wtorek, 17 grudnia 2019

„Boże ciało” na skróconej liście do Oscara


Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej podała skrócone listy kandydatów do swoich nagród w aż dziewięciu kategoriach. Jedną z nich jest Film Międzynarodowy, gdzie do kolejnego etapu przeszło dziesięć filmów. Jest w tym gronie m.in. „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy. Jaką szansę na nominację ma polski film? Bardzo ciekawie jest też w kategoriach doceniających pełnometrażowe filmy dokumentalne, muzykę czy efekty wizualne.

Drugi rok z rzędu polski film znajduje się na skróconej liście kandydatów do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy. Przed rokiem w tym miejscu była „Zimna wojna”, która ostatecznie znalazła się w gronie pięciu filmów nominowanych do Oscara.

Akademia wybrała 10 filmów na skróconą listę spośród 91 kandydatów. Dostać się więc na do tego etapu wcale nie było łatwo. Członkowie Akademii (musieli zgłosić się do tej kategorii) wybrali siedem filmów zagranicznych, a trzy dodatkowe wybrał specjalny Komitet nadzorujący kategorię Film Międzynarodowy. Teraz nastąpi drugi etap głosowania. Do udziału w nim zaproszeni zostaną wszyscy członkowie Akademii, którzy zobowiążą się do obejrzenia wszystkich 10 filmów. Pięć z  nich otrzyma nominacje i będzie zabiegało w finale o Oscara w kategorii Film Międzynarodowy.

„Boże ciało” ma oczywiście bardzo silnych konkurentów do nominacji. Wydaje się, że pewne miejsce na liście pięciu najlepszych mają na razie dwa filmy: „Parasite” Joon-Ho Bonga z Korei Południowej oraz „Ból i blask” Pedro Almodovara z Hiszpanii. O trzy pozostałe miejsce zabiegać więc będzie osiem filmów. Są w tym gronie: czeski „Malowany ptak” na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego, jest estoński “Truth and Justice”, są mocni francuscy „Nędznicy”, kandydat z Węgier “Those Who Remained”, jedyny dokument w tym gronie „Kraina miodu”, poruszająca rosyjska „Wysoka dziewczyna” oraz reprezentujący Senegal i dystrybuowany przez Netfliksa „Atlantics”.

I co ciekawe, większość filmów kandydujących do nominacji pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej (Polska, Czechy, Węgry, Estonia, Rosja i Północna Macedonia). Nasz kontynent zdominował kategorię, jest bowiem tutaj aż osiem produkcji z Europy (także Hiszpania i Francja). Kinematografie spoza Europy to Senegal (film jest koprodukcją francuską) i zdecydowanie faworyzowany w tej kategorii film z Korei Południowej.

Pełna lista kandydatów do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy wygląda następująco:

Czechy, “The Painted Bird” / „Malowany ptak”
Estonia, “Truth and Justice”
Francja, “Les Misérables” / „Nędznicy”
Węgry, “Those Who Remained”
Północna Macedonia, “Honeyland” / „Kraina miodu”
Polska, “Corpus Christi” / „Boże ciało”
Rosja, “Beanpole” / „Wysoka dziewczyna”
Senegal, “Atlantics”
Korea Północna, “Parasite”
Hiszpania, “Pain and Glory” / "Ból i blask"

Jak kształtują się szansę „Bożego ciała”? Polski film jest w zdecydowanej grupie pościgowej i znajduje się w mojej ocenie tuż za liderami tej kategorii. Estonia, Węgry, Rosja i Czechy proponują filmy mocno dotykające traum wojennych i holocaustu. Bardzo współczesne i aktualne są propozycje Francji i Senegalu, które spoglądają na dzisiejsze niepokoje społeczne (znakomici „Nędznicy”) i kwestie emigracyjne (w połączeniu z duchami w „Atlantics”). Ciekawie w tym gronie prezentuje się dokument „Kraina miodu”, który odkrywa przed nami nieznany świat, ale konfrontuje go z „cywilizacją”. To będzie raczej faworyt kategorii dotyczącej dokumentów. I w końcu polski film. Chłopak po przejściach udaje księdza i trafia do małej społeczności, która leczy się z traumy po tragedii. Amerykanie chcą kręcić swoją wersję tej opowieści. Takie nastawienie sprzyja promocji polskiego filmu, który w polskich kinach obejrzany został przez ponad 1,3 miliona widzów i sprzedany został do blisko 50 krajów całego świata.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skrócone listy w aż dziewięciu kategoriach. Oto pozostałe:

FILM DOKUMENTALNY
Do tej kategorii zgłoszono 159 filmów, a na skróconą listę zaproszono 15 z nich. To członkowie sekcji dokumentalnej wybrali te filmy i to oni wybiorą finałową piątkę. A jest to oczywiście bardzo ciekawy zestaw pełnometrażowych filmów dokumentalnych. „Adwokatka” wygrała tegoroczny Krakowski Festiwal Filmowy. „Amerykańska fabryka”, “Knock Down the House”  i “The Great Hack” to produkcje Netfliksa. „Apollo” od HBO klasycznie opowiada o słynnym murzyńskim teatrze. Faworytem kategorii jest „Apollo 11” złożony z archiwaliów film o locie na księżyc. Bardzo duże szanse na nominację do Oscara mają na pewno: „For Sama” - jeszcze jedno spojrzenie na wojnę w Syrii i najlepszy europejski dokument 2019 roku oraz „Kraina miodu”. Są tutaj też często wymienianie na listach oscarowych kandydatów „The Cave” i “One Child Nation”. W polskich kinach oglądaliśmy niedawno „Maiden”, a czekamy na premierę “The Biggest Little Farm”. To bardzo silna i trudna do wytypowania kategoria.

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Advocate”
“American Factory”
“The Apollo”
“Apollo 11”
“Aquarela”
“The Biggest Little Farm”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“The Great Hack”
“Honeyland”
“Knock Down the House”
“Maiden”
“Midnight Family”
“One Child Nation”

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
Aż cztery filmy na skróconej liście są od Netfliksa (m.in. “After Maria”, “Fire in Paradise”), który wygrał tę kategorię przed rokiem.

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“After Maria”
“Fire in Paradise”
“Ghosts of Sugar Land”
“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
“Life Overtakes Me”
“The Nightcrawlers”
“St. Louis Superman”
“Stay Close”
“Walk Run Cha-Cha”

CHARAKTERYZACJA

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Bombshell”
“Dolemite Is My Name”
“Downton Abbey”
“Joker”
“Judy”
“Little Women”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”
“Once upon a Time…in Hollywood”
“Rocketman”

ORYGINALNA MUZYKA
Do kategorii tej zgłoszono 170 propozycji, a na skróconą listę wybrano 15 z nich. Oto filmy z najlepszą muzyką.

“Avengers: Endgame”
“Bombshell”
“The Farewell”
“Ford v Ferrari”
“Frozen II”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“The King”
“Little Women”
“Marriage Story”
“Motherless Brooklyn”
“1917”
“Pain and Glory”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Us”

ORYGINALNA PIOSENKA
Z 75 kandydatów wybrano 15 utworów. Są tutaj dwa utwory podpisane przez Eltona Johna, jeden do "Rocketmana" i jeden do "Króla Lwa". Swoje piosenki wprowadzili na listę także m.in.: Beyonce, Pharrell Williams i Thom Yorke. Zgodnie z oczekiwaniem na skróconej liście są utwory z "Krainy lodu II" czy "Toy Story 4", ale cieszy bardzo udział w tych zmaganiach piosenki z "Parasite".

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Speechless” from “Aladdin”
“Letter To My Godfather” from “The Black Godfather”
“I’m Standing With You” from “Breakthrough”
“Da Bronx” from “The Bronx USA”
“Into The Unknown” from “Frozen II”
“Stand Up” from “Harriet”
“Catchy Song” from “The Lego Movie 2: The Second Part”
“Never Too Late” from “The Lion King”
“Spirit” from “The Lion King”
“Daily Battles” from “Motherless Brooklyn”
“A Glass of Soju” from “Parasite”
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
“High Above The Water” from “Toni Morrison: The Pieces I Am”
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4”
“Glasgow” from “Wild Rose”

ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Do kategorii tej kandydowały 92 filmy, w tym dwa z Polski. Niestety nasze propozycje się na skrócona listę nie dostały. Są jednak tutaj wybitne krótkie filmy animowane z całego świata. "Dcera" to studencki film poklatkowy z Czech. "Hors Piste" powstał we francuskiej Ecole des Nouvelles Images. Bardzo pomysłowy jest film "Sister", który w technice stop-motion i przy okazji filcu opowiada o kontrowersyjnej chińskiej polityce jednego dziecka (ten sam temat jest w jednym z filmów dokumentalnych). Sfinansowany przez National Film Board of Canada “The Physics of Sorrow” Theodore'a Useva to adaptacja twórczości bułgarskiego powieściopisarza Georgija Gospodinowa, opowieść na wpół autobiograficzna, melancholijna historia o utraconej młodości i pozbawionej korzeni dorosłości w innym kraju. "Kitbull" to produkcja Pixara, a "Hair Love" sfinansowano dzięki Kickstarterowi.

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Dcera (Daughter)”
“Hair Love”
“He Can’t Live without Cosmos”
“Hors Piste”
“Kitbull”
“Memorable”
“Mind My Mind”
“The Physics of Sorrow”
“Sister”
“Uncle Thomas: Accounting for the Days”

AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Brotherhood”
“The Christmas Gift”
“Little Hands”
“Miller & Son”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors’ Window”
“Refugee”
“Saria”
“A Sister”
“Sometimes, I Think about Dying”

EFEKTY WIZUALNE
Disney w różnych konfiguracjach produkcyjnych nie zdominował tej kategorii. Finał "Avengers", "Kapitan Marvel", "Król Lew" i nowe "Gwiezdne wojny". Są budzące emocje "Koty", odmłodzeni aktorzy w "Irlandczyku", jest sklonowany Will Smith i wojenna epopeja "1917" z efektami, które nie rzucają się tak w oczy, jak te z nowego "Terminatora".

Lista filmów kandydujących do nominacji (w oryginale):

“Alita: Battle Angel”
“Avengers: Endgame”
“Captain Marvel”
“Cats”
“Gemini Man”
“The Irishman”
“The Lion King”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”
“Terminator: Dark Fate”

Głosowanie na nominacje odbędzie się w dniach 2-7 stycznia 2020 roku. Nominacje do 92. edycji Oscarów ogłoszone zostaną 13 stycznia 2020 roku. Gala wręczenia nagród odbędzie się 9 lutego 2020 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz