wtorek, 3 grudnia 2013

Satelity wystrzeliły. Nominacje dla najlepszych i w sumie wszystko wiadomo

Na nieco ponad tydzień przed nominacjami do Złotych Globów swoich kandydatów wytypowała inna organizacja skupiająca zagranicznych dziennikarzy filmowych pracujących w USA. To taka konkurencja dla Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej, ale oni bardzo nie lubią tego porównania. Trzeba jednak przyznać, że International Press Academy bardzo sprawnie typuje swoje nominacje, jako jedna z pierwsza w USA wskazuje faworytów sezonu nagród. Nie można więc przejść obojętnie obok tych nagród i ja corocznie o nich wspominam. Tegoroczne nominacje wydają się bardzo ciekawe. Oto mój materiał na ten temat.


„Zniewolony. 12 Years a Slave” na czele nominacji do Satelitów

Organizacja The International Press Academy ogłosiła nominacje do swoich nagród. Satelity zostaną przyznane po raz 18. Podobnie jak Złote Globy, nagrody te przyznawane są dla produkcji kinowych i telewizyjnych ale Satelity doceniają też wydawnictwa DVD/Blu-ray oraz gry. W sumie to 38 kategorii. Wśród filmów kinowych najwięcej nominacji otrzymał w tym roku „Zniewolony. 12 Years a Slave”.

Opowieść o niewolnictwie przyniosła twórcom 10 nominacji. Po 8 nominacji zdobyły „American Hustle” i „Grawitacja”. 7 nominacji zdobył „Wyścig”, a filmy „Ratując pana Banksa” i „Co jest grane, Davis?” nominowano w 6 kategoriach. Wśród produkcji telewizyjnych najwięcej nominacji otrzymały: „Breaking Bad”, „House of Cards” i „Orange Is the New Black” - każdy z tych seriali nominowano w 4 kategoriach.

Grono najlepszych filmów roku to: „Zniewolony. 12 Years a Slave”, „All is Lost”, „American Hustle”, „Blue Jasmine”, „Kapitan Phillips”, „Grawitacja”, „Co jest grane, Davis?”, „Tajemnica Filomeny”, „Ratując pana Banksa” oraz „Wilk z Wall Street”. I to bardzo wiele mówi o tegorocznym oscarowym wyścigu.

Oto kilka ciekawostek związanych z tegorocznymi nominacjami:

- Wśród najlepszych aktorek znalazła się Adele Exarchopoulos z filmu „Życie Adeli”. Młodziutka aktorka z Francji ma za konkurentki najsłynniejsze gwiazdy Hollywood (m.in. Meryl Streep, Sandrę Bullock, Cate Blanchett).

- Wśród najlepszych aktorów nie ma większych niespodzianek, ale cieszy nominacja dla Leonardo DiCaprio za film „Wilk z Wall Street” i Christiana Bale'a za „American Hustle”.

- Tegoroczna laureatka Oscara idzie za ciosem. Jennifer Lawrence zdobyła nominację dla aktorki drugoplanowej za rolę w „American Hustle”. Tutaj nominację otrzymała także Lea Seydoux za „Życie Adeli”.

- Harrison Ford znalazł się w gronie najlepszych aktorów drugoplanowych, a doceniono go za rolę w filmie „42”. Ta kategoria ma bardzo dobrą obsadę. Są tutaj: Bradley Cooper, Michael Fassbender, Ryan Gosling, Jake Gyllenhaal, Tom Hanks, Casey Affleck i wcale nie bez szans w tej kategorii Jared Leto.

- Lista najlepszych filmów roku nie zaskakuje, ale cieszy tutaj miejsce dla m. in. „Tajemnicy Filomeny”. Doceniono też nowy film Woody'ego Allena. Poza nimi hollywoodzkie giganty.

- Wśród filmów zagranicznych nie ma „Wałęsy”, ale w gronie nominowanych znalazły się m. in. „Życie Adeli”, „Wielkie piękno”, „Polowanie”, „Przeszłość” i „Dziewczynka w trampkach”.

- John Williams staje kolejny raz do rywalizacji o nagrody, tym razem za muzykę do filmu „Złodziejka książek”. W tym gronie dobrze wypadają dźwięki Hansa Zimmera do „Zniewolonego”, ale czarnym koniem jest tutaj Steven Price za „Grawitację”.

- Najlepsza Piosenka to jedyna kategoria gdzie nominowano film „Hobbit: Pustkowie Smauga”. Ufam, że organizacja ta widziała już film i rzeczywiście nie zasługuje on na nic więcej.

- Wśród najlepszych zdjęć spotykamy kilku gości niedawnego festiwalu Camerimage. Sean Bobbit i Bruno Delbonnel oraz autorzy kadrów do pokazywanych w Bydgoszczy w różnych sekcjach „Wyścigu”, „Grawitacji” czy „Sekretnego życia Waltera Mitty”.

- Kategoria Efekty Wizualne godna jest szczególnej uwagi. Przecież mijający rok obfitował w wystawne produkcje z efektami specjalnymi. Nominacji nie otrzymały jednak ani „Iron Man 3”, ani „Człowiek ze stali”, za to obok produkcji fabularnych nominowano animację „Krudowie”. Za efekty doceniono także „Wyścig” (świetnie pokazane rajdy samochodowe), „World War Z” (zbiorowe ataki zombie), „Oz: Wielki i potężny” (wykreowany kolorowy świat), „Grawitację” (wykreowany kosmos, pustka, ciemność) oraz „All is Lost” (o walce z żywiołem morskim).

- Thelma Schoonmaker zdążyła w ekspresowym tempie skrócić „Wilka z Wall Street” i za swoją pracę montażową otrzymała nominację.

- „Wielki Gatsby” jedną z nielicznych nominacji zdobył za wystawną scenografię. Tutaj także nominowano „Kamerdynera” i „Ratując pana Banksa”.

- Najpiękniejsze kostiumy zauważono m. in. w filmie fantasy „Oz: Wielki i potężny”, ale przede wszystkim w filmach historycznych. Najmłodszą jest produkcja rozgrywająca się w latach 70-tych, czyli „Wyścig”.

Laureatów tych nagród poznamy 9 marca, a poniżej nominacje w najważniejszych kategoriach.

Pełna lista nominacji znajduje się tutaj. Poniżej najważniejsze kategorie:

Najlepszy Film
12 Years a Slave
All Is Lost
American Hustle
Blue Jasmine
Captain Phillips
Gravity
Inside Llewyn Davis
Philomena
Saving Mr. Banks
The Wolf of Wall Street

Najlepszy Film Zagraniczny
Bethlehem
Blue Is the Warmest Color
The Broken Circle Breakdown
Circles
Four Corners
The Great Beauty
The Hunt
Metro Manila
The Past
Wadjda

Najlepszy Film Animowany
Cloudy With a Chance of Meatballs 2
The Croods
Epic
Ernest & Celestine
Frozen
Monsters University
Turbo
The Wind Rises

Najlepszy Film Dokumentalny
20 Feet from Stardom
The Act of Killing
After Tiller
American Promise
Blackfish
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
Sound City
The Square
Stories We Tell
Tim’s Vermeer


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz