Organizatorzy 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, zaprezentowali nazwiska pozostałych osób, które zadecydują o przyznaniu Złotej Palmy tegorocznego wydarzenia.
Na czele jury niezmiennie stoi Ruben Ostlund, laureat zeszłorocznej Złotej Palmy za „W trójkącie”, ale też zdobywca wcześniej tej samej nagrody za „The Square”. Tutaj nic się nie zmieniło, Ostlund będzie przewodniczył obradom jury.
Zawsze bardzo ciekawie prezentuje się lista nazwisk, które oceniają filmy w najważniejszym konkursie w Cannes, bo wiele zależy od ich wrażliwości. Wiele też zależy od umiejętności rozmów, kompromisów, argumentacji, nastrojów społecznych i polityki. Przez lata różne rzeczy działy się za kulisami obrad jury, czasami po latach echa tamtych rozmów, ale też kłótni, wychodziły w wywiadach z osobami zasiadającymi w jury (najczęściej swoje przerośnięte ego pokazywali podobno twórcy z Hollywood). Na ile kulturalne będą rozmowy w tym roku? Ruben Ostlund ma bardzo ciekawe partnerki i partnerów do rozmów. Są w tym gronie dwie gwiazdy kina amerykańskiego. I od nich zacznę.
W gronie jurorskim zasiądzie bowiem Brie Larson, amerykańska aktorka, reżyserka i producentka, laureatka Oscara za „Pokój”, a dziś występująca w produkcjach Marvela. Drugim przedstawicielem kina amerykańskiego jest aktor i reżyser Paul Dano, niedawno występujący w „Fabelmanach”, ale wcześniej m.in. w nowym „Batmanie” oraz genialnym „Aż poleje się krew”. Aktor bardzo kojarzony z amerykańskim kinem niezależnym i bardzo utalentowany gość.
Zawód aktorski reprezentuje też wielka gwiazda francuskiego kina Denis Menochet, niedawno oglądany chociażby w filmie „Bo się boi”, ale ja wolę go w „Bestiach” (premiera latem w polskich kinach).
Grono reżyserskie to także Julia Ducournau – francuska twórczyni, zdobywczyni Złotej Palmy za „Titane” oraz Damián Szifrón z Argentyny, autor „Dzikich historii”.
Jury nie może obyć się bez odrobimy egzotyki, ale dzięki temu grono to staje się znacznie ciekawsze. Jest tutaj bowiem marokańska reżyserka Maryam Touzani, której „Turkusowa suknia” wywołała wielkie poruszenie na międzynarodowych festiwalach sezonu 2022/2023 i do Polski trafi po wakacjach. Jest też tutaj Rungano Nyoni, brytyjska reżyserska zambijskiego pochodzenia, autorka głośnego „Nie jestem czarownicą”. Zaś Atiq Rahimi pochodzi z Afganistanu i mieszka we Francji i jest to twórca filmów „Kamień cierpliwości”, „Ziemia i popioły”, ale też pisarz, który adaptuje swoje powieści.
W Konkursie Głównym startuje 21 filmów. Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 16-27 maja.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz