna Jadowska przygotowuje film „Mira”, ale z wnioskowanej kwoty 2,9 mln złotych otrzymała jedynie 1,4 mln złotych. Budżet filmu wynosi 6,99 mln złotych. Czy producenci zgromadzą pozostałe potrzebne środki? Pytanie jest zasadne względem wszystkich projektów. Do swojego reżyserskiego pełnometrażowego debiutu przygotowuje się Jakub Piątek, autor udanych krótkometrażowych „One Man Show” i „Users”. Debiut fabularny zatytułowany „Prime Time” powstanie w firmie Watchout Studio, w której realizowano m.in. „Bogów”, „Sztukę kochania” i ostatnio „Ukrytą grę”. Budżet „Prime Time” to 4,5 mln złotych, producenci wnioskowali o 2 miliony, otrzymali 1,4 mln złotych. Jeszcze mniej kosztować będzie debiut Bartłomieja Żmudy „Więcej”, który z wnioskowanych 2 milionów otrzymał 1,4 mln wsparcia, na 3,18 mln budżetu. Szczegóły TUTAJ.

Liderami komisji oceniających projekty filmów fabularnych byli: Ilona Łepkowska, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Ewa Puszczyńska. To miała być ta sesja, w której wsparcie otrzymać miał w końcu m.in. Wojtek Smarzowski na swoje „Wesele 2”. Projektu tego nie ma na liście opublikowanej przez PISF i na razie nie wiadomo, czy to koniec starcia producentów o wsparcie PISF, czy też projekt ponownie został przesunięty do oceny.

Znacznie więcej projektów pozytywnie rozpatrzono w programie operacyjnym dotyczącym filmów dokumentalnych. Wsparcie otrzymało 13 projektów, w tym dwa debiuty i dwa filmy drugie. Tylko jeden projekt otrzymał dofinansowanie, o wysokości dokładnie takiej samej, jak we wpisanym wniosku. Pozostałe projekty muszą się zadowolić kwotami mniejszymi. Największe pieniądze otrzymali twórcy przygotowujący dokument „Nurt” w reżyserii Rafała Skalskiego, na powstanie którego przeznaczono w PISF pół miliona złotych. Na nowe projekty wsparcie otrzymali: Marcin Giżycki, Wojciech Kasperski, Monika Pawluczuk, Jacob Dammas, Zofia Kowalewska. Szczegóły znajdują się TUTAJ. PISF wsparł też siedem produkcji animowanych, w tym kwotą 2,4 mln złotych na film „Odo” Mikołaja Pilichowskiego. Szczegóły TUTAJ.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza