poniedziałek, 9 grudnia 2013

Oscarowe filmy w polskich kinach

Oscarowe karty zostały rozdane. Możemy już wypatrywać w polskich kinach filmów, które mają realne szanse powalczyć o najważniejsze nagrody w świecie kina. Kalendarz poniżej da obraz tego co nas czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach.


Oczywiście sporo tytułów znanych jest już z naszych kin. Widzieliśmy "Wielkiego Gatsby'ego", "Uciekiniera", "Przed północą", "Spring Breakers", "Blue Jasmine", "Grawitację", "Życie Adeli", "Historie rodzinne", "Kapitana Phillipsa", "Wyścig", "Przeszłość", "Labirynt".

Jednak, jak co roku, to co najważniejsze jeszcze przed nami. Oto jak wygląda oscarowy kalendarz premier:

26 grudnia 2013: Kamerdyner
Bardzo amerykański film. Jeszcze do niedawna, jeden z głównych faworytów, ale chyba sami Amerykanie zorientowali się jaki to poprawny politycznie do bólu film. Nominacja pewna dla Oprah Winfrey. Forest Whitaker mnie nie przekonał, za to grający jego syna David Oyelowo wypadł lepiej i jest przecież tak naprawdę głównym bohaterem filmu.

27 grudnia 2013: Hobbit: Pustkowie Smauga
Pierwsze opinie podkreślają, że wyszło zdecydowanie lepiej niż przy "Niezwykłej podróży". Tak też czułem. Na pewno nie jest jeszcze czas na główne nominacje (choć Akademia nominuje do 10 tytułów), ale te techniczne już powinny być udziałem twórców filmu. Spodziewam się sytuacji z "Powrotu Króla" i wielkiego finału oscarowego przy okazji premiery "Tam i z powrotem".

3 stycznia 2014: Wilki z Wall Street
Wygląda na to, że Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio nakręcili swój najlepszy film. To będą na pewno główne nominacje.

16 STYCZNIA - NOMINACJE DO OSCARÓW

17 stycznia 2014: Sekretne życie Waltera Mitty
Nie będzie raczej głównych oscarowych nominacji, ale remake ten wypatrywany jest ze sporym zainteresowaniem. Od strony technicznej wypadło podobno świetnie.

24 stycznia 2014: Ratując pana Banksa
Nie jest to dzieło znaczące jak donoszą zaprzyjaźnieni znawcy kina, ale Hollywood uwielbia doceniać filmy realizowane na swój temat. Tutaj zaś na ekranie pojawia się sam Walt Disney. Zdecydowanie więc inne będzie przyjęcie tego filmu w Polsce a inne w USA. Tak się dzieje, gdy opowiada się o ikonach kina.

24 stycznia 2014: Sierpień w hrabstwie Osage
I znowu wybitna rola Meryl Streep. Czy to wystarczy by oscarowo film ten był zauważony mocniej?

31 stycznia 2014: Złodziejka książek
A to film zrobiony "pod Oscary". Czy ktoś da się nabrać nośnym tematem i poruszającą opowieścią z czasów II wojny światowej?

31 stycznia 2014: Zniewolony. 12 Years a Slave
Murowany oscarowy faworyt i zdobywca co najmniej kilku, nie tylko nominacji, ale też samych nagród. To nie jest obraz skrojony "pod Oscary", ale po prostu wybitny film poruszający we wstrząsający sposób temat niewolnictwa. Kapitalne oscarowe kreacje i mistrzowska realizacja. Michael Fassbender wybitny.
Krytycy oczarowani. Dziś tylko Boston, Nowy Jork Online i Waszyngton wybrali go numerem 1.

14 lutego 2014: American Hustle: jak się skubie w Ameryce
Nieszczęsny tytuł, ale film wygląda na bardzo udany. Trzecie oscarowe podejście Davida O. Russella (po "The Fighter" i "Poradniku pozytywnego myślenia") i plejada gwiazd w obsadzie. I ponownie Hollywood wybiera się do lat 70-tych by obserwować zepsucie tamtego świata.

21 lutego 2014: Tajemnica Filomeny
Judi Dench to zawsze klasa sama w sobie. Do tego świetny scenariusz.

28 lutego 2014: Co jest grane, Davis?
Bracia Coen w wysokiej formie opowiadają o muzyku folkowym próbującym znaleźć swoje miejsce w świecie. Mistrzowska reżyseria, kapitalny Oscar Isaac w roli głównej, świetna muzyka i klimat lat 60-tych...

28 lutego 2014: Ona
Spike Jonze powraca i wywraca oscarowe prognozy do góry nogami. Na razie w filmie zakochani są krytycy przede wszystkim.

28 lutego 2014: Scena zbrodni
Najlepszy film dokumentalny mijającego roku, w ocenie wielu osób.

2 MARCA - WRĘCZENIE OSCARÓW

14 marca 2014: All is Lost
Koncert jednego aktora. Robert Redford ma Oscara praktycznie w kieszeni. Przy okazji docenienia wybitnej roli, jest sposobność by wyróżnić nagrodą jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego kina.

14 marca 2014: Dallas Buyers Club
Aktorskie wyżyny i nominacje na pewno będą. Starczy odwagi by docenić sam film?

Nie ma jeszcze oficjalnych dat premier filmów: "Nebraska", "The Wind Rises", "Fruitvile Station", "Labor Day".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz